Menu

UZMAN ÇAVUŞ ÖKKEŞ GÖK KİMDİR? Skandal olayın perde arkası ortaya çıktı: Ökkeş Gök neden intihar etti?

Uzman Çavuş Ökkeş Gök kimdir? geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı köşe yazısıyla Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) yaşanan skandal bir olayı gündeme getiren İsmail Saymaz gündeme oturdu. Şırnak Güneyçam Köyü Jandarma Karakolu’nda görev yapan Ökkeş Gök isimli Uzman Çavuş intihar etti. Saymaz’ın ifadelerine göre Gök uğradığı mobbing sonucu intihar etti. Böyle olunca Ökkeş Gök hakkındaki detaylı bilgiler de gündeme oturdu. Peki, Ökkeş Gök neden intihar etti?

Uzman Çavuş Ökkeş Gök kimdir? Ökkeş Gök neden intihar etti? Soruları Şırnak’ta yaşanan olayın ardından gündeme oturdu. Gazeteci İsmail Saymaz tarafından kaleme alınan köşe yazısında yer verilen olayda Şırnak’ta görevli Uzman Çavuş Ökkeş Gök intihar etti. Üstlerinden gördüğü baskı nedeniyle intihar eden Gök arkadaşının yanında tabancasıyla bir el ateş ederek kendine kıydı. Peygamber ocağı ve Türkiye’nin gurur sebebi olan TSK’da bu şekilde bir olayın yaşanması ise infiale yol açtı. Saymaz’ın köşe yazısı ve detaylar haberimizde…

UZMAN ÇAVUŞ ÖKKEŞ GÖK KİMDİR?

Ökkeş Gök Şırnak’ta bir köyde görev yapan Jandarma Uzman Çavuş’tur. Üstleri tarafından baskı ve mobbinge maruz kaldığı öne sürülen Gök, yaşadığı son olayın ardından bir mektup yazarak canına kıydı. Henüz 25 yaşında olan Gök’ün intiharı Türkiye’nin gündemine oturdu ve milyonların gönlünde yara açtı.

İsmail Saymaz sozcu.com.tr sitesinde yayımlanan köşe yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Dün Gaziantep’te, bir uzman çavuşun cenazesi toprağa verildi.

Adı; Ökkeş Gök.

Henüz dört yıllık asker.

Ve daha 25’inde.…

Bekar.

Şırnak Güneyçam Köyü Jandarma Karakolu’nda görev yapan Gök, 14 Aralık sabahı saat 05.14’te Uzman Çavuş S.A. ile kulede nöbet tutarken, iddiaya göre uykuya daldı.

Nöbetçi Astsubay A.A. ve S.K. video çekerek tutanak tuttu.

Disiplin soruşturması başlatılan Gök, 15 Aralık’ta ifade verdi.

İfadesinde, uyumadığını söyledi.

Gece nöbetinin üç saati geçmemesi gerekirken, dokuz saat gözetleme kulesinde görev yaptığını anlattı.

ÖKKEŞ GÖK NEDEN İNTİHAR ETTİ?

Gök:

“Bundan dolayı algılarım kapanmış olmalı ki kuleye tuttukları ışığı fark edemedim. Kapıyı zorladıklarında ‘Kimdir’ diyerek, üst kattan inip kapıyı açtım. Uyumadım, suçlamayı reddediyorum. O saatlerde kule benim özel yaşam alanımdır. Bana haber vermeden video çeken A.K. ve S.K.’den şikayetçiyim.”

Gök, ifadesinde, nöbetten sonra saat 9’da istirahat ettiği odaya gelen A.K.’nin kendisine “Senin a..… koyarım, kafanı gözünü kırarım” diyerek, küfrettiğini ve tehdit savurduğunu ileri sürdü.

Gök, bir gün sonra, 16 Aralık’ta, yatakhanede yanında arkadaşı varken kafasına bir el ateş etti ve hayatına son verdi.

Gök’ün yanında veda mektup bulundu.

Gök, mektubunda, sürekli baskı ve angaryaya maruz kaldığını belirterek, şunları yazıyor:

“Şırnak’ta 2020 yılından beri çalışmaktayım. Geldiğim günden beri sürekli baskı ve insan vücuduna aykırı çalışmalara maruz kalıyorum. Karşı çıktığımız zaman tehdit ve daha ileri sorunlar ortaya çıkıyor.

Artık tahammül edemiyorum.

Sürekli üstlerimden doğrudan veya dolaylı tehdit yaşamaktan bıktım.

Tüm birikimlerimi anneme bırakıyorum.

Özür dilerim.

Yaşamayı beceremedim.”

Bu arada, bir video görüntüsünde Gök’ün üstü tarafından itilip kakıldığı görülüyor. Ancak bu olaydan ötürü hiç kimsenin şikayetçi olmadığı belirtiliyor.

Gök’ün silah arkadaşları, ellerindeki ses kayıtlarını, bilgileri ve  belgeleri tahkikat heyetine sunduklarını anlatıyor.

Arkadaşları şöyle konuşuyor:

“Olay amirin değil, kendisinden iki yıl kıdemli çavuşun tutanak tutması sonucunda oluşuyor. O yetkiyi veren amir varsa o da ortaya çıkacak. Her kim mobbing ve baskı uyguluyorsa cezasını alacak.”

Gök, memleketi Gaziantep’te toprağa verildi.

Baba Ali Gök, oğlunun “Bizi sıkıyorlar” diye yakındığını ifade ederek, “Bildiğimiz bir meselesi yoktu. Ancak yazdığı mektuba göre eziyet görmüş” diyor. Gök, askeri yetkililerin kendilerine bilgi vermediğini vurguluyor.

CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, savcılıkla ve askeri yetkililerle görüştüğünü belirterek, şu bilgileri veriyor:

“İntihar ettiği kesin. Ancak psikolojik sorunları olan biri değil. 

Ailesiyle sorunu yokmuş. Son bir haftadır içine kapanmış. Problem şu: Cenazeyi bir albay teslim ediyor. ‘Gereken her şeyi yapacağız’ diyor. Hiçbir şekilde ilgilenmiyorlar.”

Meriç, ailenin ikinci kez otopsi istediğini, ancak bu talebin geri çevrildiğini ifade ediyor.

TSK’daki intiharlar ve kuşkulu ölümler askerliğin kısaltılması, bedelli askerliğe geçiş ve uzman askerliğin yaygınlaşması sonucunda dikkate değer bir şekilde düştü.

Ancak Gök’ün intiharından önce çekilen, üstü tarafından itilip kakıldığına dair görüntü ve bıraktığı veda mektubu, TSK’daki angarya ve baskının gözden ırak kışla ve karakollarda halen sürdüğünü gösteriyor. Bu zorbalık TSK’nın itibarına zarar veriyor.

Uzman çavuş A.A. ve S.K. başta olmak üzere Gök’e kim tarafından angarya yapıldığı, küfredildiği, tehdit ve baskı uygulandığı kuşkuya yer bırakmayacak şekilde aydınlatılmalıdır. ‘Peygamber Ocağı’ Mehmetçiklerin ocağına incir ağacı dikilecek yer değildir.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir