Menu

Sur Tatil Evleri GYO için heyecanlandıran karar

Gayrimenkul sektörünün önde gelen isimlerinden Sur Yapı, Tatil Evleri GYO ile halka arz olacağını duyurdu.

Sur Yapı’nın iştiraki olan Sur Tatil Evleri GYO’nun halka arz başvurusu, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı ve şirket, Borsa İstanbul’da işlem görmeye hazırlanıyor.

HALKA ARZ AÇIKLIĞI YÜZDE 26,87

Sur Tatil Evleri GYO’nun 2,2 milyar TL büyüklüğündeki halka arzında Ziraat Yatırım Menkul Değerler AŞ lider, İntegral Yatırım Menkul Değerler AŞ ise eş lider olarak görev alacak. Hisse başına fiyatın 49,18 TL olarak belirlendiği ve 45 milyon adet hissenin satışa sunulacağı halka arzda 22,5 milyon nominal TL tutarındaki kısmı sermaye artırımını, 22,5 milyon nominal TL tutarındaki kısmı ise ortak satışını içerecek. Sur Tatil Evleri GYO’nun halka açıklık oranı yüzde 26,87 olarak öngörülüyor.

Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, Sur Tatil Evleri GYO’nun diğer GYO’lardan farklılaşan portföyüne vurgu yaparak, “Sur Tatil Evleri GYO’nun Haziran 2023 tarihli değerleme raporuna göre 9 milyar 858 milyon 488 bin TL değerindeki Sur Yapı Tatil Evleri Antalya Projesi, geniş kitlelere hitap eden yenilikçi bir iş modeli sunuyor. Hem tatil hem de gayrimenkul yatırımı olarak öne çıkan proje, paylaşım ekonomisi esasıyla hayata geçirildiği için yatırımcılara ömür boyu hesaplı tatil imkanı sağlarken, kullanılmadığı dönemlerde kiraya verilebiliyor, böylece tatilden para kazanma fırsatı sunuyor” dedi.

Sur Yapı, 30 yılı aşkın tecrübesiyle gayrimenkul, perakende, AVM ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar 134 prestijli projeye imza atan şirket, konut projelerinden ofislere, eğitim binalarından sağlık ve endüstri tesislerine kadar geniş bir yelpazede 6 milyon metrekarenin üzerinde iş tamamladı.

HALKA ARZ NEDİR?

Halka arz, bir şirketin hisse senetlerini veya tahvillerini halka, yani genel yatırımcı kitlesine sunarak, bu menkul kıymetleri borsada veya serbest piyasalarda işlem görmeye açmasıdır. Yani, bir şirketin özel mülkiyetindeki menkul kıymetlerin, halka açık bir şekilde alınıp satılabilir hale getirilmesidir. Halka arz, genellikle şirketin büyüme finansmanını sağlamak, likiditeyi artırmak, şirketin değerini belirlemek ve genel olarak kamuya açık bir şirket olarak daha fazla tanınırlık elde etmek amacıyla gerçekleştirilir.

Halka arz sürecinde, şirket genellikle bir yatırım bankası veya finansal danışmanlık firması ile çalışarak hisse senetlerinin veya tahvillerin değerlemesi, pazarlama süreci, yasal düzenlemeler ve diğer detayları düzenler. Halka arz, genellikle halka arz edilecek menkul kıymetlerin fiyatının belirlenmesini içeren bir süreç olan “fiyatlandırma” ile başlar. Daha sonra, hisse senetleri veya tahviller, belirli bir fiyatla yatırımcılara sunulur ve genelde bir borsada işlem görmeye başlar.

Halka arzın avantajları arasında şirketin sermaye artırımı, likiditesinin artması, geniş bir yatırımcı kitlesine ulaşma, şirketin tanınırlığının artması ve hisse senetlerin değerinin belirlenmesi sayılabilir. Ancak, halka arzın beraberinde getirdiği maliyetler, şirketin daha fazla şeffaflık gereksinimi ve bazen kontrol kaybı gibi zorlukları da bulunmaktadır.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir