Menu

Ev kiralamanın avantajlarını hiç düşündünüz mü?

Ülkemizde ev sahibi olmak milyonlarca kişinin hayali. Sürekli insanların kaçtığı ve uzaklaştığı kiralama işi ise aslında büyük bir avantaj olabilir. Nasıl mı? Detaylar haberimizde… 

Eğer bir ev satın almak üzerinde çalıştığınız bir hedefse, bu günlerde cesaretinizin kırılması çok kolay.

Faiz oranlarının  yirmi yıldır görülmeyen yüksek seviyelere ulaşması ve ortalama ev listesi fiyatlarının inatla pahalı kalması nedeniyle mevcut konut piyasası pek de hoş karşılanmıyor .

Ancak alıcıların piyasanın dışında fiyat alması için radikal bir fikir var: Peki ya sonsuza kadar kiralarsanız? Bu geçerli bir seçenek mi?

Olabilir; özellikle de bunu başka bir yere yatırım yapacağınız paradan tasarruf etmek için yapıyorsanız.

Kiralamak mı yoksa satın almak mı konusunda kararsızsanız, işte bazı insanların konut yuvalarıyla ilgili yaptıkları ve kiralamaya devam etmenin en önemli nedenleri.

Yatırım stratejisi

Geleneksel bilgelik, bir ev satın almanın zenginlik kazanmanın en iyi yolu olduğunu söylüyor. Ancak bu düsturun bir de diğer tarafı var. Bazı potansiyel alıcılar kiralamayı ve ekstra paralarını faiz geliri elde etmek için kullanmayı tercih ediyor, bu da net değerlerini artırıyor.

Cape Securities’in mali danışmanı Kevin Ross , “İnsanlar yatırdıkları paranın karşılığında mükemmel getiri elde ediyorsa, normalde bir evin özsermayesi olarak kalacak olan paradan çok daha yüksek miktarda kazanma fırsatına sahip olurlar” diyor .

Gerçek şu ki, ev sahibi olmanın maliyet analizi, kontrol edemediğiniz ve hatta öngöremediğiniz birçok dış faktöre bağlıdır.

Konuya ilişkin örnek: Florida’daki ev sahipleri, yüksek emlak vergileri, hızla artan sigorta maliyetleri ve daha yüksek ev sahibi dernek ücretleri ve bakım değerlendirmelerinden oluşan son üçlü felaketi beklemiyorlardı.

Sonuç olarak: Bir ev satın almak, finansal ödüller ve makul miktarda riskle birlikte gelir. Şimdilik bir ev satın almaktan vazgeçmek istiyorsanız, işte bazı insanların kiracı olarak kalmasının diğer önemli nedenleri.

  1. 30 yıl borçlu değilsiniz

Bir ev satın aldığınızda paranız neredeyse yıllarca kilitli kalır.  Ve eğer bir ipotek alırsanız, satın alma fiyatının ötesinde , yıllar içinde ödeyeceğiniz ipotek faizi şeklinde ek bir borçla karşı karşıya kalırsınız .

Bu, bir evin satın alma fiyatından çok daha fazlasını ödeyeceğiniz anlamına gelir.

Örneğin, %7,5 faiz oranıyla 380.000 ABD doları değerinde bir ev satın alırsanız, tipik %20 peşinat varsayımıyla, 30 yıllık bir kredi için yalnızca faiz olarak 461.000 ABD dolarına yakın bir miktar ödersiniz . (Evet, bu tutarı doğru okudunuz.)

Kovar Wealth Management CEO’su Taylor Kovar , “Kiralama, genellikle 30 yıla yayılan uzun vadeli bir ipotek taahhüt etme ihtiyacını ortadan kaldırıyor” diyor . “Bu, finansal esneklik sağlayabilir ve büyük bir borcun yükünü azaltabilir.”

  1. Piyasa istikrarsızlığına bağlı hiçbir riskiniz yok

Konut fiyatları, ev envanteri ve haciz oranları gibi ipotek faiz oranları da yükselip düşüyor . Kısacası konut piyasası kontrolünüz dışında birçok değişkenden etkileniyor.

Ve bu istikrarsızlık, tüm parası evine bağlı olan biri için değişken olabilir. Kiracıların bu konuda endişelenmesine gerek yok.

Kovar, “Kiracılar, mülk değerlerinin düşmesi veya konut piyasasındaki çöküşler gibi ev sahiplerini önemli ölçüde etkileyebilecek konut piyasası istikrarsızlıklarından doğrudan etkilenmiyor” diyor.

  1. Bir mülkün değerine bağlı değilsiniz

Eğer satılık evleri boş boş araştırdıysanız, mülk değeri raporlarından haberdar olmanızdan kendinizi alıkoyamazsınız. Realtor.com®’un yakın tarihli bir raporuna göre 2024 yılında ev fiyatlarının düşmesi bekleniyor .

Şimdi satın alırsanız ve ev değerleri düşerse, krediniz sular altında kalabilir .

Kovar, “Kiracıların mülk değerinin artması veya değer kaybetmesi konusunda endişelenmelerine gerek yok” diyor ve ekliyor: “Bu, özellikle değişken piyasalarda ev sahipleri için önemli bir endişe kaynağı olabilir.”

  1. Evin bakımı konusunda endişelenmenize gerek yok

Kiracılar, bir ev satın alma fiyatına ve kredi faizine ek olarak çatı ve pencere değişimi, sıhhi tesisat ve elektrik iyileştirmeleri ve HVAC sisteminiz gibi temel mekaniklerin onarımı gibi maliyetleri göz ardı edebilir .

Ross, “Bu, mülk sahibinin sorumluluğunda olduğundan, kiracılar büyük onarımlardan muaftır” diyor.

Diğer ev sahibi maliyetleri aşağıdakileri içerebilir:

  • HOA ve apartman ücretleri ve değerlendirmeleri
  • Ev sahibi sigortası
  • Emlak vergileri
  • Özel ipotek sigortası

Evinizin sahibi olduğunuzda sürekli para yatırırsınız. Mülkünüzün bu masrafları karşılayacak kadar değer kazanmaması mümkündür.

  1. Bağlı değilsiniz

Bir noktada taşınmanız gerekirse evinizi kiralamak, sahip olmaktan daha fazla esneklik sunar.

Çoğu kiralama kiralaması bir ila iki yıllıktır. Hatta bazı durumlarda kira kontratınızı erkenden bozabilir veya birisinin sizden kiraya vermesini sağlayabilirsiniz.

Kovar, “Kiralama, uzun ve belirsiz bir süreç olabilen bir mülkü satma zahmetine girmeden, iş fırsatları veya kişisel nedenlerle taşınma esnekliği sunuyor” diyor.

Kiralamanın dezavantajları

Elbette kiralamanın da kendine has olumsuzlukları var.

Kovar, “Kiracıların yaşam alanlarını değiştirme veya yükseltme konusunda genellikle sınırlı yetenekleri var, bu da yaşam kalitesini ve evin kişiselleştirilmesini etkileyebilir” diyor.

Ayrıca kiralamada maliyet istikrarının da garantisi yoktur. Ve vergi indirimlerini kaçırıyorsunuz.

Ross, “Kiracı sürekli olarak kira ödeyecek ve bu da genellikle yıldan yıla artacaktır” diyor. “Ayrıca ipotek faizi indirimi mevcut en önemli vergi indirimlerinden biridir.”

Son olarak Kovar, kiracıların nesiller boyu zenginlik oluşturmanın temel yolu olan eşitlik oluşturma şansını kaçırdığını ekliyor.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir