Menu

Yedek anahtar saklayabileceğiniz en iyi 4 nokta!

Kapı önünde anahtarsız kaldığınızda imdadınıza yetişecek olan yedek anahtarı saklayabileceğiniz 4 en iyi 4 güvenli noktanın neresi olduğunu biliyor musunuz?

Dairenizde kilitli kalmak sinir bozucu olabilir, ancak kazalar da meydana gelebilir. Belki kapı arkanızdan kilitlendi ve anahtarınızı içeride unuttunuz, tatilden yeni döndünüz  ve  anahtarınızı evde unuttuğunuzu fark ettiniz ya da ulaşılması zor bir oda arkadaşınız yanlışlıkla sizi dışarıda bıraktı. Hepimiz oradaydık ve  dairenizden uzakta kalmanın harika bir duygu olmadığını biliyoruz . Dairenize girme seçenekleriniz her zaman mükemmel değildir. Pencereden içeri girmek pahalı ve tehlikelidir. Ev sahibiniz lokavt konusunda yardımcı olursa sizden bir ücret talep edebilir. Eğer lokavt konusunda yardımcı olmuyorlarsa, bütün gece dışarıda kalmak ideal değildir.  En kötü senaryolarda   daire anahtarınızı  nasıl saklayacağınıza dair bu dört ipucuyla  kendinize bir gecelik uykudan tasarruf edin, ücret ödemekten veya  güvenlik depozitonuzun bir kısmını kaybetmekten kaçının.

1. PENCERE SAKSISI

Anahtarı bir saksının altına yapıştırmak çok açıktır, ancak anahtarınızı su geçirmez bir kutuya koyarak ve çiçeklerinizle birlikte pencere kutusuna veya saksıya yerleştirerek bunu bir adım öteye taşıyabilirsiniz.

Evet, dışarıda kalırsanız ellerinizi kirletmeniz gerekecek, ancak yardım için ev sahibinizi aramak zorunda kalmaktan veya bütün gece dışarıda oturma riskini almaktansa biraz pisliği elemek daha iyidir.

Bitki tutkunu değilseniz veya ellerinizi kirletmek istemiyorsanız, bir hap şişesini bir kayaya veya çam kozalağının üzerine yapıştırabilir ve hap şişesini yere gömerek dışarıdan yalnızca kayanın veya çam kozalağının görünmesini sağlayabilirsiniz.

2. KÖPEĞİN TASMASI

Bu yöntem yalnızca köpeğiniz yanınızdaysa işe yarayacaktır, ancak yedek anahtarı köpeğinizin tasmasındaki etiketlerin arkasına saklamak iyi bir yedekleme planıdır. Bu, büyük köpeklerde en iyi şekilde işe yarayabilir, böylece küçük köpeğinize anahtarın ağırlığını yüklemezsiniz. Ayrıca anahtarın güvenli olduğundan emin olmak isteyeceksiniz çünkü anahtarın köpeğinizin yoluna çıkmasını istemezsiniz. Anahtarı bir halkanın üzerine koyarak ve köpek künyelerini tasmaya taktığınız gibi tasmaya takarak sabitleyebilirsiniz.

Bu yöntem işinize yaramazsa, anahtarı köpek kulübesinin altına koyarak köpeğinizin yardım etmesine yardımcı olabilirsiniz. Anahtar arayan kişiler köpeğinizi uyarmak istemeyeceklerdir, bu nedenle burası anahtarı kontrol edecekleri son yerdir.

Bu seçenekler sizin ve köpeğiniz için işe yararsa,  evcil hayvan depozitosu  buna değecektir!

3. RÜZGAR ÇANLARI VEYA KAPI TOKMAĞI

Rüzgar çanları, eğer varsa, en iyi anahtar saklama aracıdır. Bunları aramak çok fazla gürültü çıkarır, bu nedenle potansiyel istenmeyen misafirleri caydırır.

Kapalı girişi olan veya rüzgar çanı olmayanlar için içi boş bir kapı tokmağı satın alabilir, arkasına yedek anahtar yapıştırabilir ve Velcro kullanarak kapınıza sabitleyebilirsiniz. Kapınız metal ise kapı tokmağının arkasına mıknatıs yapıştırıp anahtarı da arkasına saklayabilirsiniz. Burası dairenizi güvende tutması gereken “görünürde gizli” yerlerden biridir.

Ön kapıyla ilgili satın alabileceğiniz diğer yöntemler ve cihazlar arasında anahtarları arka tarafa gizleyen çalışan bir termostat, anahtarlar için açılır mandallı bir kuş evi veya içi boş bir tuğla yer alır.

4. AKILLI KİLİTLER VE ANAHTAR KASALARI

Yedek anahtarı kolayca saklayabileceğiniz bir yerde yaşamıyorsanız hala seçenekleriniz var. Akıllı kilitler  veya içinde yedek anahtar saklayan anahtar kasası gibi eşyaları satın alabilirsiniz  .

Bazı akıllı kilitler görüntülü kapı zillerine ve güvenlik sistemlerine bağlanır ve telefonunuzdaki bir uygulama aracılığıyla kontrol edilebilir. Dairenize kimin ne zaman gireceği konusunda tam kontrole sahip olacaksınız. Hatta her şeyi telefonunuzdan kontrol edebileceğiniz için anahtar ihtiyacınızdan da kurtulabilirsiniz.

Anahtar kasalarını akıllı kilitlerin analog versiyonu gibi düşünebilirsiniz. Anahtar kasaları, bir sayı koduyla açılan küçük kilit kutularıdır. Kasa sadece şifre ile açıldığı için kapınıza yakın bir yere saklayabilir veya kapının dışına yapıştırabilirsiniz. Kodunuzu girdikten sonra sayıları karıştırdığınızdan emin olun! Anahtar kasaları, yedek anahtarları saklamanın ve içinizin rahat olmasını sağlamanın harika yollarındandır.

KİLİTLENMELERİ ÖNLEMEYE YÖNELİK İPUÇLARI

Kendinizi dışarıda kilitlemekle ünlüyseniz, her zaman yedek anahtarı aramamak için birkaç numara kullanabilirsiniz.

Ön kapınızın yakınında bir anahtar istasyonu bulundurun. Basit duvar askıları kullanabilir, bir anahtar rafı veya kase satın alabilir veya kendin yap versiyonunu oluşturabilirsiniz. Anahtarlarınız için bir yere sahip olmak, çıkarken onları almayı hatırlamanıza yardımcı olacak ve onları asmak için size belirlenmiş bir alan sağlayacaktır. Bu şekilde anahtarlarınızı kaybetmezsiniz ve her zaman aynı yerde oldukları için onlara ulaşmak artık alışkanlık haline gelir.

Diğer bir seçenek de kapınızın yanına “anahtarlar” yazan bir not koymaktır. Bu çok bariz görünüyor, ancak anahtarlarınızın orada olduğundan emin olmak için ceplerinizi veya çantanızı kontrol etmeniz gerektiğini görsel bir hatırlatmadır. Bir diğer harika fikir de anahtarlarınızı, kimliğinizi ve onsuz evden çıkamayacağınız her şeyi bir arada tutmak, böylece her şeyi bir anda alıp yolunuza devam edebilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi, kendinizi en güvende hissetmenizi sağlayacak yedek anahtar saklama yerini seçin ve  oda arkadaşları arasında herhangi bir anlaşmazlık yaşamamak için anahtarı dairenin dışında bir yere saklama konusunda anlaştıklarından emin olun. Ayrıca gerçek anahtarınızın yanına birkaç tuzak anahtar koymak da iyi bir fikirdir. Bu şekilde, anahtarlarınızın yanlış ellere geçmesi durumunda bu çok belirgin olmayacaktır. Bir başka iyi fikir de kendinizi rahat hissediyorsanız bir komşunuza veya arkadaşınıza yedek anahtarı vermektir. Hemen hemen herkes daha önce yanlışlıkla kendini dışarıya kilitlemişti, bu nedenle anahtarları saklamak çoğu zaman gerekliydi. Umarız bu ipuçları olası kilitlenmelerden ve ek sonuçlardan kaçınmanıza yardımcı olur!

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir