Menu

SİMİT SARAYI KİMİN, SAHİBİ KİM? Borsada DMR rüzgarı: Simit Sarayı Ne İş Yapar?

Borsa İstanbul’da işlem görmek üzere talep toplayan Türkiye’nin önde gelen firmalarından Simit Sarayı, tüm dikkatleri üzerine çekti. Sektördeki bilinen isimler arasında önde gelen Simit Sarayı, sürpriz bir şekilde halka arz olacağını duyurdu. Peki, Simit Sarayı kimin, sahibi kim? Simit Sarayı ne iş yapar?

Türkiye’nin önde gelen pastanecilerinden Simit Sarayı, yine gündemde. Sektördeki başarısıyla adından söz ettirmeyi başaran Simit Sarayı, çok sayıda şubesi ve her gün elde ettiği milyonlarca satış rakamlarıyla biliniyor. Kaliteli ve uygun hizmeti bir arada müşterilerine sunmayı başaran unlu mamul devinin kurucusu ve sahibi hakkındaki bilgiler merak ediliyor. İşte, Simit Sarayı kimin, sahibi kim? Simit Sarayı ne iş yapar? sorularının yanıtı…

SİMİT SARAYI KİMİN, SAHİBİ KİM?

20 Eylül 2023 tarihi itibarıyla Simit Sarayı’nın %51’i Ziraat Finans Grubu’na, %49’u ise kurucu ortaklar Abdullah Kavukçu, Haluk Okutur ve Mehmet Tarakçı’ya aittir.

Dmr Unlu Mamuller Üretim Gıda Toptan Perakende İhraca A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren Simit Sarayı, 2002 yılında Abdullah Kavukçu, Haluk Okutur ve Mehmet Tarakçı tarafından kurulmuştur. 2017 yılında şirketin %10’u yaklaşık 100 milyon dolar karşılığında Suudi Arabistan merkezli Fawaz Alhokair Group’a satılmıştır. 2019 yılında ise şirketin %51’inin Ziraat Finans Grubu tarafından satın alınacağı duyurulmuştur.

Simit Sarayı, Türkiye’nin en büyük simit zincirlerinden biridir. Dünya genelinde 25 ülkede 426 mağazaya sahiptir.

SİMİT SARAYI NE İŞ YAPAR?

Simit Sarayı’nın sermayesi 2023 yılı itibarıyla 1 milyar 500 milyon TL’dir. Şirketin değeri ise yaklaşık 2 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir.

Simit Sarayı’nın sermayesi, 2019 yılında Ziraat Finans Grubu’nun %51 hissesini satın almasıyla birlikte 1 milyar TL’den 1 milyar 500 milyon TL’ye yükselmiştir. Şirketin değeri ise, 2022 yılındaki cirosunun yaklaşık 1 milyar dolar olmasından ve 2023 yılındaki büyüme beklentilerinden hareketle yaklaşık 2 milyar dolar olarak tahmin edilmektedir.

Simit Sarayı, Türkiye’nin en büyük simit zincirlerinden biridir. Dünya genelinde 25 ülkede 426 mağazaya sahiptir. Şirket, 2022 yılında 1 milyar dolar ciro elde etmiştir.

ABDULLAH KAVUKÇU KİMDİR KAÇ YAŞINDA?

Yeniakit.com.tr’de yer alan bilgiye göre Abdullah Kavukcu, 1973’de Erzincan’da dünyaya geldi. İlkokulu ve ortaokulu Erzincan’da tamamladıktan sonra kazandığı Anadolu Lisesinde okumak için İstanbul’a geldi. Aynı zamanda ticareti öğrenmesi için babasının açtığı markette çalıştı.

Simit Sarayı kurucu ortaklarından Abdullah Kavukçu

2012’de Simit Sarayı İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Kavukcu aynı zamanda Kavukcu Grup Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmekte, şirket bünyesindeki inşaat, gıda, yönetim ve danışmanlık gibi farklı is kollarıyla da faaliyet göstermektedir.

Kaynak: yeniakit.com.tr

Derleme: emlakpost.com

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir