Menu

Mayıs ayında da konut satışları geriledi!

Yüksek konut kredisi faiz oranlarının etkilediği değerlendirilen konut satışlarındaki gerileme devam ediyor. Emlakjet’in hazırladığı verilere göre Türkiye’de konut satışı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 2,4 azaldı

Emlakjet, 350 bine yakın satılık ve kiralık emlak ilanını içeren veri tabanındaki hareketleri inceleyerek Mayıs ayı emlak verilerini kamuoyu ile paylaştı.

KİRALIK VE SATILIK KONUT TALEBİNDE DENGE

Verilere göre, Mayıs ayında Türkiye genelinde konut arayanların yüzde 51’i kiralık, yüzde 49’u ise satılık konut tercih etti. Kiralık konut fiyatlarında bir önceki aya göre yüzde 1’lik artış gözlenirken, satılık konut fiyatlarında ise herhangi bir değişim kaydedilmedi.

KONUT SATIŞLARINDA DÜŞÜŞ

Mayıs ayında Türkiye genelinde konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,4 azalarak 110 bin 588 olarak gerçekleşti. En fazla konut satışı yapılan iller sırasıyla 18 bin 814 ile İstanbul, 9 bin 861 ile Ankara ve 6 bin 306 ile Antalya oldu. En az konut satışı ise 37 ile Bayburt, 46 ile Ardahan ve 60 ile Hakkari’de gerçekleşti.

YABANCILARA KONUT SATIŞLARI AZALDI

Yabancılara yapılan konut satışları ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34,8 azaldı. Mayıs ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan satışların payı yüzde 1,9 olarak belirlendi. Yabancılara en fazla konut satışı yapılan iller sırasıyla 797 ile Antalya, 668 ile İstanbul ve 164 ile Mersin oldu.

KİRALIK KONUT FİYATLARINDA ARTIŞ

İzmir’de kiralar yüzde 12, Adana’da yüzde 9, Bursa ve Konya’da yüzde 8, Ankara ve İstanbul’da ise yüzde 6 oranında arttı. Satılık konut fiyatlarında ise İstanbul’da yüzde 3, Gaziantep, Adana ve Konya’da yüzde 2’lik artışlar yaşandı.

YENİ DÜZENLEME İLE KİRALAR SERBEST BIRAKILIYOR

Temmuz ayı itibarıyla yürürlüğe girecek yeni düzenleme ile kira zammı sınırlamasının kaldırılmasının gayrimenkul sektörü üzerindeki etkileri Emlakjet tarafından değerlendirildi. Bu düzenleme ile kiralar piyasa koşullarına göre serbestçe belirlenecek ve mülk sahiplerinin gelirlerini korumasına olanak tanıyacak.

ANKET SONUÇLARI VE KATILIMCI GÖRÜŞLERİ

Emlakjet tarafından yapılan ankete katılanların yüzde 49’u kirada oturduklarını, yüzde 51’i ise kendi evinde yaşadıklarını belirtti. Kira zammı sınırlamasının kaldırılmasının kiralık konut piyasasına etkileri konusunda katılımcıların yüzde 15’i piyasada durağanlık, yüzde 17’si hareketlilik, yüzde 14’ü ise herhangi bir değişim beklemediğini ifade etti. Katılımcıların yüzde 54’ü bu konuda bir fikre sahip olmadığını belirtti.

KİRACI-EV SAHİBİ İLİŞKİLERİ VE BEKLENTİLER

Yeni düzenlemenin kiralık konut fiyatlarına etkisi konusunda katılımcıların yüzde 75’i olumsuz sonuçlar beklerken, yüzde 75’i kira zammı sınırlamasının kaldırılmasının kiracı-ev sahibi problemlerini azaltmayacağını düşündü. Ayrıca, bu düzenleme ile evinden taşınmayı düşünenlerin oranı yüzde 46 olarak kaydedildi.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir