Menu

Barndominium nedir? Yükselen yeni trend! Barndominium evi nasıl yapılır?

Her yıl konutta yeni bir trendi oluştuğu biliniyor. Yükselen trendler arasında yer alan konut tipi ise barndominium oldu. İnsanların söz konusu konut tipine olan ilgi ve alakası artmaya başladı. Bu doğrultuda barndominium tipi evlerin araştırması da arttı. Peki, Barndominium nedir? Barndominium evi nasıl yapılır?

Son yıllarda, barndominiumlar mimari peyzajımıza çok güzel bir şekilde yerleştiler. Geniş yerleşim planları, kesintisiz iç-dış mekan geçişleri ve büyüleyici rustik detaylarıyla bu evlerin neden arzu edilen evler listesinin en üst sıralarına çıktığını anlamak kolaydır.

Peki barndominium tam olarak nedir ? Ahırların ve geleneksel evlerin arasında yer alan bu yapılar, kolay sınıflandırmaya meydan okuyor. Bu ateşli mimari olguya ışık tutmak için uzmanlardan yardım istedik.

İşte bir barndominium’u barndominium yapan şeyin ne olduğuna dair kesin rehberimiz ve ayrıca bu kırsal evin avantajları hakkında bazı uzman ipuçları.

BARNDOMİNİUM NEDİR?

Özetle, bir barndominium, bir ahır ve apartman dairesinin en iyi mimari unsurlarını birleştiren bir tür konut binasıdır . İşte “barndominium” terimi de buradan geliyor; “ahır” ve “kat mülkiyeti”nin bir portmantosu.

Bir barndominium genellikle dışarıdan geleneksel bir ahıra benzeyecek şekilde tasarlanmış ancak içinde bitmiş bir yaşam alanı bulunan metal veya çelik çerçeveli bir yapıdır.

İç mekan çok çeşitli olabilir ve genellikle açık kat planları, yüksek tavanlar, modern olanaklar ve konforlu yaşam alanları gibi özellikleri içerir.

BARNDOMİNİUMLAR NEDEN BU KADAR POPÜLER?

Barndominium trendi, evlerin rustik-endüstriyel estetiğin ve havadar yaşam alanlarının benzersiz karışımını sergileyen ev geliştirme programları ve tasarım dergileri sayesinde popülerlik kazandı.

Barndominiumlar sadece gözleri yormaz; aynı zamanda dayanıklılıkları ve enerji verimliliklerinin yanı sıra ev sahiplerinin ihtiyaçlarına ve tercihlerine uyacak şekilde özelleştirilebilme yetenekleriyle de bilinirler.

Barndominiumların bu kadar popüler olmasının bir başka nedeni de özetle şu: Barndominiumların inşası geleneksel evlere kıyasla genellikle daha uygun maliyetlidir.

BARNDOMİNİUM EVİ NASIL YAPILIR?

Barndominium, ahırdan dönüştürülmüş bir evdir. Genellikle ahırın dış cephesi ve çatısı korunurken, iç mekan modern bir eve dönüştürülür. Barndominiums, modern bir ev ile kırsal bir ahırın cazibesini birleştiren popüler bir ev tarzıdır.

Barndominium inşa etmek için birkaç farklı yol vardır. Bir yol, mevcut bir ahırı satın almak ve onu dönüştürmektir. Bu, genellikle en ucuz seçenektir, ancak ahırın uygun olup olmadığını ve dönüştürmek için gereken tüm izinleri alıp almadığını kontrol etmek önemlidir.

Bir diğer seçenek, yeni bir barndominium inşa etmektir. Bu, daha pahalı bir seçenektir, ancak istediğiniz her şeyi tasarlama özgürlüğüne sahip olursunuz.

Barndominium inşa etmeye karar verirseniz, işte atmanız gereken bazı adımlar:

 1. Bir yer seçin. Barndominiums genellikle kırsal alanlarda bulunur, ancak şehirde de inşa edilebilirler. Yerinizi seçerken, arazinin büyüklüğünü, araziyi ve manzarayı göz önünde bulundurun.
 2. Bir bütçe oluşturun. Barndominiums inşa etmek, geleneksel bir ev inşa etmekten daha pahalı olabilir. Bütçenizi oluştururken, arazi maliyeti, inşaat maliyeti ve diğer maliyetleri göz önünde bulundurun.
 3. Bir tasarımcı veya müteahhit bulun. Bir tasarımcı veya müteahhit, barndominiumunuzu planlamanıza ve inşa etmenize yardımcı olabilir. Tasarımcının veya müteahhidin deneyimli ve güvenilir olduğundan emin olun.
 4. İzinleri alın. Barndominium inşa etmek için genellikle izinlere ihtiyacınız olacaktır. Yerel belediyenizdeki izin gereksinimlerini öğrenin.
 5. İnşa etmeye başlayın!

Barndominium inşa ederken, şunları göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Çatı: Barndominiums genellikle metal bir çatı ile inşa edilir. Metal çatılar dayanıklı ve uzun ömürlüdür.
 • Dış cephe: Barndominiums genellikle ahşap veya metal bir dış cepheye sahiptir. Ahşap dış cepheler geleneksel bir görünüm sağlarken, metal dış cepheler modern bir görünüm sağlar.
 • İç mekan: Barndominiums genellikle açık plan bir iç mekan tasarımına sahiptir. Bu, alanı daha geniş ve ferah hissettirir.

Barndominium inşa etmek, kendi benzersiz ve özel evinizi yaratmanın harika bir yoludur.

BARNDOMİNİUM EVLERİN 5 GÜZEL YANI

İşte bir barndominium satın almanın diğer beş avantajı:

 1. Barndominiumlar çok yönlülüğe sahiptir

Barndominiumlar genellikle büyük bir atölyeye sahip bir konut gibi çeşitli amaçlarla kullanılabilecek geniş ve çok yönlü bir alana ihtiyaç duyan ev alıcıları için en iyi seçimdir.

Bunun nedeni, bir barndominiumu ortalama evlerden ayıran en önemli mimari unsurlardan birinin son derece açık kat planı olmasıdır .

Barndominiumlarda mutfak, yemek alanı ve hatta oturma odası genellikle ihtiyaçlarınıza göre yapılandırabileceğiniz geniş, açık bir alanı paylaşır.

Barndominium finansman şirketi Rural 1st’ten Colton Ellis , “Açık kat planı bir barndominiumun temel öğesidir” diyor . “Yapılarda genellikle geniş aile ve toplantı odaları ile ikinci kattaki ona bakan balkonlar bulunur.”

 1. Barndominiumlar yüksek tavanlara ve diğer özelleştirmelere izin verir

Ev sahipleri aynı zamanda barndominiumlara da ilgi duyuyor çünkü iç mekanı tasarım tercihlerine göre özelleştirebiliyorlar.

Aufgang’dan mimar Iskra Petrova Ceresa , “Bir barndominiumun geleneksel bir evden en önemli farklarından biri yapıdır” diyor . “Bir barndominium, daha uzun tavanlar da dahil olmak üzere çeşitli özel mekansal konfigürasyonlara izin veren bir dış çerçeveden inşa edilmiştir.”

Aslında yüksek tavanlar barndominiumların ayırt edici özelliğidir, çünkü yapılar genellikle geleneksel olarak dikey ve yatay olarak açık olan ahırlara benzeyecek şekilde inşa edilir.

 1. Barndominiumlar geniş pencerelere sahiptir

Barndominiumların en dikkat çekici yönlerinden biri, evlerin geniş pencereleriyle dışarıyı içeriye davet etmesidir.

Ellis, “Barndominium yapılarda standart bir evde bulacağınızdan çok daha büyük olan 3 metrelik tavanları görmek yaygındır” diyor. “Bu nedenle, bu yüksek duvarları tamamlayan tavandan tabana geniş pencereleri görmek yaygındır.”

Pratiklik ve estetiğin bu karışımı, barndominiumları geleneksel olmayan bir ev tasarımı arayan insanlar için popüler bir seçim haline getiriyor.

 1. Barndominiumlar dayanıklı ve enerji tasarrufludur

Barndominiumlar ahşap ve çelikten, bazen de tamamen çelikten yapılmıştır, bu da evin uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

Bonus: Metal yapı malzemeleri genellikle mükemmel yalıtım ve enerji verimliliği sağlar; bu da enerji maliyetlerini düşürmek isteyen ev sahipleri için önemli bir artı olabilir.

Yine Rural 1st’ten Morgan Nobbe , “Metal ve çelikten yapılmış barndominiumlar 100 yıla kadar dayanabilir” diyor . “Ayrıca geleneksel bir ev gibi ahşaptan inşa edilmiş olmasına kıyasla daha az bakım ve bakım gerekiyor.”

 1. Barndominiumların rustik bir çekiciliği var

Bir barndominiumun rustik romantik estetiğinin çekiciliğini inkar etmek mümkün değil. Ancak birinde yaşamanın sizin için doğru seçim olup olmadığı , aradığınız yaşam tarzına bağlıdır.

Ve kafa kafaya dalmadan önce, bir barndominium inşa etmenin fiyatını önceden inşa edilmiş bir barndominium satın almakla karşılaştırdığınızdan emin olun .

Birçok barndominiumun malzemeleri ucuz olmaktan uzak olsa da (özellikle çelik çerçeveli bir yapı seçerseniz), bu yapılar minimum bakımla ömür boyu dayanacak şekilde inşa edilmiştir ve çoğu kişi bunu değerli bir yatırım olarak görmektedir.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir