Menu

Transatlantik Otel sahibi kim? Yaka Global kurucusu Salih Yaka kimdir?

Türkiye’nin turizm kenti olan Antalya’da bulunan iki otelin ortak markası olan Translantik Otel her yıl çok sayıda turist ağırlıyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktaları arasında üst sıralarda yer lan lüks otelin sahibi ise merak ediliyor. Peki, Transatlantik Otel sahibi kim? Yaka Global kurucusu Salih Yaka kimdir?

Özellikle yaz aylarında yoğun turist alan Antalya’da faaliyet gösteren Translantik Otel kaliteli ve lüks hizmetiyle tanınıyor. Her yıl milyonların ziyaret ettiği otel erken rezervasyon ile tam kapasite hizmet veriyor. Ülke ekonomisine ciddi kazanç sağlayan turizm sektörüne kaliteli hizmetiyle fayda sağlayan Translantik Otel sadece Türkiye’de değil ülke sınırları dışında da yakından tanınıyor ve biliniyor. Böylece otelin sahipleri de sürekli merak ediliyor. İşte Transatlantik Otel sahibi kim? Yaka Global kurucusu Salih Yaka kimdir? sorularının yanıtı ve detaylar…

TRANSATLANTİK OTEL SAHİBİ KİM?

Transatlantik Otel, Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunan iki otelin ortak markasıdır. Bu otellerin sahibi, Yaka Global Şirketler Grubu’dur. Grubun kurucusu ve başkanı, M. Salih Yaka’dır.

Transatlantik Hotel & Spa, Göynük’te yer alan 5 yıldızlı bir oteldir. 2007 yılında açılan otel, 564 odalı ve 1124 yatak kapasitelidir.

Transatlantik Hotel & Beach, Beldibi’nde yer alan 4 yıldızlı bir oteldir. 2022 yılında açılan otel, 300 odalı ve 600 yatak kapasitelidir.

Yaka Global Şirketler Grubu, turizm sektörünün yanı sıra, inşaat, enerji, eğitim ve sağlık gibi sektörlerde de faaliyet göstermektedir.

YAKA GLOBAL KURUCUSU SALİH YAKA KİMDİR?

Salih Yaka, 1975 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladıktan sonra, Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 1998 yılında YAKA GLOBAL’i kurdu. YAKA GLOBAL, uluslararası ticaret, lojistik, enerji ve inşaat alanlarında faaliyet gösteren bir şirketler grubudur. Salih Yaka, YAKA GLOBAL’in yönetim kurulu başkanı ve CEO’su olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Yardımcısı, Türkiye Lojistik Derneği (TÜLOD) Başkanı ve Türkiye Enerji Derneği (TENED) Yönetim Kurulu Üyesi’dir. Salih Yaka, evli ve üç çocuk babasıdır. Boş zamanlarında kitap okumayı, seyahat etmeyi ve spor yapmayı seviyor.

TURİSTLERİN UĞRAK NOKTASI TÜRKİYE

Türkiye, 2022 yılında 51 milyon 369 bin 26 turist ağırlayarak, bir önceki yıla göre %75 artış gösterdi. Bu sayıyla Türkiye, dünyanın en çok turist ağırlayan dördüncü ülkesi oldu.

Türkiye’nin 2022 yılındaki turizm geliri ise 46 milyar 284 milyon 907 bin dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam, bir önceki yıla göre %53,4 artış anlamına geliyor.

Türkiye’ye gelen turistlerin %62,6’sı Avrupa ülkelerinden geldi. En çok turist gönderen ülkeler sırasıyla Almanya (8,5 milyon), Rusya (6,7 milyon), Ukrayna (4,8 milyon) ve İngiltere (3,6 milyon) oldu.

Türkiye’nin turizm gelirinin %42,7’sini ise paket turlar oluşturdu. Kişisel harcamalar ise turizm gelirinin %57,3’ünü oluşturdu.

Türkiye’nin turizm gelirinin artmasında, COVID-19 salgınının etkisinin azalmasının yanı sıra, Rusya-Ukrayna savaşının da etkisi olduğu belirtiliyor. Savaşın ardından Türkiye, Rus ve Ukraynalı turistler için cazip bir destinasyon haline geldi.

ANTALYA’DA TATİL YAPILACAK OTELLER

Antalya, Türkiye’nin en popüler turizm destinasyonlarından biridir. Her yıl milyonlarca turist, Antalya’nın muhteşem plajları, tarihi ve kültürel zenginlikleri ve eğlence seçenekleri için bu şehri ziyaret etmektedir.

Antalya’da tatil yapılacak oteller, her bütçeye ve zevke uygun olarak geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Lüks otellerden uygun fiyatlı pansiyonlara kadar, Antalya’da her türden tatilci için bir otel bulmak mümkündür.

Antalya’da tatil yapılacak en popüler oteller arasında şunlar yer almaktadır:

  • Belek: Belek, Antalya’nın en popüler tatil beldelerinden biridir. Belek’te bulunan otellerin çoğu, lüks her şey dahil konseptinde hizmet vermektedir.
  • Kemer: Kemer, Antalya’nın bir diğer popüler tatil beldesidir. Kemer’de bulunan otellerin çoğu, doğayla iç içe konumdadır.
  • Side: Side, Antalya’nın tarihi ve kültürel zenginlikleri ile ünlü bir tatil beldesidir. Side’de bulunan otellerin çoğu, tarihi ve turistik yerlere yakın konumdadır.
  • Alanya: Alanya, Antalya’nın en büyük tatil beldelerinden biridir. Alanya’da bulunan otellerin çoğu, uygun fiyatlı ve aile dostu seçenekler sunmaktadır.

Antalya’da tatil yapılacak oteller arasında seçim yaparken, aşağıdaki faktörleri göz önünde bulundurmak faydalı olacaktır:

  1. Bütçe: Antalya’da tatil yapılacak oteller, bütçeden lükse kadar geniş bir yelpazede sunulmaktadır. Bütçenize uygun bir otel seçmeniz önemlidir.
  2. Konaklama tercihi: Antalya’da tatil yapılacak oteller, otel, apart, pansiyon ve bungalow gibi farklı konaklama seçenekleri sunmaktadır. Konaklama tercihinize göre bir otel seçmeniz önemlidir.
  3. Konumu: Antalya’da tatil yapılacak oteller, farklı bölgelerde konumlandırılmıştır. Tatilinizi geçirmek istediğiniz bölgeye göre bir otel seçmeniz önemlidir.
  4. Olanaklar: Antalya’da tatil yapılacak oteller, farklı olanaklar sunmaktadır. Havuz, spa, fitness, çocuk kulübü gibi olanaklar sunan bir otel seçmeniz, tatilinizi daha keyifli hale getirecektir.

Antalya’da tatil yapılacak oteller hakkında daha fazla bilgi edinmek için, online seyahat acentelerini ziyaret edebilir veya tur operatörleri ile görüşebilirsiniz.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir