Menu

Cengiz Holding sahibi kimdir? Cengiz Holding kimin? Cengiz Holding güncel projeleri neler?

Türkiye’deki mega projeleriyle adından söz ettiren Cengiz Holding, siyasi söylemlerle de sürekli gündeme geliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın ilişkisi bulunan Cengiz Holding’in inşa ettiği projelerin başarısı ülke sınırlarını da aşmış durumda. Dünyadaki projelerde de yer alan Cengiz Holding bünyesinde Limak Holding ile Kolin İnşaat’ı da barındırıyor. Peki, Cengiz Holding sahibi kimdir? Cengiz Holding kimin? Cengiz Holding güncel projeleri neler? detaylar haberimizde…

İnşaat, enerji, maden, turizm, altyapı, havalimanı ve sigorta sektörlerinde faaliyet gösteren ve başarısını katlayan Cengiz Holding, sürekli araştırılıyor. Merkezi İstanbul Üsküdar’da bulunan holdingin namı ise ülke sınırlarını aştı. Medya sektöründe de bulunan Cengiz Holding, dünyanın en büyük 127. firmasıdır. Gerçekleştirdiği faaliyetler sayesinde başarıyı yakalayan markanın sahibi de merakla araştırılıyor. Vatandaşlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakın olduğu bilinen ve çok sayıda ödülün de sahibi olan Cengiz Holding’in sahibini merak ediyor. Bunların yanı sıra Cengiz Holding serveti de araştırılıyor. İşte, Cengiz Holding sahibi kimdir? Cengiz Holding kimin? Cengiz Holding güncel projeleri neler? sorularının yanıtı…

CENGİZ HOLDİNG SAHİBİ KİMDİR?

Cengiz Holding’in sahibi ve yönetim kurulu başkanı Mehmet Cengiz’dir. Cengiz Holding, 1980 yılında Mehmet Cengiz tarafından inşaat sektöründe faaliyet göstermek üzere kurulmuş bir şirketler grubudur. Bugün ise inşaatın yanı sıra enerji, maden, turizm, havacılık, sigorta ve medya sektörlerinde de hizmet vermektedir. Holdingin yıllık cirosu 5 milyar doları aşmaktadır.

CENGİZ HOLDİNG KİMİN?

Cengiz Holding, Mehmet Cengiz’indir. Holding 1980 yılında Mehmet Cengiz tarafından kuruldu. Mehmet Cengiz, Rize’nin Kalkandere ilçesinde doğmuştur. Kardeşi Ekrem Cengiz ile birlikte Cengiz İnşaat’ı kurmuştur. Çaykur Rizespor’un onursal başkanıdır. Eti Bakır, Eti Alüminyum, Akdeniz Elektrik Dağıtım, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı ve İstanbul Yeni Havalimanı gibi önemli yatırımların sahibidir.

CENGİZ HOLDİNG GÜNCEL PROJELERİ NELER?

Cengiz Holding’in güncel projeleri arasında şunlar bulunmaktadır:

– Karadeniz Sahil Yolu

– Yüksek Hızlı Tren Projesi

– Barajlar

– Elektrik Üretim ve Dağıtımı

– Doğalgaz Dağıtımı

– Madencilik İşletmeleri

– Metal Üretim Tesisleri

– Turizm Tesisleri

– Konut Yapımı

Cengiz Holding, Türkiye’nin en büyük ve en başarılı şirketlerinden biridir. Mehmet Cengiz ise Türkiye’nin en zengin ve en etkili iş insanlarından biridir. Cengiz Holding ve Mehmet Cengiz hakkında daha fazla bilgi için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

CENGİZ HOLDİNG SERVETİ NE KADAR?

Cengiz Holding, Türkiye’nin en büyük ve en çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerinden biridir. Cengiz Holding’in serveti, 2020 yılında Forbes Türkiye tarafından 3,8 milyar dolar olarak açıklanmıştır. Bu servetin büyük bir kısmı, enerji, madencilik, inşaat, turizm, sağlık ve ulaştırma gibi alanlarda yaptığı yatırımlardan kaynaklanmaktadır.

Cengiz Holding, 2000’li yıllarda enerji ve madencilik sektörlerine de girmiştir. Cengiz Enerji, Türkiye’nin en büyük hidroelektrik santrallerinden biri olan Deriner Barajı’nın işletmecisidir. Ayrıca termik santral, rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi gibi alanlarda da faaliyet göstermektedir. Cengiz Madencilik ise Türkiye’nin en büyük bakır üreticisidir. Cengiz Holding’in diğer şirketleri arasında Limak Turizm, Cengiz Sağlık, Cengiz Havalimanları ve Cengiz Lojistik gibi markalar bulunmaktadır.

Cengiz Holding’in serveti, sadece Türkiye ile sınırlı değildir. Şirket, uluslararası alanda da önemli projelere imza atmıştır. Örneğin, Azerbaycan’da Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru Hattı, Gürcistan’da Paravani Hidroelektrik Santrali, Rusya’da Soçi Olimpiyat Köyü ve Katar’da Doha Metrosu gibi projelerde yer almıştır.

Cengiz Holding’in serveti, aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerine de yansımaktadır. Şirket, eğitim, sağlık, kültür, sanat ve spor gibi alanlarda destek vermektedir. Özellikle Mehmet Cengiz’in memleketi olan Yalvaç’ta birçok okul, hastane, cami ve kültür merkezi inşa edilmiştir.

Cengiz Holding’in serveti, Türkiye ekonomisinin gelişmesine katkı sağlayan bir güçtür. Şirket, yenilikçi, kaliteli ve sürdürülebilir hizmet anlayışıyla faaliyetlerine devam etmektedir.

MEHMET CENGİZ KİMDİR?

Mehmet Cengiz, Cengiz Holding A.Ş.’nin sahibidir. Cengiz Holding, inşaat, enerji, madencilik ve turizm alanlarında büyük ilgi duyan bir Türk konglomeratıdır. Varlıkları arasında Eti Bakır ve Eti Alüminyum madencilik şirketleri bulunmaktadır. Mehmet Cengiz, 1961 yılında Rize’nin Kalkandere ilçesinde doğmuştur. Ekrem Cengiz ve Asım Cengiz adında kardeşi vardır. Çaykur Rizespor’un Onursal Başkanıdır. 1980 yılında kardeşi Ekrem Cengiz ile birlikte Cengiz İnşaat’ı kurmuştur. Otoyol, köprü, tünel, enerji, maden, turizm ve baraj, liman, metro, demiryolu, havalimanı, boru hatları ve telekomünikasyon işleri ile turizm tesisleri ve konut yapımında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Cengiz_Holding

https://www.timeturk.com/genel/mehmet-cengiz-kimdir-cengiz-holding-sahibi-kim-mehmet-cengiz-nereli-ve-kac-yasinda/haber-1688882

https://www.haberankara.com/genel/cengiz-holding-kimin-cengiz-holding-sahibi-kim-mehmet-cengiz-kim-mehmet-h171892.html

https://www.cengizholding.com.tr/

Derleme: emlakpost.com * Mücahit Dere

Beğen  1
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir