Menu

BOR ŞEKER HALKA ARZ NE ZAMAN? 2024’te gözler yine borsada: Bor Şeker ne zaman talep toplayacak?

Bor Şeker halka arz ne zaman? Sorusu Borsa İstanbul yatırımcılarının sürekli gündeminde. 2023 Aralık ayında Avrupakent GYO’nun ardından herhangi bir halka arz açıklanmadı. Böylece portföylerindeki hisselerinin sayısını artırmak isteyenler merakla duyurulan halka arz haberlerine odaklanmış durumda. Şimdi dikkatleri çeken halka arz ise Bor Şeker oldu. Peki, Bor Şeker ne zaman talep toplayacak?

Bor Şeker halka arz ne zaman? Bor Şeker ne zaman talep toplayacak? soruları araştırılıyor. Borsa yatırımcıları, kazançlarına değer katmak için merakla beklediği halka arz haberlerine odaklandı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından gerekli onayları alan şirketlerin talep topladığı Borsa İstanbul’da 2024 yılında henüz halka arz edilen şirket olmadı. Böylece başvuru onayı bekleyen şirketler yatırımcıların radarında. O şirketlerden biri de Bor Şeker oldu. İşte detaylar…

BOR ŞEKER HALKA ARZ NE ZAMAN?

Bor Şeker halka arzının Ocak 2024 ayı içerisinde yapılması bekleniyor. Böylece yatırımcıların beklentisi gıda devinin SPK’dan Ocak ayı içerisinde gerekli onayları alarak talep toplaması yönünde. Halka arza ilişkin netleşen detaylar ise şöyle:

Dağıtım Yöntemi :

Eşit Dağıtım **

Pay :

70,000,000 Lot

Aracı Kurum :

Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.

Pazar :

Yıldız Pazar

BOR ŞEKER NE ZAMAN TALEP TOPLAYACAK?

Halka Arz Şekli

– Sermaye Artırımı : 40.000.000 Lot
– Ortak Satışı : 15.000.000 Lot (Emir Haktan Dişli)
– Ortak Satışı : 15.000.000 Lot (Arz Gayrimenkul ve Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. İkinci Girişim Sermayesi Yatırım Fonu)
* Taslak İzahname, Sayfa 1.

Fonun Kullanım Yeri

– %45 İşletme sermayesi.
– %50 GES (Güneş Enerjisi Santrali) yatırımı, entegrasyon ve modernizasyon yatırımları, gübre tesisi yatırımları.
– %5 Ar-Ge Faaliyetleri.
* Taslak İzahname, Sayfa 209.

Bor Şeker halka arzına ilişkin detaylar netleştiğinde haberimiz güncellenecektir.

BOR ŞEKER KİMİN? BOR ŞEKER NE İŞ YAPAR?

DSL Yatırım ve Danışmanlık A.Ş., köklü geçmişi ve inşaat sektöründeki deneyimiyle bilinen bir firma olup, şirketin sahibi Dişli Ailesi’ne aittir. Emir Haktan Dişli, bu ailenin lideri olarak şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütmektedir. Kendisi, aynı zamanda Sırma Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Davut Dişli’nin oğludur, bu da ailenin iş dünyasındaki etkileyici varlığını vurgular.

DSL Yatırım ve Danışmanlık A.Ş., 2011 yılında kurulmuş bir inşaat şirketi olarak sektörde yer almaktadır. Şirketin geniş bir faaliyet yelpazesi bulunmaktadır, bu da konut inşaatından ticari yapı inşaatına, altyapı inşaatından restorasyon çalışmalarına kadar çeşitli alanları kapsamaktadır.

Bor Şeker ise Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. (TÜRKŞEKER) tarafından 1983 yılında kurulan bir şeker fabrikasıdır. Özelleştirme ihalesini kazanan Doğuş Çay, fabrikayı devralmayarak bu önemli tesisi DSL Yatırım ve Danışmanlık A.Ş.’ne devretmiştir. Bu, Dişli Ailesi’nin şeker sektöründeki varlığını güçlendiren önemli bir adımdır.

Bor Şeker, Niğde’nin Bor ilçesinde konumlanmış olup, yılda 100 bin ton şeker üretme kapasitesine sahiptir. Üretilen şeker, Türkiye’nin iç ve dış pazarlarına sunularak ailenin şeker sektöründeki etkileyici konumunu pekiştirmiştir. Bu, Dişli Ailesi’nin sektöre adım atmasıyla birlikte kazandığı önemli bir başarıdır.

 

 

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir