Menu

Kışın taşınırken bilinmesi gereken 11 önemli madde! Kışın taşınırken nelere dikkat edilmeli?

Soğuk havalarda taşınmak zorunda kalan kişilerin bilmesi gereken bazı önemli detaylar var. Bu sayede başınıza gelebilecek kaza ya da olumsuz durumlarla başa çıkabilirsiniz. Peki, Kışın taşınırken nelere dikkat edilmeli?

Kışın taşınırken nelere dikkat edilmeli? Ev taşıma muhtemelen yılın bu zamanında aklınızdaki son şeydir. Bununla birlikte, eğer bunu okuyorsanız, muhtemelen Yeni Yıl planlarınızdan ziyade taşınmaya hazırlanmaya odaklandığınız bir durumdasınız demektir. Endişelenmeyin; Taşınmaya hazırlanmadan önce, kışın taşınmaya ilişkin ipuçları ve püf noktaları için bu kılavuzu okuyun. Taşınmanızın stresini ortadan kaldıracak, böylece tatile geri dönebilir veya sadece rahat sezonun tadını çıkarabilirsiniz.

KIŞIN TAŞINIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Yılın herhangi bir zamanında olduğu gibi, kışın taşınmanın da bir dizi artıları ve eksileri vardır. Avantaj ve dezavantajların bir listesini yapmak, kış mevsiminde taşınmaya değip değmeyeceğine karar vermenize yardımcı olabilir. Ne yazık ki, kiralama bitiş ve başlangıç ​​tarihleri ​​bazen taşınma sezonunu kontrolünüz dışında bırakabilir.  Taşınmak için en iyi sezon diye bir şey yoktur  ancak artılar ve eksiler listesi hazırlamak taşınmaya hazırlanmanıza yardımcı olabilir, böylece beklenmedik hiçbir şeye hazırlıksız yakalanmazsınız.

Kışın taşınmanın birçok faydası vardır. İlk artısı daha ucuz olmasıdır. Yaz mevsimi en popüler taşınma mevsimidir ve taşıma şirketlerinin ve kiralık kamyonların daha yüksek fiyatlarla yüksek talep görmesine neden olur. Kış, taşıma şirketleri için yavaş bir mevsimdir ve bu da bir anlaşma veya indirimli fiyatlar bulmayı daha makul hale getirir. Taşıma şirketleri ve kamyon kiralama şirketleri de kullanılabilirlik konusunda daha esnek olacak. Yaz aylarında taşınmak için hafta sonu zaman aralığını yakalamak neredeyse imkansızdır, ancak kışın bu bir sorun olmamalıdır.

Eksiler listeniz için bir numaralı tavsiye, öngörülemez ve sert hava koşullarıdır. Çok fazla kar ve buzun olabileceği bir bölgede yaşıyorsanız, hava durumunu dikkate alarak plan yapmanız gerekir. Karlı ve dondurucu hava, ambalajınızı hava koşullarına dayanıklı hale getirmek için ekstra önlemler almanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca kışın erkenden hava kararır, bu nedenle taşıma işlemini bir günden fazla bir süreye bölmeniz gerekebilir veya güneş batmadan önce her şeyin taşınmasını sağlayacak şekilde plan yapmanız gerekir. Kış mevsiminde taşınmanın diğer bir sorunu da yoğun tatil sezonuna denk gelebilmesidir, bu nedenle taşınmanızı tatil zamanlarına göre planlayın. Okul çağında çocuklarınız varsa ve bulundukları okul bölgesinden taşınıyorsanız, yılın ortasında yeni bir okula başlamaları onlar için zor olabilir. Kışın taşınmanın tüm dezavantajlarını planlamak kulağa olumsuz gelebilir ancak sizi en kötü senaryolara hazırlayacaktır.

KIŞ TAŞINMANIZA ERKEN HAZIRLANIN

Kışlık bir taşınma sırasında, yazlık bir taşınmaya göre biraz daha fazla hareket alanınız vardır, ancak yine de büyük günün sorunsuz geçmesi için taşınmanıza önceden hazırlanmanız gerekir.

Kışın taşınarak iyi fırsatlar elde etme şansınız olabilir, bu yüzden alışveriş yapın ve orada neler olduğunu görün. Hepsinin dolu olduğunu öğrenmek için bir taşıma şirketi aramak için çok geç beklemek istemezsiniz, bu nedenle nakliyecileri planlamak veya birkaç hafta önceden kiralık bir kamyon planlamak en iyisidir.

Hava durumunu kontrol edin (ve kontrol etmeye devam edin). Hareketinizi hava koşullarına göre planlamanız gerekecek. Risk almayın. Hareketi mümkün olan en güvenli şekilde yapmanız sizin için çok önemlidir, bu nedenle kar fırtınası, buzlanma koşulları veya donma sıcaklıkları için hava durumunu takip etmeye devam edin. Ayrıca taşınma şirketinize iptal politikaları ve sert hava koşulları politikaları hakkında soru sormanız da akıllıca olacaktır. Bir hamleyi yeniden planlamanız gerekirse endişelenmeyin. Güvenlik en büyük önceliğiniz olmalıdır.

Sarf malzemelerini stoklayın ve güvenlik malzemeleri ve paketleme malzemeleri de dahil olmak üzere taşınmanız için ihtiyacınız olan her şeyin bir listesini yapın. Kedi kumu, tuz ve küreklerin tümü buzu eritmek ve karı temizlemek için kullanışlı olacaktır. Mobilyaların ve zeminlerin korunması için hareketli battaniyeler ve plastik brandalar gereklidir. Donma sıcaklıklarına ve mobilyalarınıza nasıl zarar verebileceğine dikkat edin. Donmayı ve sudan kaynaklanan hasarları önlemek için hassas mobilyaları ve eşyaları plastiğe, ardından hareketli bir battaniyeye sarın. Yeni kiraladığınız yerin zeminine sermek için fazladan birkaç plastik örtü alın, böylece mobilyaları taşırken zemine zarar vermezsiniz. Karlı bir iklimdeyseniz suyun zarar görmesini önlemek için karton kutuları plastik kutularla değiştirin.

Kendinizin ve eşyalarınızın yeni yere zarar görmeden ulaşmasını sağlamak için ihtiyacınız olan tüm malzemelere sahip olduğunuzdan emin olun. Kendinizden bahsetmişken, taşınma günü için bir ilk yardım çantanızın hazır olduğundan emin olun ve bu çantanın termal battaniye ve bir el feneri ile donatılmış olup olmadığını bir kez daha kontrol edin. Kıyafetlerinizi toplamadan önce, taşınma gününde giymek için sıcak tutan, katmanlı bir kıyafetin yanı sıra kaymaz botlar ve eldivenleri bir kenara ayırın.

ÇOCUKLARLA VE EVCİL HAYVANLARLA TAŞINMAK

Taşınma günü biraz telaşlı olabilir, bu nedenle evcil hayvanlarınızın ve küçük çocuklarınızın güvenli ve sıcak bir yerde olduğundan emin olmak isteyeceksiniz.

Taşınmaya hazırlanmak için evcil hayvanınızın üzerinde adınızın ve telefon numaranızın yazılı olduğu bir tasma ve kimlik etiketi olup olmadığını bir kez daha kontrol edin. Ayrıca mikroçip takıldığından ve mikroçip üzerindeki bilgilerin telefon numaranız ve yeni adresinizle güncellendiğinden emin olun.

Yerel olarak taşınıyorsanız, evcil hayvanınıza binmeyi veya siz hareket ederken güvendiğiniz bir aile üyesinin veya arkadaşınızın onları izlemesini planlayın. Evcil hayvanlarına binmeyi tercih edenler için tesisin sıcaklığının kontrollü olduğundan emin olun.

Taşınmanıza yardımcı olmayacak çocuklarla birlikte yerel bir yere taşınıyorsanız, gün boyunca çocuklarınıza güvendiğiniz bir kişinin bakmasını sağlayın.

Uzun bir mesafeye taşınıyorsanız, taşınmaya hazırlanırken yeni kiraladığınız yere yapacağınız yolculuğu da hesaba katmanız gerekir. Yiyecek, ilaç, su ve konfor eşyaları gibi evcil hayvanınızın yolculuk için ihtiyaç duyabileceği her şeyi bir kenara bırakın. Evcil hayvanınızla birlikte araba kullanıyorsanız, hayvanınıza bacaklarını esnetmesi ve lazımlığa gitmesi için zaman tanımak amacıyla mola vermeyi planlayın. Aynı şey küçük çocuklarınız için de geçerli. Konfor eşyalarını bir kenara bırakın ve yolculuk boyunca onları meşgul edecek bol miktarda atıştırmalık ve oyuncak olduğundan emin olun.

Gideceğiniz yere vardığınızda, hayvanınızı yakındaki bir tesise bindirebilir veya yeni evinizin kapısı kapalı ve sıcak çalışan bir odasına koyabilirsiniz. Apartman taşınması hayvanlar için streslidir. Onları kapalı bir odada bırakırsanız rahat olduklarından emin olun. Suyu dışarıda bırakın, sandıklarına veya kafeslerine erişmelerine izin verin ve alanı battaniyeleri, yatakları ve en sevdikleri oyuncaklarla doldurun. Daha büyük bir çocuğunuz varsa, ona küçük görevler vererek taşınma gününün bir parçası olduklarını hissetmelerini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz buna hazır değilse, onun güvenilir bir kişiye bırakılmasını sağlayın veya hareket sırasında çocuğunuzu izleyebilmesi için yanınızda güvenilir bir kişiyi getirin.

KIŞ HAREKETİ ZAMAN ÇİZELGENİZ

 1. Paketlemeye başlayın

Büyük günden iki hafta önce valizinizin planlandığı gibi gittiğinden emin olun. Her şeyin taşınma gününden önce paketlenmesi gerekir, böylece kamyona yüklenebilir ve yeni yerde mümkün olan en kısa sürede paketten çıkarılabilir. Unutmayın, kışın hava erken kararır. Taşınmanız gerekirken eşyalarınızı toplayarak zaman kaybetmeyin.

 1. Yardımcı programlarınızı aktarın

Yaklaşık bir hafta kadar sonra, hizmetlerinizin aktarıldığını ve yeni yerde açılmaya hazır olduğunu bir kez daha kontrol edin. Dondurucu havalarda sıcak olmayan bir gece bile tehlikelidir. Taşınma gününde en azından su, elektrik, elektrik ve gazınızın açık olacağını doğrulamak isteyeceksiniz.

 1. Ambalaj malzemelerini toplayın

Güvenlik ve paketleme malzemeleri listenizdeki her şeyin üzerini çizip çizmediğinizi bir kez daha kontrol edin. Taşınırken mağazada duracak vaktiniz olmayacak. Kendinizi ağırlaştırmadan kurtarın ve ihtiyacınız olan her şeyi önceden alın.

 1. Ayrıntıları onaylayın

Taşınma sürecinde size yardımcı olan herkesin ne yapmaları ve ne zaman yapmaları gerektiği konusunda aynı fikirde olduğundan emin olun. Taşınma günü planınızı ve programınızı onaylamak için nakliyecilerinizi arayın. Herhangi bir evcil hayvan bakıcısı, yatılı tesis ve bebek bakıcısıyla check-in yapın.

 1. Hassas eşyaları bir kenara bırakın

Kamyonda paketlenmeyecek eşyaları bir kutunun üzerine bir kenara koyun. Elektronik donma sıcaklıklarında bırakılmamalıdır. Bunları kuru ve sıcaklık kontrollü kalacakları güvenli bir kaba koymak en iyisidir.

 1. Hava durumu araması yapın

Kendinizin ve nakliyecilerinizin güvenliği en önemli önceliktir. Kötü fırtınalar bekleniyorsa, hareketin ertelenip ertelenmeyeceğine dair çağrı yapın. Koşulların iyi ya da kötü yönde değişmediğinden emin olmak için hava durumunu kontrol etmeye devam edin.

 1. Son dakika hazırlıklarını yapın

Hasarları önlemek için tüm eşyaların düzgün şekilde paketlendiğinden ve sarıldığından emin olun. Hiçbir şeyi unutmadığınızdan emin olmak için tedarik listenizi gözden geçirin.

 1. Kıyafetinizi planlayın

Özellikle dondurucu havalarda hareket için giyinmek hayati önem taşır. Hareket için giymeyi planladığınız kıyafetin, ceketin, botların ve eldivenlerin diğer kıyafetlerinizle birlikte kaybolmamaları için bir kenara kaldırıldığından emin olun.

 1. Geçidi temizleyin

Mümkünse taşınmadan birkaç gün önce kar küreyin ve tuz serpin. Bunu mevcut yerinizde ve yeni kiraladığınız yerde yapmalısınız. Elbette uzak bir yerden taşınıyorsanız bunu herkes yapamaz. Bu durumda, oraya vardığınızda kaldırımı, merdivenleri ve araba yolunu temizlediğinizden emin olun.

 1. Yeni zeminlerinizi koruyun

Yeni zeminlerinizi su hasarından koruyun ve kaymayı önleyin. Plastik muşamba serin ve kapıların önüne paspas koyun. Yine, eğer taşınma gününden önce evinize gidemiyorsanız, taşınma süreci başlamadan önce mutlaka yere bırakın.

 1. Sıcak bir oda yapın

Yeni yere vardığınızda, HVAC’ınızı aşırı çalıştırmamak için ısıyı kapatmayı düşünün, ancak bir odayı sıcak oda olarak belirleyin. Odada bir ısıtıcı bırakın – çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde – böylece siz ve nakliyecileriniz soğuktan kaçmak için sıcak bir yere sahip olabilirsiniz. Alan ısıtıcılarının yangın tehlikesi oluşturabileceğini unutmayın. Hiçbir şeye dokunmadığından emin olun ve ısıtıcıyı tekrar açtığınızda veya evden çıktığınızda üniteyi kapatmayı unutmayın.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir