Menu

Konut kiralarında yüze 60 zam beklentisi!

İktidarın kiralara yüzde 25 zam sınırlamasına artık gerek kalmadığı ve normale dönülmesi gerektiği kararının ardından Temmuz ayında yüzde 60 kira zamlarının olabileceği beklentisi oluştu.

Enflasyonla mücadele kapsamında, 11 Haziran 2022 tarihinde konut kiralarına yüzde 25 artış sınırı getirildi. Ancak, yeni bir uzatma yapılmaması halinde bu sınırlama 1 Temmuz’da sona erecek. Vatandaşlar, sınırlamanın kaldırılması durumunda kiraların aşırı artacağından endişe duyarken, ev sahiplerinin ise bu durumu sabırsızlıkla bekledikleri belirtiliyor. İzmir Emlak Komisyoncuları Esnaf Odası Başkanı Mesut Güleroğlu, geçen yıl uzatılan uygulamanın başlı başına bir hata olduğunu vurguladı ve sınırlamanın kalkmasıyla ev sahibi ve kiracılar arasındaki tartışmaların sona ereceğini ifade etti. Ege’de Sonsöz’de yer alan habere göre, Güleroğlu, yüzde 25 zam sınırı getirildiğinde daha önce görülmeyen sorunların ortaya çıktığını belirtti.

‘KONUT KİRALARINA YÜZDE 50, YÜZDE 60 ZAMLAR OLACAK’

Güleroğlu şu değerlendirmelerde bulundu:

“Diyelim ki bir apartmandaki iki daireden biri 3 bin TL’ye, diğeri 20 bin TL’den kirada. 3 bin lira kiranın olduğu dairenin sahibinin gözüne batıyor aradaki fark. Böyle olunca o kişi, enflasyondan da zarar ediyor, zaten düşük kira alıyor. İki sene üst üste yüzde 25’lik sınırlama getirildi, bir çözüm oldu mu? Olmadı. Bu sınırlama kaldırıldığında konut kiralarına yüzde 50, yüzde 60 zamlar olacak.

‘BİR İKİ YIL İÇİNDE HERŞEY NORMALE DÖNECEK’

Sınırlama kaldırıldığında, yaşanan kavgalar gürültüler bitecek. Bence kötüye değil, iyiye gidecek. O süreçte kiracılar mal sahiplerine problem yaşatıyordu. Artık böyle bir problem olmayacak. Bir iki yıl içinde her şey normale dönecek.”

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir