Menu

Yangın çıkma riskine karşı kendiniz tedbir alın! Uzmanlardan tavsiye 6 yöntem…

Türkiye’de özellikle yazın sıcak günlerinde orman yangınları etkili olabiliyor. Yerleşim yerleri dışında başlayan yangınlar yayıla yayıla insanların yaşadığı konutları da tehdit ediyor. Şimdi uzman isimlerden size yangınlara karşı 6 yöntem tavsiyesi vereceğiz… 

Orman yangını sezonu tüm hızıyla devam ediyor. Ve Amerika’nın Batısında herhangi bir yerde yaşıyorsanız, evinizi yangına dayanıklı hale getirmek muhtemelen açık hava işleri listesinin başında gelir; benim için de öyle. Birkaç mevsim Colorado’daki orman yangınlarını yaşadıktan sonra evde hazırlık konusunda neyin etkili olduğunu ve neyin etkili olmadığını öğrendim.

Bölgede yangın çıktığında paniğe kapılanlar için kısa bir not: Yangın tehlikesi yaklaştığında evde yangın hazırlığı yapılacak bir şey değildir. Durumunuz buysa derhal yerel yetkililere başvurun ve tahliyeye hazırlanın .

Bunun yerine, bu, acil bir yangın tehlikesiyle karşı karşıya olmayan, bunun yerine gelecekteki yangınlar durumunda evlerini sağlamlaştırmak isteyenler için bir yapılacaklar listesidir. Evinizi yangına dayanıklı hale getiremeseniz de sertleştirme, hassas alanların desteklenmesine yardımcı olabilir.

Bir sonraki orman yangınında hayatta kalma şansını artırmak için evinizi nasıl hazırlayacağınız konusunda orman yangını uzmanlarından altı ipucu.

1. ÇATINIZI YENİLEYİN

Evinizi kontrol edilemeyen bir yangından korunmak için optimize ederken dikkate almanız gereken ilk şey, yangının başlama ihtimalinin en yüksek olduğu yerdir: çatınız.

Midland Radio’da meteorolog ve hayatta kalma uzmanı Bruce Jones , “Yanan közler tüm yapı yangınlarının %90’ını ateşliyor” diyor . “Sıklıkla saatte 30 ila 80 mil arasındaki ateşli rüzgarlar tarafından hareket ettirilen közler, çatı kiremitlerinin altına yerleşebilir veya çatı ve saçak havalandırma deliklerinin içine doğru patlayarak evinizi ateşleyebilir.”

Jones, çatınızı sertleştirmek için A Sınıfı dereceli bileşenlere yatırım yapmanızı önerir. Bunlar metal , beton, kil kiremit ve hatta fiberglas ve asfalt zona dahil olmak üzere çeşitli malzemelerden gelir . Bu yangına dayanıklı malzemeler daha pahalı olma eğiliminde olsa da, evinizi yangından kurtarabilecek değerli bir yatırımdır.

2. KORA DAYANIKLI HAVALANDIRMA DELİKLERİNİ TAKIN

Közler ayrıca havalandırma deliklerinde sıkışıp kalma eğilimindedir veya tavan arasına veya gezinme alanına uçabilir. Bu da evlerin içten dışa yanmasına neden olabilir. Neyse ki bu sorunu çözmek için koruyucu önlemler alabilirsiniz.

Orman yangını riski ve azaltma şirketi All Risk Shield’in CEO’su Joe Torres , ” Köz dökülmelerine ve doğrudan alev çarpmasına karşı koruma sağlayan, aleve ve köze dayanıklı havalandırma delikleri takın ” diyor . “Sekizde bir ile on altıda bir arasındaki kor dayanıklı ağ da koruma sağlayacak.”

Evinizin hala yeterli havalandırmaya sahip olduğundan emin olmak için köze dayanıklı havalandırma delikleri kurmadan önce daima bir yükleniciye veya mimara danışın.

3. OLUKLARINIZI TEMİZLEYİN

Çatı sisteminizin yakınındaki yanıcı maddeleri sınırlama konusuna devam etmek şu basit iştir: Oluklarınızı temizleyin , özellikle de çok sayıda ölü yaprak veya çam iğnesi birikmişse.

Yangın hasarı restorasyon şirketi Rainbow Restoration’dan Steve Leasure , “Çatılardan ve oluklardan organik malzemenin çıkarılması, potansiyel kıvılcım oluşumunu ortadan kaldırır” diyor . “Bu, közlerin enkazla dolu oluklara düşüp tutuşmasını önlemeye yardımcı olacak.”

Merdiven çıkmanın büyük bir hayranı değil misiniz? Bunun yerine oluk koruyucuları takmayı düşünün.

4. BİR ‘SIFIR BÖLGESİ’ OLUŞTURUN

Hızlı bir açıklama: “Sıfır bölgesi”, orman yangını uzmanlarının evinizin etrafında ideal olarak sıfır yakıt kaynağı içeren, 1,5 metre derinliğindeki hayali bir çevreyi ifade etmek için kullandığı bir şeydir.

Yangına Dayanıklı Ev gösterisinin mimarı Clark Stevens , evinizin etrafına bakın ve “buraya düşen tahta kibrit sürüsüne” benzeyen bir şey olup olmadığına bakın, diyor .

Bu potansiyel eşleşmeler yanıcı maddeler (propan tankları gibi) veya yanıcı malzemeler (bitkiler veya ahşap mobilyalar gibi) olabilir. Onları sıfır bölgenizden çıkarın. İdeal olarak onları evden mümkün olduğunca uzağa götürün. Ve tutuşmayacak şeyler konusunda paniğe kapılmayın.

Stevens, “Hiçbir ahşap kibrit, çatlak veya bulanık olmayan geniş bir ahşap yüzeyi aydınlatmaz” diyor. “Öyleyse ahşap kaplamanız konusunda endişelenmeyin; düzelecek. Ama (hala) ahşap çatı kaplamanızı değiştirmediyseniz çıldırın.

5. EVİNİZİN ETRAFINDAKİ YANGIN RİSKİNİ AZALTIN

Sıfır bölgenizi temizledikten sonra, bunun ötesinde hala yapmanız gereken işler var. Yangınlara yakıt kaynağı olabilecek kuru veya ölü organik maddelerden kurtulmaya odaklanın.

Leasure, “Meşe gibi küçük ağaçları ve çam iğneleri gibi yer yakıtını kaldırın” diyor. “Çatıya sarkan dalları kesin.”

Ayrıca, alev merdiveni adı verilen, yangınların yapılara tırmanıp onları tutuşturduğu bir durumdan kaçınmak için ağaçlarınızı budamak isteyeceksiniz. Dalları yerden en az 6 metre yüksekte budayın, böylece alev merdiveni potansiyelini en aza indirin.

6. SAĞLIKLI TOPRAK VE BİTKİLERE ÖNCELİK VERİN

Bu daha çok bahçecilik tavsiyesi gibi gelebilir ancak sağlıklı toprak ve bitkilere öncelik vermek aslında yangın riskini en aza indirmek için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Stevens, “Sağlıklı topraklar (bitki örtüsü gerektiren) nemi tutar ve toprak nemi tutuşmayı azaltır” diyor. “Yani sıfır bölgenizin ötesinde boş bir ay manzarasının olması yararlı değil.”

Bütün bunlar, yemyeşil kır çiçeği bahçenizin , evinize sürtünmediği veya tonlarca ölü malzeme içermediği varsayılırsa, evinizin orman yangını korumasına zarar vermeyeceğini söylemek içindir. Ayrıca, özellikle sağlıklılarsa, ağaçları sağa sola kesmeye başlamamalısınız.

Stevens, “Sağlıklı, iyi bakılmış (yani ölü odun içermeyen) yerli bir ağacı, havadaki ateş arılarından ateşe vermek imkansızdır” diyor. “Közler yere düşüyor, bu yüzden önce yere bakın ve orada tutuşmaktan kaçının.”

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir