Menu

Çin’deki emlak krizi asıl kaybın başlangıcı olabilir

Kovid-19 salgınıyla başlayan ekonomik deprem Çin’deki emlak sektöründeki çökmeyle devam ediyor. Ülkedeki gayrimenkul sektöründe yaşanan ekonomik kriz daha büyük bir kaybın başlangıcı olabilir.

Zhou’nun içinde bulunduğu zor durum, emlak ve borsalardaki düşüşlerin hane halkının servetini silindiği Çin’deki birçok insanda yankı uyandıracak. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi yıllarca süren Kovid-19 karantinalarının ardından yeniden ivme kazanmaya çalışırken , büyüme de söz konusu. işsizlik tehdidi.

Artık orta sınıf haneler para önceliklerini yeniden düşünmeye zorlanıyor; bazıları yatırım yapmaktan veya likiditeyi serbest bırakmak için varlık satmaktan vazgeçiyor.

Aile servetindeki düşüşün temelinde Çin’in gayrimenkul erimesi yer alıyor; bu durum, nüfusun %70’inin yaşadığı bir toplum üzerinde yaygın bir etkiye sahip. Aile varlıkları mülkiyete bağlıdır. Bloomberg Economics’e göre, ev fiyatlarındaki her %5’lik düşüş, konut servetinde 19 trilyon yuan’ı (2,7 trilyon dolar) yok edecek.

DAHA BÜYÜK SERVET KAYBININ HABERCİSİ

Bloomberg Economics’ten ekonomist Eric Zhu, “Bu, önümüzdeki yıllarda daha fazla servet kaybının başlangıcı olabilir” dedi. “Büyük bir boğa piyasası olmadığı sürece, finansal servetteki küçük kazanımların konut servetindeki kayıpları telafi etmesi pek mümkün değil.”

Çin’in resmi verileri mevcut ev fiyatlarında yalnızca hafif bir düşüş gösterirken, emlak acenteleri ve özel veri sağlayıcılardan elde edilen kanıtlar şubatta düşüş olduğunu gösteriyor: en az %15 en büyük şehirlerin önemli bölgelerinde.

Bloomberg Economics’e göre konut sektörünün değeri şu anda GSYİH’nın yaklaşık %20’sinden 2026 yılına kadar Çin’in gayri safi yurt içi hasılasının yaklaşık %16’sına düşebilir. Bu, yaklaşık 5 milyon kişiyi veya kentsel işgücünün yaklaşık %1’ini işsizlik veya gelir kaybı riskiyle karşı karşıya bırakacaktır.

Finansal yatırımlar çok az soluklanma sağlar. Çin hisseleri gelişmekte olan piyasa emsallerine göre bu ayın başlarında en az 1998’den bu yana en geniş farkla düşük performans gösterdi . Yatırım fonları üçüncü çeyrek itibarıyla kırmızı renkteydi . Bankaların varlık yönetimi ürünlerinin getirileri zayıf kalmayı sürdürüyor ve mevduat faizlerinde geçtiğimiz yıl üç düşüş görüldü.

Zengin Çinli yatırımcıların gevşek düzenlemeye tabi gölge bankalar tarafından satılan ürünlerden yüksek getiri aradığı 2,9 trilyon dolarlık tröst sektörü, çatlaklar gösteriyor, yakın zamanda gerçekleşen bir skandalın potansiyel olarak on milyarlarca dolarlık zarara yol açması muhtemeldir.

KİŞİ BAŞI GELİR 2000 YILINDAN BERİ İLK DEFA GERİLEDİ

UBS, Ağustos küresel servet raporunda, Çin’de yetişkin başına net servetin 2022’de %2,2 düşüşle 75.731 dolara gerilediğini belirtirken, konut piyasasındaki zorluklar nedeniyle finansal olmayan varlıkların daralmasıyla yetişkin başına toplam varlıkların 2000 yılından bu yana ilk kez düştüğünü belirtti.

Medya çalışanı Echo Huang, Zhejiang eyaleti Ningbo’daki yatırım amaçlı gayrimenkulünün değerinin 2019’daki zirvesinden yaklaşık 1 milyon yuan düştüğünü izledi. Şimdi, fiyatlar daha da düşmeden Mayıs ayında sattığı için kendini şanslı görüyor.

Huang, mülk satışından elde edilen gelirin çoğunu emeklilik tasarrufları için ebeveynlerine verdi ve geri kalanını gerçek zamanlı ödemelere izin veren vadesiz mevduatlara ve para piyasası fonlarına yatırdı. Mevcut varlıklarının 2018’den bu yana tüm kazanımlarını fazlasıyla silmesinin ardından hisse senedi yatırımlarını reddetti.

39 yaşındaki oyuncu, “Şirketim hayatta kalma mücadelesi veriyor, bu yüzden bir gün daha az maaş alıp almayacağımı, hatta işten çıkarılabileceğimi kim bilebilir” dedi. “Asıl hedefim varlıklarımda istikrar ve yeterli likiditeyi elimde tutmak istiyorum.”

China Merchants Bank Co. ve Bain & tarafından yapılan ortak ankete göre, yüksek net servete sahip bireyler bile daha muhafazakar hale geliyor ; Co. Başlıca para hedefleri arasında “varlık koruma”yı öne süren grubun sayısı 2023’te önemli ölçüde arttı ve “zenginlik yaratma”dan bahsedilenler azaldı.

Pekin’de büyük bir teknoloji firmasında çalışan Peter Bao, ihtiyatlı bir yatırım stratejisi izliyor.

Çoğunlukla ABD’de listelenen Çin hisselerinden oluşan hisseleri, bir noktada 2020 sonundaki zirveden yaklaşık 5 milyon yuan’a eşdeğer bir değere indi. Geçtiğimiz iki yılda varlıklarının bir kısmını para piyasası fonlarına ve daha az analiz gerektiren sabit getirili ürünlere kaydırdı. Kısa vadeli dalgalanmalara ve potansiyel kayıplara dayanabileceğini umuyor.

Bao, “Endişe ve şüphenin olmadığı tek bir an bile yok ama daha iyi seçenekler yok” dedi. “Ayrıca gelir kaynağımı korumak için işime odaklanmam gerekiyor, bu yüzden güvenilir diğer yatırımları araştırmaya daha fazla zaman ayıramıyorum.”

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir