Menu

Yaşlılar için ev güvenliği artık kolaylaştı: Bu 5 basit adıma göz atın

Evimizde yaşlandıkça, bir zamanlar sevdiğimiz şeyler artık zorluk haline gelebilir. İkinci kata ulaşmak zor olabilir (tüm o merdivenler!), derin küvet doğal olmayan bir şekilde kaygan ve hatta tehditkar görünebilir.

Mevcut bir ev yaşlılar için zorluklar yaratmaya başladığında, yaşlılar genellikle alanlarının değişen yaşam tarzlarına uyacak şekilde iyileştirilmesi gerektiğini fark ederler. Neyse ki, bir evi daha konforlu ve gezinmesi daha kolay hale getirmenin her türlü yolu var.

Evin düşmeye karşı korunması, aydınlatmanın iyileştirilmesi veya sadece mobilyaların yeniden düzenlenmesi olsun, burada yaşlıların yaşamak için daha güvenli bir alan olmasını garanti altına almak amacıyla evlerinde yapabileceği en önemli değişikliklerden bazıları var.

1. KAYMAZ PASPASLAR TAKIN

Düşmeler yaşlıların 1 numaralı yaralanma nedenidir. Bir evi daha güvenli hale getirmeye başlamanın kolay bir yolu, mutfakta veya banyoda kazaya neden olabilecek kaygan noktaların olmadığından emin olmaktır.

Sızıntıları gidermenin ötesinde, içinde su bulunan odalara birkaç kaymaz paspas yerleştirerek bu sorunu kolayca azaltabilirsiniz.

EasyCash Offer Florida’dan tadilat uzmanı John Riedl, “Kaygan bir zemin yaşlı bir kişi için son derece zararlı olabilir” diyor. “Küvet ve duşta veya lavabonun yanında kaymaz paspaslar yardımcı olabilir.”

Güvende olun: Potansiyel olarak kaygan alanları daha güvenli hale getirmek için birkaç kaymaz mata yatırım yapın.

2. AYDINLATMAYI İYİLEŞTİRİN

Düşmeyi önlemenin başka bir yolu var mı? Evin iyi aydınlatıldığından ancak ışıkların alev almadığından emin olun.

Riedl, “Kazalar zayıf aydınlatmadan kaynaklanabilir” diyor. “Oda çok karanlıksa sevdiğiniz kişi nesnelere takılıp düşebilir. Ve eğer alan çok parlaksa, parlama onların çevresini görmelerini engelleyebilir.”

İyi aydınlatılmış bir oda oluşturmak için gerektiği kadar gece lambası ve lamba takın. Düşme riskini azaltmak için tüm yolların ve özellikle merdivenlerin iyi aydınlatıldığından emin olun.

Güvende olun:  Enerji kullanımını azaltmak için sensörlü ışık anahtarları ve LED ampuller gibi şeyleri kullanmayı düşünün.

3. DAĞINIKLIĞI AZALTIN

Yaşlıların kötü bir düşüş yaşamamasını sağlamanın başka bir yolu var mı? Zeminlerdeki, girişlerdeki ve bahçedeki dağınıklığı azaltarak.

Handyman Connection South Shore’un sahibi Daniel Edwards , “Yatak odaları, dolaplar, oturma ve yemek odaları gibi alanların basit bir şekilde düzenlenmesi, hareket etmeyi çok daha kolay hale getirebilir ve aynı zamanda yaygın takılma tehlikelerini de ortadan kaldırabilir” diyor. “Ve tekerlekli sandalye kullanıyorlarsa halıları veya diğer zemin tehlikelerini ortadan kaldırmak da işleri kolaylaştıracaktır.”

Mobilya, kilim ve dağınıklığın yanı sıra diğer bir yaygın takılma tehlikesi de elektrik kablolarıdır. Bunların insanların yürüdüğü yolların dışına düzgün bir şekilde yerleştirildiğinden emin olun.

Güvende olun:  Sevdiklerinize takılmalarını önlemek için kabloları ve elektrik kablolarını kablo klipsleri kullanarak duvarlar boyunca veya halıların altından geçirmeyi düşünün .

4. TUTUNMA ÇUBUKLARINI TAKIN

Evin her yerinde stabilite ve hareket kolaylığı söz konusu olduğunda tutunma çubukları eklemeyi düşüneceğiniz bir diğer önemli öğedir.

Edwards, “Duşlara, küvetlere ve tuvaletlerin çevresine tutunma çubukları takın” tavsiyesinde bulunuyor. “Tutunma çubuklarının yalnızca alçıpanın değil, duvarın saplamalarına da düzgün şekilde monte edilmesinin önemli olduğunu unutmayın. Yanlış monte edilmiş tutunma çubukları son derece tehlikelidir çünkü ağırlığı taşıyamazlar ve duvardan kolaylıkla dışarı çıkabilirler.”

En iyi sonuçları elde etmek için Edwards, bunun işbirlikçi bir çabayla yapılmasını tavsiye ediyor: Yaşlılara, hangi yerlerde yukarı veya aşağı inerken ekstra yardıma ihtiyaç duyabileceklerini sorun. Tutunma çubuklarının çoğunun birkaç inç dışarı çıktığını ve kapılardan, pencerelerden ve trafiğin yoğun olduğu diğer alanlardan uzağa kurulması gerektiğini unutmayın.

Güvende olun:  Evin içinde geçişleri kolaylaştırmak için bu paslanmaz çelik tutma çubuklarından birkaçını alın.

5. MALİ YARDIM ALIN

Yükseltmeler pahalı olabilir, özellikle de binlerce dolar değerinde işe ihtiyacınız varsa. Neyse ki hükümetin maliyet yükünü hafifletmek için bazı programları var.

Digital Roofing Innovations’ın ortak sahibi Zach Blenkinsopp , “Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın, yaşlı vatandaşlar için büyük bir potansiyele sahip olan ve kritik ev onarımlarının ödenmesine yardımcı olabilecek Çok Düşük Gelirli Konut Onarım Programı adı verilen bir bağışı var” diyor.

“Federal hükümet aracılığıyla sunulan diğer bir seçenek de USDA Kırsal Kalkınma ofisi tarafından sunulan Bölüm 504 Ev Onarım programıdır ” diye ekliyor. “Bu kredi ve hibe programı, düşük gelirli ev sahiplerine, gerekli ev onarımlarını ve erişilebilirlik değişikliklerini yapmak için kullanılan kredileri 20 yıla kadar geri ödeme olanağı sağlıyor.”

Güvende olun:  Bölgeniz için eyalete özel programlar da olabilir, bu nedenle nelerin mevcut olabileceğini görmek için yerel Yaşlanma Bölge Ajansınıza danışın. Yaşlılar ayrıca , yaşlanmak için yaptıkları ev iyileştirmeleri için vergi indirimi hakkına da sahip olabilir.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir