Menu

Çoğu hırsızlık geceleri gerçekleşir! Derhal unutmanız gereken 5 ev güvenliği efsanesi…

Evinizi hırsızlardan korumak istiyorsanız şehir efsanelerini unutmalısınız. Çoğunluklar hırsızlık vakalarının geceleri gerçekleştiğini düşünüyorsanız siz de yanılıyorsunuz. İşte şehir efsanesi 5 güvenlik önlemi…

Konu evinizi suçlulardan korumak olduğunda riskler yüksek olabilir. FBI’a göre konutlardaki hırsızlıklar tüm hırsızlıkların %70’inden fazlasını oluşturuyor ve hırsızlık başına ortalama kayıp 2.000 doların üzerinde.

Ancak ev güvenliği dünyasında dolaşan pek çok efsane de var. Kendinizi nasıl güvende tutacağınız konusunda yanlış bir fikriniz varsa, evinizi suçlular için son derece çekici bir hedef haline getiriyor olabilirsiniz.

Ev güvenliğiyle ilgili en yaygın efsaneleri ve evinizi güvende tutmak için gerçekten işe yarayan püf noktalarını öğrenmek için uzmanlarla konuştuk.

EFSANE NO. 1: HIRSIZLIK OLAYLARININ ÇOĞU GECELERİ MEYDANA GELİR

SimpliSafe’in CEO’su Christian Cerda, “Gerçek şu ki, hırsızlıkların çoğunluğu gün içinde sabah 10 ile öğleden sonra 3 arasında meydana geliyor.  Çoğu insan işte ve çocuklar okulda.”

EFSANE NO. 2: ÇOĞU HIRSIZLIK EVDEYKEN GERÇEKLEŞİR

Eviniz arandıysa hırsızla yüz yüze görüşmeniz pek mümkün değildir.

Cerda, “Ortalama bir hırsızlığın yalnızca 8 ila 12 dakika sürmesi nedeniyle hırsızlar, ev sahipleriyle karşılaşmak da dahil olmak üzere mümkün olduğunca az sorun yaşamak istiyor” diyor.

EFSANE NO. 3: ZORLA GİRMELER GENELLİKLE ZORLA GİRMEYİ İÇERİR

ADT Güvenlik yerleşim bölgesi müdürü Lisa La Boriqua, “Büyük resimde yırtıcılar genellikle en az dirençle karşılaşacakları yolu arıyorlar.” diyor. Bu, hırsızların içeri girmek için çok fazla zaman ve çaba harcamalarına gerek kalmayacakları evler aradıkları anlamına gelir.

La Boriqua, “Birçok kişi tüm gününü bir bölgeyi, evi, programınızı ve seçtiğiniz güvenlik seçeneğinin ne tür bir güvenlik açığına sahip olduğunu inceleyerek geçiriyor” diyor.

Dikkatli suçlular sosyal medya gönderilerini de tarayacaktır; bu nedenle çevrimiçi paylaştıklarınıza dikkat edin. Tatil fotoğraflarınız suçlulara sahile zorla girilebileceğinin sinyalini verebilir.

EFSANE NO. 4: ‘KÖPEĞE DİKKAT EDİN’ TABELAM KORKUTUCU

Eh, muhtemelen öyle değil; tabii ki gerçekten korkutucu bir köpeğiniz yoksa.

La Boriqua, suçluların “bir köpeği duymak veya görmek isteyeceğini” söylüyor.

Tek başına bir işaretin işe yaramayacağını açıklıyor. “Ve köpeklerin çoğu, yemekle dikkatleri dağılabilen, gerçekten sevgi dolu evcil hayvanlardır.”

Kendinize dürüstçe sorun: Köpeğinizin, lezzetli bir ikramla yaklaşan bir yabancıya saldırma veya ona sarılma olasılığı daha mı yüksek?

EFSANE NO. 5: PERDELERİ AÇIK TUTMAK HIRSIZLARI UZAK TUTAR

Akvaryumda yaşamak mutlaka suçluları caydırmayacak. Aslında, içinde çekici eşyalarınız varsa, bu sizi daha da fazla hedef haline getirebilir.

La Boriqua, “Perdeleriniz açıksa aynı zamanda sahip olduğunuz şeyin de reklamını yapmış olursunuz” diyor. “Onları kapalı tutmak ve birinin evde olup olmadığınızı tahmin etmesine izin vermek daha iyidir.”

EFSANE NO. 6: GÜVENDEYİM VE AKILLIYIM; EVİMİN HEDEF OLMADIĞINDAN EMİNİM

Bu güzel bir düşünce ama farkında olmadan kendinizi hedef haline getirmenin birçok yolu var. Çöpü çıkarmak ve kutuları ara sokağa bırakmak gibi zararsız bir şey bile hırsızlara değerli bilgiler sağlayabilir.

La Boriqua, “Kutuyu parçalayıp bir torbaya koyup çöpe atmak yerine, yakın zamanda satın aldığınız yeni bir TV’nin reklamını yapıyorsunuz” diyor. “Suçlular, alışveriş yapanları bulmak için sokaklarda bir aşağı bir yukarı dolaşarak saatler harcıyor.”

Peyzajınız bile size ihanet edebilir. Evinizin çevresinde kalın bitki örtüsü veya çalılar varsa, hırsızların evinize gizlice girene kadar saklanabileceği birçok potansiyel noktanız vardır.

Evinizin kenarına merdiven bırakmak gibi dikkatsiz bir hata da sizi riske atabilir.

La Boriqua, “Onlara anahtarları da verebilirsiniz” diyor.

HIRSIZLARI CAYDIRMAK İÇİN GERÇEKTEN NE İŞE YARAR?

Işık ve ses, evinizi güvende tutmanın iki kolay ve etkili yoludur.

La Boriqua, ışıklarınızı bir zamanlayıcıya koymanın suçluları tetikte tutabileceğini ve programınızı tahmin etmeyi zorlaştırabileceğini söylüyor. Işıklarınızı ve zamanlayıcı programınızı sık sık değiştirdiğinizden emin olun.

Radyoyu açık tutmak, insanların evde olup olmadığınızı anlamasını da zorlaştırabilir.

Evin dışında hareketle tetiklenen ışıklar davetsiz misafirleri korkutmanın iyi bir yoludur.

La Boriqua, “Işıklar, kameraların ve komşuların orada kimin olduğunu görmesine yardımcı oluyor” diyor. “Çoğu zaman bir hırsız yürümeye devam eder.”

Kapı zili kameralarından bahsetmişken, bunlar sadece yeni çıkmış bir teknoloji hilesi değil, gerçekten işe yarıyorlar.

Cerda, “Hırsızlar, görüntülü kapı zillerinin ev sahiplerine paketlerin ‘ sundurma korsanlığını ‘ görme olanağı sağladığını biliyor ” diyor. “Günümüzün kamera teknolojilerinin çoğunun, alarm olaylarına acil müdahaleyi tetiklediğinin farkındalar.”

Ekstra güvenlik için bir alarm sistemine ve otomatik kapı kilitleri, garaj kapısı açıcıları ve ışık anahtarları gibi ek akıllı ev teknolojisine yatırım yapmayı düşünün.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir