Menu

ADRA GYO KİMİN, SAHİBİ KİM? Borsa İstanbul’da gayrimenkul rüzgarı! Adra GYO güncel projeler neler?

Türkiye’nin önde gelen emlak ve gayrimenkul şirketleri arasında yer alan Adra GYO, Eylül 2023 yılı içerisinde halka arz oluyor. Yatırımcıların enerji sektörünün ardından büyük ilgi gösterdiği sektörler arasında yer alan emlak sektöründeki tecrübesiyle tanınan Adra GYO, hakkındaki detaylarla merak konusu oldu. Şirketin hisselerine talepte bulunmadan önce yatırımcılar Adra GYO kimin, sahibi kim? Adra GYO güncel projeler neler? sorularına yanıt arıyor.

Adra GYO kimin, sahibi kim? Adra GYO güncel projeler neler? soruları Borsa İstanbul yatırımcıları tarafından gündeme oturdu. Büyük merakla Adra GYO hakkındaki bilgiler araştırılmaya başlandı. Talep toplama sürecinde arz edilen hisselerden pay almak isteyen yatırımcılar öncesinde Adra GYO’nun sahibi ve güncel projelerini araştırıyor. Serveti de merak edilen şirketin geçmişi ve biyografisi dikkati çekti. İşte detaylar…

ADRA GYO KİMİN, SAHİBİ KİM?

Adra Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul yatırım şirketlerinden biridir. Adra, 2005 yılında kurulmuş olup, portföyünde konut, ofis, alışveriş merkezi, otel ve lojistik gibi farklı gayrimenkul segmentlerinde yer alan projeler bulunmaktadır. Adra’nın misyonu, yüksek kalite ve değer yaratan gayrimenkul yatırımları ile müşterilerine, ortaklarına ve paydaşlarına en iyi hizmeti sunmaktır.

Adra’nın hisse yapısına bakarak bulunabilir. Adra’nın hisseleri, Borsa İstanbul’da (BIST) işlem görmektedir. Adra’nın en büyük hissedarı, %51 oranında sahip olduğu Adra Holding A.Ş.’dir. Adra Holding A.Ş., Adra Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın kurucu ortağı ve yönetim kurulu başkanı olan Ahmet Dora tarafından 2005 yılında kurulmuştur. Ahmet Dora, Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe 30 yılı aşkın deneyime sahip bir iş insanıdır. Adra Holding A.Ş., Adra Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın yanı sıra, inşaat, enerji, turizm ve finans gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren şirketlere de sahiptir.

ADRA GYO GÜNCEL PROJELER NELER?

Adra Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın diğer önemli hissedarları ise şunlardır:

– %15 oranında sahip olduğu QNB Finansbank A.Ş., Türkiye’nin önde gelen özel bankalarından biridir. QNB Finansbank A.Ş., 2016 yılında Katar merkezli QNB Group’un bünyesine katılmıştır. QNB Group, Orta Doğu ve Afrika bölgesinin en büyük bankasıdır.

– %10 oranında sahip olduğu EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası), uluslararası bir finans kuruluşudur. EBRD, 1991 yılında kurulmuş olup, Orta ve Doğu Avrupa, Orta Asya ve Akdeniz bölgesindeki ülkelere yatırım yapmaktadır. EBRD, Adra’ya 2018 yılında ortak olmuştur.

– %9 oranında sahip olduğu IFC (Uluslararası Finans Kurumu), Dünya Bankası Grubu’nun bir parçası olan bir kalkınma finans kuruluşudur. IFC, 1956 yılında kurulmuş olup, dünyanın 100’den fazla ülkesinde özel sektöre yatırım yapmaktadır. IFC, Adra’ya 2017 yılında ortak olmuştur.

– %5 oranında sahip olduğu TSKB (Türkiye Sınai Kalkınma Bankası), Türkiye’nin ilk özel kalkınma ve yatırım bankasıdır. TSKB, 1950 yılında kurulmuş olup, sanayi ve hizmet sektörlerine uzun vadeli finansman sağlamaktadır. TSKB, Adra’ya 2014 yılında ortak olmuştur.

– %10 oranında sahip olan diğer küçük hissedarlar ise bireysel veya kurumsal yatırımcılardan oluşmaktadır.

Adra, Türkiye’nin gayrimenkul sektöründe güçlü bir oyuncu olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Adra’nın vizyonu, Türkiye’nin en saygın ve başarılı gayrimenkul yatırım şirketi olmaktır.

Derleme: emlakpost.com

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir