Menu

Ev bakım maliyetlerinden tasarruf etmenin en iyi 5 yolu!

Sürekli artan ve zamanla eskiyen evlerin bakımları ciddi sorun oluşturuyor. Öyle ki bazı ev sahipleri ya da kiracılar artan masraflar yüzünden taşınmayı tercih edebiliyor. Şimdi size bu durumlardan kurtularak tasarrufta bulunmanın yollarını anlatacağız.

Bir ev sahibi olmanın zevkleri çoktur: Zenginlik yaratırken zevklerinize göre özelleştirebileceğiniz bir sığınağınız var.

Ne yazık ki, arkanıza yaslanıp ev sermayenizin büyümesini izleyemezsiniz . Mülkünüzü en iyi durumda tutmak için, asla bitmeyen masraflar için de para ödemeniz gerekir: ev bakımı.

Bu harcamayı aylık ipotek ödemeleriniz, ev sahipleri derneği  aidatlarınız ve elektrik faturalarınızla birleştirirseniz büyük bir değişimle karşı karşıya kalırsınız.

Paranızın büyük bir kısmını banka hesabınızda tutmanıza yardımcı olmak amacıyla tavsiye almak için uzmanlara ulaştık. Maliyetleri düşük tutmak için neler yapabileceğinizi ortaya çıkarmak için en pahalı ev bakım görevlerinden beşini incelediler.

  1. Cihazları temiz tutun

Cihaz onarımlarının maliyeti genellikle iş başına 100 ila 250 ABD Doları arasındadır ancak yaşadığınız yere ve neyin onarılması gerektiğine bağlı olarak 500 ABD Dolarına kadar çıkabilir. Bu maliyet yalnızca cihazı değiştirmeniz gerektiğinde artar.

Neyse ki, cihazlarınıza biraz TLC vererek bu harcamaları azaltabilirsiniz.

Angi’nin ev uzmanı Mallory Micetich , “Cihazlarınızın bakımını yapmak onarımları önlemenin harika bir yoludur” diyor . “Bu, fırınınızı temiz tutmak, kurutucunuzun havalandırma deliklerini elektrikli süpürgeyle temizlemek ve buzdolabınızdaki bobinlerin temiz olduğundan emin olmak kadar basit olabilir.”

Micetich’in önerdiği diğer görevler, HVAC sisteminizdeki filtreyi düzenli olarak değiştirmek ve bir cihazın kullanım ömrünün orta noktasında, yani genellikle yaklaşık beş yılda bir check-in planlamaktır.

Micetich, “Cihazın ömrünü uzatmak ve değiştirme için para ödemek zorunda kalmamak için bir profesyonelden ayarlama yapmak faydalı olabilir” diyor.

  1. Sezon dışında bacanızı kontrol ettirin

Odun yakan bir sobanız varsa , muhtemelen pahalı (ve dağınık) yıllık temizlik rutinine aşinasınızdır.

Odun sobalarının temizlik başına maliyeti genellikle 200 ila 500 ABD Doları arasındadır . Yaktığınız odunun türüne ve sobanızı ne kadar kullandığınıza bağlı olarak bunu yılda bir defadan fazla yapmanız gerekebilir.

Micetich, “Burada tasarruf etmenin bir yolu, bu projeyi sezon dışında yapmayı planlamak olabilir” diyor. “Çoğu insan bacalarını kullanmadan hemen önce sonbaharda temizlemeyi düşünecek, ancak bunu ilkbahar veya yaz aylarında yaparsanız biraz tasarruf edebilirsiniz.”

Diğer bir fikir? İlk muayenenizden sonra ikinci yıllık temizliği kendi başınıza nasıl yapacağınızı öğrenin .

  1. HVAC’ınızı mutlu tutun

HVAC sistemleri, çalışmayı bırakana kadar evimizin sıklıkla unutulan parçalarından biridir.

HVAC onarımları genellikle ortalama 350$’a mal olsa da , 3.000$’a kadar çıkabilmektedir. Sisteminizi izleyerek ve onu çalışır durumda tutmak için neler yapabileceğinizi öğrenerek bu harcamalardan kaçının.

WIN Home Inspection’ın franchise sahibi Steven McCullough , “Ev sahipleri filtrelerini düzenli olarak değiştirmeli” diyor . “Ayrıca, ünitelerin ömrünü uzatmaya yardımcı olmak için kışın termostat ayarlarını düşürmeyi, yazın ise biraz daha yükseğe ayarlamayı düşünebilirler.”

  1. Destenizi kendiniz yenileyin

Bir desteyi yenilemek, Raptiye’nin yıllık raporundaki en pahalı kalemlerden biri; tamamlanması ortalama 1.022 dolara mal oluyor.

Herhangi bir kartı değiştirmeyi veya tasarımı yükseltmeyi planlıyorsanız bu maliyet yalnızca artacaktır. Kaliteli boyalar ve lekeler ucuz olmasa da bu projenin fiyatını işçilik belirler.

McCullough, “Bu kesinlikle bir Kendin Yap işi ” diyor. “Zımparalama veya onarım söz konusu olsa bile ev sahipleri, küçük bir araştırma ve minimum aletle leke ve sızdırmazlık işlemlerini uygulayabilmelidir.”

  1. Çim bakımınızı yapın

Ev sahiplerinin her yıl büyük paralar harcadığı inanılmaz derecede pahalı bir ürün daha mı var? Çim bakımı ve ağaç budama.

Tam hizmetli çim bakımının maliyeti , arsanızın büyüklüğüne bağlı olarak ayda yaklaşık 100 ila 400 ABD Doları arasında değişirken, ağaç kesme, ağaç başına 475 ila 1.267 ABD Doları kadar olabilir .

Biraz dirsek yağı ve hafta sonu motivasyonu, bu iki cephede de yılda binlerce tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Micetich , “Ağaçlarınız çok uzun değilse ve iş için doğru araçlara sahipseniz , bu harika bir proje olabilir” diyor. “Ağaçlar herhangi bir elektrik hattını geçiyorsa veya çok uzunsa, bir profesyonel çağırmanın zamanı gelmiştir.”

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir