Menu

Çinli elektrikli 650 mil menzile ulaşmayı başardı!

Düşük menzilli elektrikli araçların geliştirilmeye çalışıldığı süreçte Çinli üretici Nio, 150 kWh’lik bataryaya sahip otomobille 650 mil yol yaptı.

Çinli üretici Nio’nun bir EV’si yakında “yarı katı hal” ile satışa çıkacak; Car News China’nin bildirdiğine göre, 150 kWh pil (140 kWh kullanılabilir) herhangi bir binek otomobildeki en büyük pildir. Nio CEO’su William Li, sunacağı menzili göstermek için ET7’nin prototip versiyonunu 14 saatte 1.044 km (650 mil) kat etti; gazla çalışan birçok araç.

12 SAAT YOL GİTTİ

Test nispeten düşük sıcaklıklarda (28 – 54 F arasında) gerçekleştirildi ve canlı yayınlandı. Sürüş esas olarak yarı otonom (veya Nio’nun deyimiyle Pilotta Navigate+) olarak yapılıyordu ve hız 90 km/sa (56 MPH) ile sınırlıydı. Ortalama hız 83,9 km/saatti (52,4 MPH), yolculuk süresi duraklar hariç 12,4 saatti.

“Bu dayanıklılık mücadelesinin tamamlanması, 150kWh ultra uzun ömürlü pil takımının ürün gücünü kanıtlıyor,”; dedi Li bir Weibo gönderisinde, “Daha da önemlisi, satışta olan tüm modeller, Nio pil değiştirme sistemi aracılığıyla esnek bir şekilde 150kWh pillere yükseltilebilir.”

GİRİŞ SEVİYE PAKET 42 BİN DOLAR

Aslında ET7’nin 150kWh bataryası, Avrupa’da satılan bazı otomobillerde gördüğümüz gibi, yalnızca otomobilden ayrı bir kiralamayla satışa sunulacak. Daha önce şirket, bataryanın tek başına bir arabanın tamamı kadar (şirketin giriş seviyesi ET5 EV’si) veya 42.000 dolar civarında bir maliyete sahip olacağını söylemişti.

WeLion Yeni Enerji Teknolojisi tarafından üretilen pil, paketin tamamı için 360 Wh/kg veya 260 Wh/kg’lık tek hücreli enerji yoğunluğuna sahiptir (Tesla’nın en yeni hücreleri 300 Wh/kg’ın altındadır). Yarı katı hal piller, mevcut pillerden daha fazla enerji yoğunluğu ve yangına dayanıklılık sunan jel, kil veya reçine elektrolitleri kullanır. Ancak, enerji yoğunluğunu iki katına çıkarabilecek tam katı hal pillerin vaat edilen topraklarından hala çok uzaktalar.

Nio, Çin’de aküsüz araçlar sunan lüks bir EV üreticisidir ve aylık hizmet olarak akü (BAAS) aboneliğine kaydolmanıza olanak tanır. Bu hizmet aynı zamanda pilinizi istediğiniz zaman daha büyük bir pille değiştirmenize de olanak tanır.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir