Menu

Siz yokken stres yapabilirler! Evcil hayvanlarınız için ev dekorasyonu ipuçları…

Tatile çıkmanız ya da acil iş seyahati gerçekleştirmeniz gerekti ve evcil hayvanlarınız evde yalnız mı kaldı. Onların stres olmalarını sağlamak ve siz gelene kadar keyifli vakit geçirmek için evinizi onların isteğine göre dekore etmelisiniz.

Tatil sezonu, salonları süslemek için neşe ve zaman zamanıdır, ancak evcil hayvan ebeveyniyseniz bazı dekorasyonlar evcil hayvan dostu değildir. Evinizi dekore etmeden önce onların güvenliğini ve refahını dikkate almak önemlidir. Bu yazıda tüylü arkadaşlarınızın da tatilden sizin kadar keyif almasını sağlayacak ipuçları bulacaksınız.

EVCİL HAYVAN DOSTU SÜSLER KULLANIN

Kırılgan süs eşyalarının, özellikle de manevi değeri olanların zarar görmesini önlemek için, onları ağacın tabanına yakın yerleştirmekten kaçının. Yaramaz kediler onlarla oynamak isteyebilir ve enerjik köpekler kazara onları devirebilir. Bu tür süsleri yüksek, erişilemeyecek veya ayartılmayacak bir yere koymayı düşünün. Ağacın alt kısmı için kırılmaz süs eşyaları arayın. Bu sayede köpeğiniz ya da kediniz süs eşyalarına yakalansa bile yere dağılmasını ya da evcil hayvanınızın yaralanmasını önleyebilirsiniz.

Tatil sezonunda kaçınmanız gereken bir diğer öğe ise ağaç cicili bicili, kurdeleler ve ipli çelenklerdir. Bu eşyalar tatil neşesini yansıtmaya yardımcı olsa da, eğer bir kedi ya da köpek bir kurdele, ağaç teli ya da ip çelenk yerse, dillerine ya da bağırsaklarına dolanabilir. Çelenk, kurdele veya cicili bicili yerine ağacın etrafına bir kağıt zincir ekleyin. Bunu yapmak için kırmızı ve yeşil inşaat kağıdı şeritlerini kesmeniz, ardından bir daire oluşturmanız ve her iki tarafı birbirine yapıştırmanız gerekir. Daha sonra başka bir kağıt parçasını ilmekleyin ve zımbalayın. Kağıttan bir zincir elde edene kadar işleme devam edin, ardından onu ağacın etrafına sarın.

MEVSİMLİK BİTKİLERDEN KAÇININ

Mevsimlik bitkiler söz konusu olduğunda, bunların kedi ve köpeklere olan zehirliliklerine dikkat etmek önemlidir. Atatürk çiçeği, ökse otu ve çobanpüskülü gibi bitkiler zararlı olabilir. Bunun yerine Noel kaktüsleri veya yapay tatil bitkileri gibi evcil hayvan dostu alternatifleri tercih edin.

MUMLARI GÖZETİMSİZ BIRAKMAYIN

Mumlar evinize sıcak, şenlikli bir ışıltı katsa da, sallanan bir kuyruk kolayca onları devirebilir, balmumu dökebilir veya yangın çıkarabilir. Bunun olmasını önlemek için mumlarınızı pille çalışan mumlarla değiştirin. Menorahınız için gerçek mumlar kullanmak istiyorsanız, mumları sağlam bir mobilya parçasının üzerine yükseğe yerleştirdiğinizden ve evcil hayvanlarınızı denetlediğinizden emin olun.

ELEKTRİK KABLOLARINIZI GİZLEYİN

Birçoğumuz tatil sırasında evlerimizi ve ağaçlarımızı süslemek için şenlik ışıkları yakıyoruz. Ancak evcil hayvanınızın güvenliğini akılda tutmak önemlidir. Kedinizin veya köpeğinizin onları çiğnemesini önlemek için elektrik kablolarını saklayın ve sabitleyin. Işıkları ağaca yerleştirirken etrafa tamamen sarıldıklarından ve fişin arka tarafta olduğundan emin olun. Pencerelerinizin, mantonuzun veya kapınızın etrafına ışık asıyorsanız, gevşek ışık iplerini duvara bantlamayı unutmayın.

YİYECEKLERİ DEKOR OLARAK KULLANMAKTAN KAÇININ

Lezzetli yemeklerin tadını çıkararak tatil sezonunun tadını sonuna kadar çıkarın. Ancak tüylü arkadaşınızın sağlığına dikkat etmeniz önemlidir. Mide rahatsızlığına ve pahalı veteriner ziyaretlerine yol açabilecek patlamış mısır çelenklerinden ve zencefilli kurabiye evlerinden kaçınarak evcil hayvanınızı güvende tutun. Pişirme sırasında çikolata ve kabartma tozu gibi diğer pişirme malzemelerini güvenli bir kapta saklamayı unutmayın çünkü bunlar hem kediler hem de köpekler için zehirlidir.

EVCİL HAYVANLARINIZIN DİKKATİNİ DAĞITIN

Bu ipuçlarından sonra bile evcil hayvanınızı Noel ağacından veya herhangi bir tatil dekorundan uzak tutmakta zorlanıyorsanız, dikkatinizi dağıtmanın zamanı gelmiş olabilir. Evcil hayvanınıza, burunlarını kullanarak parçaları hareket ettirebileceği ve çeşitli ikramlar bulabileceği bir bulmaca oyuncağı satın alın. Kediniz ağaç eteğinizi tırmalamaya devam ederse, dikkatini dağıtmak için aynı odaya yeni bir kedi tırmalama tahtası yerleştirin. Tatil neşesinin tadını çıkarmak için içeriye girmeden önce köpeğinizi bol bol yürüyüşe çıkardığınızdan veya enerjisini boşaltmak için onu bir köpek parkına götürdüğünüzden emin olun.

Evcil hayvanlarınızı güvende ve mutlu tutarken salonları döşemek mümkündür. Evcil hayvan dostu süs eşyaları ve yapay ağaçlar tercih edin ve mumlara dikkat edin. Sonuçta tüylü dostlarımızın da tatil sezonundan en az bizim kadar keyif almasını istiyoruz değil mi? İşte neşeli ve evcil hayvan dostu bir tatil sezonu!

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir