Menu

ABD’de konut satışları artışa geçti!

Küresel ekonomik kriz nedeniyle gayrimenkul sektörünün zorlu süreçten geçtiği ABD’de Mart ayında konut satışları arttı.

Ulusal Emlakçılar Birliği (NAR) tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD’deki bekleyen konut satışları endeksi Mart ayında önceki aya göre %3,4 oranında artarak 78,2 seviyesine ulaştı.

Bu artış, piyasa beklentilerinin %0,3 artış öngörmesine rağmen gerçekleşti. Şubat ayında, endeks aylık %1,6 artarak 75,6 olmuştu. Ayrıca, Mart ayında yıllık bazda bekleyen konut satışları %0,1 oranında bir artış gösterdi.

İKİNCİ EL KONUT SATIŞI ARTTI

NAR çeyreklik ekonomik görünüm raporunu da yayımladı. Raporda, ikinci el konut satışlarının 2024’te yıllık bazda yüzde 9 artışla 4,46 milyona ve 2025’te yüzde 13,2 artarak 5,05 milyona çıkacağı tahmin edildi.

Yapımına başlanan konut sayısının da bu yıl yüzde 1,2 artışla 1,43 milyona ve gelecek yıl yüzde 4,9 yükselişle 1,5 milyona yükseleceği öngörüldü.

Yıllık ortalama konut fiyatının 2024’te yüzde 1,8 artarak 396 bin 800 dolara, 2025’te yüzde 1,8 artarak 403 bin 800 dolara ulaşmasının beklendiği kaydedildi.

SON 1 YILIN EN OLUMLU VERİSİ

Açıklamada görüşlerine yer verilen NAR Başekonomisti Lawrence Yun, endeksin mart ayında son bir yılın en iyi değerine ulaştığını ancak hala dar bir aralıkta kaldığını ifade etti.

Endekste anlamlı kazançların yalnızca konut kredisi faiz oranlarının düşmesi ve stokların artmasıyla ortaya çıkacağını vurgulayan Yun, gelecek iki yıl içinde konut fiyatlarının kabaca tüketici fiyatları enflasyonu ve ücret artışına paralel olarak artmasının beklendiğini kaydetti.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<