Menu

Tatil evi satın alırken sorulması gereken 6 soru!

Sahil kenarında ya da ormanın içerisinde bir tatil evi alarak hayallerinizi gerçekleştirmek istiyorsanız eğer bu 6 soruya yanıt bulmalısınız.

İster sahil kenarında bir bungalov, ister ormanın içinde bir kulübe olsun, bir tatil evine sahip olmak birçok kişinin hayalidir. Sonuçta, en sevdiğiniz seyahat noktasında her zaman kalacak bir yeriniz olur ve kullanmadığınız zamanlarda burayı kiralayabilirsiniz. Ne aşk değil?

Gayrimenkul yatırımı eğitimcisi ve mülk yönetimi yazılımı SparkRental’ın kurucu ortağı Denise Supplee, “Ancak çoğu zaman insanlar tatil evi satın almaya “gül rengi gözlüklerle” girişiyor, diyor .

Tatil evleri değerli bir yatırım olabilir, ancak mülk sahipleri her zaman harcanan zamanı ve mali taahhüdü tam olarak anlamazlar.

Supplee’nin tanımladığı gibi, “İşte tipik bir senaryo: Gayrimenkul yatırımında yeni. Okyanus kıyısındaki veya dağların arasında saklı bir evin romantizmine bakar. Bir servet kazanacaklarını varsayıyor.”

Gerçekte “önemli bir risk var” diyor. “Bu özellikle bir tatil evinin kısa süreli kiralama olarak kullanılması durumunda geçerlidir ve bu da ekstra maliyet getirebilir.”

Boş kontenjanlarla uğraşmak ve rezervasyon çekmek de zaman alıcı olabilir.

Bütün bunlar şu soruyu akla getiriyor: Gerçekten bir tatil evi satın almaya hazır mısınız?

Cevaplar için Tatil Evi Satın Alma Rehberimize bakın . Bu bölümde, bu tehlikeye atılmaya ne kadar hazır olduğunuzu ölçmek için kendinize sormanız gereken temel soruları belirledik. Uzmanlarla ve tatil evlerinin sahibi olan (ve kiraya veren) kişilerle konuşarak, bu çabanın neleri içerdiğini ve risklerini öğreneceksiniz. Böylece gözleriniz tamamen açık olarak bu maceraya girebilir ve evet, belki kâr bile edebilirsiniz!

Konum: Tatil evi satın alırken en önemli faktör konumdur. Mülk, tercih ettiğiniz tatil beldesinde, size ve ailenize hitap eden aktivite ve olanaklara yakın olmalıdır. Ayrıca, mülk, ulaşım açısından kolay erişilebilir olmalıdır.

1. NEDEN GERÇEKTEN BİR TATİL EVİ İSTİYORSUNUZ?

Bu nedenle, satın almak için bir tatil evi aramadan önce, bunu isteme nedenlerinizi ve hedeflerinizi düşünün. Kişisel olarak ne kadar kullanmayı planlıyorsunuz ve geri kalan zamanda evde ne yapacaksınız?

Tatil kiralama ve mülk yönetimi platformu Casago’nun kurucusu ve CEO’su Steve Schwab’a göre , insanların tatil evi satın almasının yaygın nedenleri arasında şunlar yer alıyor:

Favori bir seyahat noktasında kalacak bir yerleri var.

Sonunda bir huzurevleri var.

Evi kiraya vererek para kazanmanın yolunu buluyorlar.

Evleri, ipotek ve emlak vergilerini karşılamak için şimdi kiraya verebilecekleri ve daha sonra kâr için satabilecekleri bir yatırım olarak var.

Bu hedeflerden bazılarının çatışabileceğini ve dengelemenin zor olabileceğini unutmayın.

Emlakçı ve Tennessee’de kiralık beş mülkün sahibi olan Avery Carl , yatırım olarak bir tatil evi satın alırken duygusal olarak fazla bağlanmamaya karşı uyarıyor.

Kendi gayrimenkullerini satın almak için yatırımcılarla birlikte çalışan Carl, “Bir yatırım amaçlı gayrimenkule bağlı herhangi bir kişisel duygu varsa, mülk sahibi hiçbir zaman nakit akışı potansiyelini en üst düzeye çıkaramayacak ve mülk sahipleri, havlulara makyaj yapılması gibi küçük sorunlar yüzünden üzülecekler” diyor. tatil fırsatları .

“Benim tavsiyem, eğer bağlı olduğunuz kişisel bir tatil eviyse onu kiralamayın ve eğer bir yatırımsa, duygularınızı ayrı tutun; bu bir iştir . ”

İhtiyaçlarınız ve bütçeniz: Tatil evini ne amaçla kullanacağınızı ve ne tür bir bütçeniz olduğunu göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, sık sık ailenizle birlikte tatil yapıyorsanız, daha büyük bir mülk satın almayı düşünebilirsiniz. Ancak, yalnızca birkaç hafta veya ay tatil için kullanacaksanız, daha küçük ve daha uygun fiyatlı bir mülk yeterli olabilir.

2. BİR TATİL EVİNİ YÖNETMEYE ZAMANINIZ VAR MI?

Supplee, birçok ev sahibinin bir tatil evine sahip olmanın gerektirdiği zamanı ve emeği hafife aldığını söylüyor. Zaman taahhüdü, evin pazarlanmasını, rezervasyon sitelerinde listelerin oluşturulmasını, bakımın sürdürülmesini, misafirlerin giriş ve çıkışlarıyla ilgilenmeyi ve misafir isteklerini karşılamayı içerir.

Schwab, “Bazı insanlar bir tatil evi satın alıyor ve tatil satın almadıklarını, iş satın aldıklarını görüyor” diyor.

Beş mülkü yöneten Carl, her birine haftada yaklaşık bir buçuk saat ayırdığını söylüyor.

Ek olarak, bir mülkü kendi kendine yönetmek, kiracıların bozuk klimadan çalışmayan Wi-Fi’ye kadar herhangi bir sorusu veya sorunu olması durumunda 7/24 çağrıda bulunmak anlamına gelir.

Mülkün durumu: Tatil evini satın almadan önce, mülkün durumunu dikkatlice incelemelisiniz. Mülkün içinde ve dışında herhangi bir hasar veya bozulma olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, mülkün bakım ve onarım ihtiyaçları hakkında bilgi edinin.

3. KİRALAMAYI KENDİNİZ Mİ YÖNETECEKSİNİZ, YOKSA YARDIM MI ALACAKSINIZ?

Bazı tatil evi sahipleri yönetim sürecini kendileri yürütmekten keyif alabilirler. Diğerleri için, özellikle de uzakta yaşıyorlarsa, bir mülk yöneticisini işe almak, masrafa değer olabilir.

Schwab, mülk sahiplerine, tatil evlerini yönetmek için haftada kaç saat harcadıklarını hesaplamalarını ve bu saatleri mülk yöneticisinin ücretine bölmelerini öneriyor. Bu, ev sahiplerinin bir yönetim hizmetinin maliyete değip değmeyeceğini belirlemesine yardımcı olabilir.

Evi tatilcilere kiralamayı planlamıyor olsanız bile, siz orada olmadığınızda eve göz kulak olması için bir mülk yöneticisi tutmak iyi bir fikirdir, özellikle de uzakta yaşıyorsanız. Bu, evin temiz ve iyi durumda kalmasını sağlayacaktır.

Finansal faktörler: Tatil evi satın almak, önemli bir finansal karardır. Mülkün maliyetini, vergileri, sigortayı ve diğer masrafları göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, mülkü kiraya vermeyi düşünüyorsanız, kira gelirinin masraflarınızı karşılayacağını da kontrol etmelisiniz.

4. KISA VEYA UZUN VADELİ KİRACILAR MI İSTİYORSUNUZ?

Yerinizi Airbnb veya VRBO’da kiralamak en kazançlı seçenek olsa da, daha yüksek temizlik ücretleri, evde daha fazla yıpranma ve yıpranma ve sezon dışı dönemde kiracıların gelip gitmesi ve kefaletle serbest bırakılması nedeniyle daha sık boş yerlerin olması gibi dezavantajları vardır.

Kısa süreli tatilcilerle uğraşmak istemiyorsanız uzun süreli kiracıya kiralamayı da deneyebilirsiniz . Ancak Supplee, özellikle ev popüler bir sezonluk seyahat destinasyonunda bulunuyorsa, uzun vadeli kiracı bulmanın da zor olabileceğini söylüyor.

“Bu bölgelerde uzun vadeli kiracılar çok uzakta ve çok az” diye açıklıyor. “Benim bölgem olan Pocono dağları uzun vadede yüksek kiralar getirmez.”

Schwab, uzun vadeli kiracıların tatil evi sahiplerinin sıklıkla yararlandığı esnekliğin bir kısmını da ellerinden aldığını söylüyor. Bir kiracının altı aylık veya bir yıllık bir kira kontratı imzalaması durumunda, bu durum sizin evden ne kadar keyif alacağınızı sınırlayacaktır.

Peki nasıl karar veriyorsunuz? Carl, kiraladığınız konutun kârlı kalmasını istiyorsanız genel kural olarak aylık satın alma fiyatının en az %1’ini kazanması gerektiğini söylüyor. Örneğin, iyi bir getiri elde etmek için 100.000$’lık bir evin ayda 1.000$’a kiralanması gerekir.

Kısa süreli kiralamalar için Carl, net işletme gelirinizin taşıma maliyetlerinizden yaklaşık %20 daha yüksek olması gerektiğini öne sürüyor (bunlardan sonra ne olacağı hakkında daha fazla bilgi).

5. BU TATİL EVİNİN BAKIMI NE KADARA MAL OLACAK?

Tatil evleri de tıpkı diğer evler gibi ipotek, vergi ve sigortayla birlikte gelir. Ancak muhtemelen bakım, onarım, kamu hizmetleri ve bölgeye özgü diğer masraflar gibi ek maliyetler de olacaktır. Tatil evini kısa süreli kiralamaya dönüştürmek, aşağıdakiler de dahil olmak üzere daha fazla masrafı beraberinde getirir:

Home Advisor’a göre temizlik ücretleri seans başına 152 dolar olabilir.

Ev bakımı genellikle bir evin fiyatının %1 ila %4’ü kadardır.

Sigorta primleri %15 ile %20 arasında daha yüksek olabilir.

Mülk yönetimi genellikle brüt yıllık gelirin %10 ila %40’ına mal olur.

Ev sahipleri derneği ücretleri, ayda 150 ila 700 ABD Doları arasında büyük ölçüde değişmektedir.

Schwab, “Kiralık tatillerin geleneksel kiralamalara göre daha yüksek işletme maliyetine sahip olduğunu anlamak önemlidir ” diyor. “Kiralık tatil evlerindeki normal aşınma ve yıpranma, sürekli olarak gelip giden insan sirkülasyonunun yüksek olması nedeniyle uzun vadeli kiralamalardan orantısız şekilde daha yüksektir.”

Supplee, tatil evi sahiplerine, evi kiralamak için talep edecekleri ek masrafları da hesaba katmalarını tavsiye ediyor.

6. TATİL EVİNİ KİRALAMANIN VERGİ SONUÇLARI NELERDİR?

Tatil evleriyle ilgili vergiler karmaşık olabilir ve mülkün nasıl kullanıldığına, kişisel olarak ne kadar süre kullanıldığına ve kiraya verildiğine bağlı olarak değişebilir. Benzersiz mali durumunuz hakkında bir vergi uzmanıyla konuşmak her zaman en iyisidir, ancak burada ne bekleyeceğiniz konusunda bir genel bakış bulacaksınız.

Genel olarak kişisel kullanım miktarı, evin gerçekten kiralık mülk olarak sınıflandırılıp sınıflandırılmadığını belirler.

“Yıl içinde 14 günden fazla kiralanan bir tatil eviniz varsa ve kişisel kullanımınız 14 günü veya kira günlerinin %10’unu aşmıyorsa, ev kiralık mülk olarak sınıflandırılır. —veya vergi amaçlı bir işletme,” diyor Supplee.

Ev kiralık mülk olarak kabul edildiğinde, alınan kiralar gelir olarak raporlanır. Ancak IRS’e göre bakım, sigorta, vergiler ve faiz dahil olmak üzere mülkün kiralanmasıyla ilgili masrafların çoğunu düşebilirsiniz. Yeni vergi kuralları kiralık mülk sahiplerine de bazı avantajlar sunuyor. İşte ev sahibi olmanın vergi avantajlarından bazıları.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir