Menu

Sel baskınlarına karşı bu 7 adımla hazır olun!

Her mevsim tehlike arz eden sel baskınlarına karşı 7 adımda önlem alın. Bu sayede elektronik eşyalarınız su baskınlarından zarar görmeyecek.

Kasırgalar ve epik yağmur fırtınaları da dahil olmak üzere büyük hava olaylarının neden olduğu ev su baskınları giderek daha sık yaşanıyor.

Bazı insanlar su baskını bölgesinde yaşadıklarının farkında olsa da birçoğunun, yağmurun toprağın emebileceğinden daha hızlı yağması durumunda evlerinin (belki de herhangi bir su kütlesinden kilometrelerce uzakta) şiddetli su baskını altında kalabileceği hakkında hiçbir fikri yok. Aslında bugünlerde hangi şehrin, kasabanın, hatta mahallenin kendisini sular altında bulacağını tahmin etmek zor olabilir.

Bir sonraki büyük fırtınada size yardımcı olmak için, en ufak bir sel riskiyle karşı karşıya kalan her ev sahibinin bilmesi gereken en önemli ipuçlarını içeren bu listeyi derledik. İster ani su baskını olan bir bölgede, ister kasırgalara eğilimli bir sahil kasabasında, hatta sadece kötü drenaja sahip bir şehirde yaşıyor olun, burada evinizi ciddi bir su baskını durumunda mümkün olan en iyi sonuca hazırlamanıza yardımcı olacak yedi şey var.

1. CİHAZLARINIZI YÜKSELTİN

Cihazların çoğu evin bodrum katında veya birinci katında, yani evinizin doğası gereği su basmasına yatkın olan katlarında bulunur. Ve hepimiz su ile elektriğin karışmadığını biliyoruz.

Uzmanlar, zemin katınızı elektronik aksamların hasar görmesi nedeniyle sel sonrası tehlikeye dönüştürmek yerine temel bir düzeltme yapılmasını öneriyor.

Mr. Appliance’ın başkanı Ron Shimek , “Buzdolapları, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri ve kurutucular gibi ev aletlerini olası su baskınlarına karşı hazırlamak için, ev sahipleri bunları standlar veya platformlar kullanarak yükseltmeli” diyor .

Cihazlarınızın ve cihazlarınızın güç kaynaklarından, su ve drenaj hatlarından fişini çekip çıkararak başlayın.

Ardından cihazlarınızı daha yüksek katlara yerleştirin veya makineye özel kaideler kullanarak yükseltin . Bunu yaparken her makinedeki seri numaralarının birkaç fotoğrafını çekin. Daha sonra hasar için sigorta talebinde bulunmanız gerekirse, bu size zaman kazandıracaktır .

2. DEĞERLİ EŞYALARINIZI TAŞIYIN

Su çekildiğinde tamir edilemeyecek şekilde hasar gören eşyalar, su baskını ile ilgili önemli bir sorun teşkil eder. Bu nedenle, yeri doldurulamaz eşyalarınız arasında suya maruz kalmayı en aza indirmek için lütfen harekete geçin.

Su hasarını onarma şirketi AdvantaClean’den  Jim Thoma , “Önemli belgeleri, değerli eşyaları ve duygusal eşyaları üst katlara taşıyın” diyor . “Ayrıca değerli veya antika mobilyaları yükseltmek veya taşımak isteyebilirsiniz.”

Evinizde sürekli su baskını riski varsa Thoma, su geçirmez kaplar satın almanızı ve eşyaları ihtiyaç duyulana kadar depoda saklamanızı önerir. Giysiler , belgeler ve daha büyük mobilyalar veya koleksiyonlar için özel su geçirmez saklama çözümleri bulabilirsiniz .

3. BODRUMUNUZU SU GEÇİRMEZ HALE GETİRİN

Bodrumunuzdaki su baskınını başlamadan önce mümkün olduğunca en aza indirmek isteyeceksiniz.

Hippo Insurance’tan Courtney Klosterman , “Bodrum duvarlarınızı yüksek performanslı bir su yalıtım bileşiğiyle yalıtın” diyor . “Su baskınına dayanıklı yalıtım ve alçıpanlara yatırım yapın.”

Klosterman, sızdırmazlık malzemelerinin suyu dışarıda tutma konusunda uzun bir yol kat edeceğini ancak yine de “bir karter pompası veya su birikintisi vanası” takmayı düşünebilirsiniz. Eğer su içeri girerse, onu hızlı bir şekilde dışarı pompalamak hayati önem taşır.

4. OLUKLARINIZI TEMİZLEYİN

Yağmur olukları, ev sahiplerinin genellikle potansiyel su baskını olan büyük bir fırtınadan önce hazırlanmayı düşünmedikleri bir alandır.

Klosterman, “Ancak şiddetli yağmurlarda tıkanmış oluklar ve drenaj boruları, suyun çatınızdan ve dış cephe kaplamanızdan akmasını engelliyor” diyor. “Oluklarınızı onarmak için ortalama 384 dolar ödemenin yanı sıra küf, temel hasarı veya çatı hasarı gibi sorunlarla da başa çıkabilirsiniz.”

Klosterman, yaprak birikintilerini temizlemek için bir fırça kullanmanızı ve ardından oluklarınızı bir hortumla temizlemenizi önerir. Ayrıca, iniş çıkışlarının evinizin temelinden uzağa baktığından emin olun.

5. KAPI VE PENCERELERİ KAPATIN

Sel sırasında suyun sıklıkla evinize girmesinin bir başka yolu da evinizdeki kapanmamış çatlaklardır.

Klosterman, “Bir hava akımının gelip gelmediğini görmek için kapıları ve pencereleri kontrol edin” diyor. “Ayrıca kalafattaki çatlakları veya çerçeveler arasındaki boşlukları da aramalısınız.”

Pencerelerinizdeki veya kapılarınızdaki ekranları kaldırarak başlayabilirsiniz. Bu, fırtına sırasında hasar görmelerini önleyecek ve kapı ve pencere çerçevelerini daha iyi incelemenize olanak sağlayacaktır. Herhangi bir kalafat eski görünüyorsa veya boşluklar bulursanız, yeni silikon kalafat uygulayın .

6. PEYZAJINIZI DÜŞÜNÜN

Ayrıca, yakın çevredeki hiçbir şeyin su akışını ona doğru yönlendirmemesini sağlayarak evinizin su baskını riskini en aza indirebilirsiniz.

Klosterman, “Çimleriniz evinizden uzağa doğru eğilmeli” diyor. “Durum böyle değilse çimlerinizde bir eğim oluşturmak iyi bir fikirdir, böylece su sokağa doğru akabilir.”

Aynı şey yükseltilmiş bahçe yatakları için de geçerlidir. Yatakların, suyun doğrudan bodruma veya zemin kata akması yerine evinizden akmasını sağlayacak şekilde dikildiğinden emin olun.

7. KOLİ BANDI STOKLAYIN

Bu listedeki olası tüm hazırlık görevlerini yerine getirseniz bile, fırtına sırasında ve sonrasında ele almanız gereken şeyler olması muhtemeldir, bu nedenle herhangi bir fırtına fırtınaya ulaşmadan çok önce koli bandı (evet, koli bandı) satın almak isteyeceksiniz. tahmin etmek.

Klosterman, “Koli bandının her şeyi düzeltebileceğine dair uzun süredir devam eden bir şaka var” diyor. “Görünüşe göre bunda bazı gerçekler var. Suya dayanıklı koli bandı, kum torbaları ve genişleyen köpük gibi su baskını bariyerlerini sabitlemek veya pencere ve kapıların etrafındaki boşlukları kapatmak için kullanışlı olabilir.”

Kanalizasyonları kapatmak, cihaz açıklıklarını sabitlemek veya elektronik aksamınızın etrafındaki plastik sargıyı kapatmak için bile koli bandı kullanabilirsiniz.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir