Menu

Fas’ta emlak sektörüne yapay zeka revizesi! Fiyatlar hakkında bilgi verecek

Gelişen teknolojiye ayak uyduran Fas’ta, Noter Konseyi ve Yakeey Yapay Zeka Destekli Gayrimenkul Fiyatlandırma Platformu hizmete başladı.

Fas Noter Konseyi ve Yakeey Yapay Zeka Destekli Gayrimenkul Fiyatlandırma Platformunu Başlattı

Yapay zeka destekli platform, vatandaşların gerçek zamanlı gayrimenkul değeri hakkında fikir sahibi olmasına yardımcı olacak.

Fas Noterler Düzeni Ulusal Konseyi (CNONM), bir referans gayrimenkul değerleme platformu başlatmak için dijital platform Yakeey ile ortaklık kuruyor.

Platform, kullanıcıların veri analitiği ve Yapay Zekayı kullanarak ortalama emlak fiyatları hakkında bilgi edinmesine olanak tanıyacak.

DOĞRU VE GÜNCEL BİLGİLERE ERİŞİM SAĞLANACAK

Şirket, yakınlaşan haberlerden alıntılanan bir açıklamada, veritabanının alıcılar, satıcılar ve emlak profesyonelleri için güvenilir ve şeffaf bir kaynak olarak hizmet edeceğini ve onlara mülk değerleri hakkında doğru ve güncel bilgilere erişim sağlayacağını söyledi.

Yakeey, gayrimenkul işlem çözümleri sunan Kazablanka merkezli bir şirkettir. Şirketin dönüm noktası niteliğindeki çözümü “YakeeyPro”, seçkin emlak danışmanlarından oluşan ağından kişiselleştirilmiş destek sunuyor.

Yakeey, bilimsel bir araştırma ortaklığının parçası olarak teknoloji, yapay zeka ve veri bilimi alanındaki tüm uzmanlığını sunarak gayrimenkul fiyat referansının teknik olarak geliştirilmesi için CNONM ile ortaklaşa çalıştı.

Fas’ın emlak sektörünün, ilk kez ev sahibi olacak kişilere konut desteği sağlamayı amaçlayan bir hükümet programından büyük bir destek alması bekleniyor.

2024 bütçe yasası uyarınca eyalet, ücretler dahil 300.000 MAD (29.800 $) değerindeki konut satın alımlarını desteklemek için 100.000 MAD (9.900 $) tahsis edecek.

Ayrıca, fiyatı 300.000 MAD (29.800 $) ile 700.000 MAD (69.800 $) arasında olan evler için 70.000 MAD (6.900 $) tutarında bir hedefli yardım belirlendi.

HÜKÜMETİN ADIMLARI KONUT SEKTÖRÜNDE PATLAMA YAPTI

Program halihazırda gayrimenkul geliştirme projelerinde bir patlamaya neden oldu; Fas’ın tüm büyük şehirlerinde konut projesi inşaatlarında kayda değer bir artış yaşandı.

Kararname öncesinde hükümet , sosyal konut yapan gayrimenkul geliştiricilerine diğer teşviklerin yanı sıra vergi indirimleri de sunarak dolaylı olarak konut sübvansiyonu sağlıyordu. Ancak politikanın pek çok eksikliği vardı ve bu da devletin vatandaşlara doğrudan yardım sunma yönünde harekete geçmesine neden oldu.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<