Menu

Ev satın alırken yapılan 7 büyük hata…

Ev satın alırken bireyler telaş yapıyor ve genellikle hataya düşüyor. Bu durumu yaşamamanız için 7 büyük hataya dair uzman görüşlerini sizler için derledik…

Bir ev satın almanın elbette çok ödüllendirici anları vardır, ancak aynı zamanda çukur büyüklüğünde pişmanlıklarla döşeli uzun bir yol da olabilir. Ve hiç kimse bunu , bir ev satın alma (veya bir daire kiralama) sürecinden geçen ve şimdi geriye dönüp baktığında neyi doğru yaptığını ve neyi çok ama çok yanlış yaptığını görebilecek perspektife sahip olan ev sahiplerinden daha iyi bilemez  .

Yani, ev alışverişi yaptığınız o kadar heyecanlı bir aşamadaysanız, ev alıcılarının en büyük pişmanlık alanlarına ilişkin bu hikayelere mutlaka göz atın. Ve aynı tuzaklara düşmekten kaçının!

PİŞMANLIK 1: EV ARAMAYI SON DAKİKAYA ERTELEMEK

Washington DC’de yaşayan Aimee Agresti , “En büyük hatam ev aramaya daha erken başlamamaktı” diyor  . “Apartman dairemizi gerçekten aşıncaya kadar başlamadık.”

Bütçenizi belirleyin: Ev almadan önce bütçenizi belirleyin. Bu, araştırmanızı sınırlandırmanıza ve bütçenize uygun evleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Yaşları 4 ve 1 olan iki küçük oğlu, kendisi ve kocasıyla birlikte, hızla kaotik hale gelen tek yatak odalı, tek banyolu bir daireye tıkıştırılmıştı. Ancak Maryland banliyösündeki “hızlı ev aramaları” daha çok emeklemeye benziyordu.

“O kadar uzun sürdü ki, bir noktada sırf evimizden çıkmak konusunda çaresiz kaldığımız için sevmediğimiz bir ev için teklifte bulunduk ” diyor. “Kesinlikle hayatı değiştirecek büyük kararlar alacak kadar iyi bir ruh halinde değildik. Neyse ki bu anlaşmadan çıkmayı başardık ve biraz daha bekledik ve sonunda doğru yer ortaya çıktı.” Ama kolaylıkla diğer tarafa da gidebilirdi.

PİŞMANLIK 2: ÇOCUĞUNUZ OLMASA BİLE OKULLARI GÖZDEN KAÇIRMAK

İlk evleri için uzun bir istek listesine rağmen Kim Maggio ve kocası , 2006 yılında Boston’dan Haverhill, MA’ya taşındıklarında üst düzey bir devlet okulu sisteminde bir mülk bulmaya öncelik vermediler ; sonuçta, kendisi daha yeni hamile kalmıştı.

“Beş yıllık evimiz olduğunu düşünerek satın alma işlemine başladık” diye açıklıyor. Neredeyse on yıl sonra hâlâ oradaydılar; iki çocuğunun pahalı özel okula gitmesi için para ödüyorlardı. Maggio, “Köy havasına, garaj yoluna ve bahçeye ihtiyacım vardı” diyor. “Açıkçası bu evi bazı duygusal ihtiyaçlarımızı karşılamak için satın aldık. Ancak kısa vadede satın aldığım ve yeniden satış değerini ve okulları düşünmediğim için pişmanım.”

İhtiyaçlarınıza uygun bir ev seçin: Ev alırken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Örneğin, çocuklu bir aileyseniz, çocuklu aileler için uygun bir ev seçmeniz gerekir.

PİŞMANLIK 3: SATICININ HER TALEBİNE BOYUN EĞMEK

Hayallerindeki ev olan Chelmsford, MA’ya ulaşma şansını mahvetmekten korkan Michelle Downs , burayı evi olarak gören bir sokak kedisini evlat edinmeyi kabul etti. Tamam, bir anlığına geri dönelim.

Downs, “Kocam ve ben evimizi, kedilerin yasak olduğu üst düzey bir apartmanda yaşamak için satan yaşlı bir kadından satın aldık” diye açıklıyor. “Kadın, dışarıda yaşayan ve bodrumdaki kedi kapısından eve giren bir kedinin olduğunu söyledi. Bizden kediyi evde tutmamızı istedi ve ben de evi satın almak için o kadar çaresiz kaldım  ki kedilere ciddi alerjim olmasına rağmen evet dedim!

Çok geçmeden Downs’ın kedinin neden olduğu burnunu çekmesi, torununun sonunda kediyi almayı kabul ettiği satıcıyla tuhaf bir sohbete yol açtı.

Evin konumunu değerlendirin: Evin konumu, fiyatını ve değerini önemli ölçüde etkileyebilir. Evin bulunduğu semti, ulaşım imkanlarını, sosyal olanaklarını ve çevresini değerlendirin.

PİŞMANLIK 4: ÇOK BÜYÜK SATIN ALMAK

Kim King ve kocası yeni evliler olarak New Hampshire’da evlerini inşa ettiklerinde , “kesinlikle iki veya üç çocuğumuz olacağını düşünmüştü.”

Çift, gelecekteki yavrularını barındırmak için yaklaşık 6.000 metrekarelik, beş yatak odalı bir ev inşa etti. “Ancak hamile kalmamız için geçen yılları ve hamilelik sırasındaki komplikasyonları göz önünde bulundurarak, bir çocuğun bizim için doğru sayı olduğuna karar verdik” diyor. “Ve bu da bizi küçük bir çocuk ve minik bir köpekle bu devasa evin etrafında yuvarlanmaya bıraktı. Eğer kristal bir küremiz olsaydı ve geleceğin neler getireceğini bilseydik kesinlikle bu büyüklükte bir ev inşa etmezdik.”

Evin teknik durumunu kontrol edin: Evin teknik durumunu kontrol etmek için bir uzmandan yardım alın. Evin duvarlarında, tavanında ve zemininde rutubet olup olmadığını, elektrik ve su tesisatının durumunu, pencere ve kapıların sağlamlığını kontrol edin.

PİŞMANLIK 5: KÜÇÜK DETAYLARI GÖZDEN KAÇIRMAK

Hopkinton, MA’ya taşınan Liz Meehan  , mülkünü satın almadan önce daha yakından incelemiş olmayı diliyor.

“Yedi yıl sonra, satıcının evi satmak için mutfak dolaplarını hızlı ve ucuz bir şekilde tamir ettiği artık açık, çünkü artık soyulmakta olan düşük kaliteli laminat dolap kapakları kullanmış!”

Evi aldıklarında dolap kapaklarını değiştirmedikleri için pişmanlık duyuyor . Meehan, “Onları yeniden ortaya çıkarmak 7.000 dolar” diyor. “Ve iyileştirmeleri ipoteğimize katlayabilirdim.”

Evin hukuki durumunu araştırın: Evin tapusunu, imar durumunu ve vergi borcu olup olmadığını araştırın.

PİŞMANLIK 6: GERÇEKTEN İHTİYACINIZ OLAN YATAK ODASI SAYISINDAN TASARRUF ETMEK

İkiz erkek çocukları olan Meehan da, biri misafir odasına dönüşebileceği dört yatak odalı bir ev umuyordu . Ancak mülk aramaları sırasında 4 numaralı oda konusunda kararlı davranmadı ve bugün bile bunun pişmanlığını yaşıyor.

Ev sahibi, “Üç yatak odasının dördümüz için yeterince iyi olacağını düşündük” diyor. “Ama çocuklar büyüdükçe kendi odalarına ihtiyaç duyacakları açık, bu yüzden burada kalırsak bir tane eklememiz gerekecek.” Orijinal planına sadık kalsaydı bu, kaçınabileceği bir masraf ve rahatsızlıktı.

Danışmanlık alın: Ev alırken bir emlak danışmanından veya avukattan danışmanlık alın. Bu, doğru bir karar vermenize yardımcı olacaktır.

PİŞMANLIK 7: YÜRÜNEBİLİRLİĞİ KÜÇÜMSEMEK

Simone Cote sakini Andover, MA, “Konumu denklemde daha ayrıntılı bir şekilde hesaba katmadığım için gerçekten pişmanım” diyor  . “İstediğimiz okul bölgesini ve şehre yakınlığı elde ettik. Ancak yürünebilirliğin günlük yaşamın bir parçası olduğu bir şehirden gelip , dışarıda güvenli bir şekilde yürüyemediğimiz banliyödeki bir eve taşınmak bir hataydı. Hissettiğimiz izolasyon, toplumdaki deneyimimizi ve şehrin bir parçası olma yeteneğimizi gerçekten etkiliyor. Serseri.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir