Menu

HALİL KONAKÇI KİMDİR? Halil Konakçı’yı Devlet Mi Destekliyor? Halil Konakçı Aslen Nereli, Kaç Yaşında?

Sosyal medya platformlarında yayımlanan videolarıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başaran cami imamı Halil Konakçı hakkındaki detaylar her geçen gün merak ediliyor. Vatandaşlar ilk defa sosyal medyada gördükleri Halil Konakçı hakkındaki detayları araştırıyor. Muhalif kişi ve gazeteler tarafından sürekli hedef gösterilen Halil Konakçı’nın asıl mesleği, kaç yaşında olduğu ve aslen doğduğu memleket merakla araştırılan konular arasında yer alıyor. Böylece kullanıcılar arama motorlarında Halil Konakçı kimdir? Halil Konakçı’yı devlet mi destekliyor? Halil Konakçı aslen nereli, kaç yaşında? sorularına yanıt arıyor. İşte detaylar…

Türkiye’nin çok sayıda camisinde verdiği vaazlar ile adından söz ettiren ve sert üslubuyla tanınan Halil Konak günden güne ününü yayıyor. Milyonlarca kullanıcı sosyal medya platformlarında ilk defa karşılaştığı Halil Konakçı hakkındaki detayları araştırıyor. Sol medya ile muhalif kesimin sürekli tepkisini çeken ve Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ile giriştiği diyalog sonrasında iyice gündem olan Halil Konakçı, verdiği yanıtla da adından söz ettirdi. Bu nedenle siyasi isimlerle de takıştığı için ünü gittikçe artan ve hakkındaki bilginin daha çok araştırıldığı Halil Konakçı sürekli merak ediliyor. Sert mizacı ve vaazlarıyla adından söz ettirmeyi başaran Halil Konakçı’nın biyografisi ve özgeçmişi araştırılıyor. Peki, Halil Konakçı kimdir? Halil Konakçı’yı devlet mi destekliyor? Halil Konakçı aslen nereli, kaç yaşında? Detayları sizler için derledik…

HALİL KONAKÇI KİMDİR?

Halil Konakçı, 1975 yılında Ankara’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladıktan sonra, 1993 yılında girdiği Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1997 yılında mezun oldu. Aynı yıl, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak imam hatip olarak göreve başladı.

Halil Konakçı, imam hatip olarak görev yaptığı süre boyunca, hem camide hem de toplumda sevgi ve saygı kazandı. Cami cemaatine ve mahalle halkına dini bilgiler verdi, sosyal sorumluluk projelerine katıldı, gençlere ve çocuklara yönelik faaliyetler düzenledi. Ayrıca, ilahiyat alanında akademik çalışmalar yapmaya devam etti ve 2004 yılında Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansını, 2010 yılında da doktorasını tamamladı.

Halil Konakçı, 2012 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak vaiz olarak atandı. Vaiz olarak görev yaptığı dönemde, Türkiye’nin çeşitli illerinde camilerde, okullarda, kurumlarda ve medyada dini konferanslar verdi, yazılı ve görsel basında dini makaleler ve programlar yayınladı. Ayrıca, ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen ilahiyat kongrelerine katıldı, ilahiyat dergilerinde bilimsel makaleler yazdı.

Halil Konakçı, 2018 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın açtığı sınavı kazanarak müftü olarak atandı. Halen Ankara’nın Çankaya ilçesinde müftü olarak görev yapmaktadır. Evli ve üç çocuk babasıdır.

HALİL KONAKÇI’YI DEVLET Mİ DESTEKLİYOR?

İmam Hatip Halil Konakçı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı ve Devlet tarafından desteklendiği iddiaları dolaşıyor. Konuya ilişkin net bir bilgi yok ve bu durumda iddialardan öte değil. Özellikle muhalif kesim Konakçı hakkında birçok iddia ortaya atmaktadır. Konakçı resmi olarak Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde imam olarak görev yapmaktadır.

HALİL KONAKÇI ASLEN NERELİ, KAÇ YAŞINDA?

Halil Konakçı aslen İzmirli’dir. Halil Konakçı 43 (2023) yaşındadır. Camilerdeki sert sohbetleriyle tanınan Halil Konakçı 1980 İzmir Eşrefpaşa doğumludur. Seküler bir ilde dünyaya gelmesine rağmen kendisini ilim ve irfan konusunda donatmış İslam büyükleriyle aşık atabilecek konuma erişmiştir.

HALİL KONAKÇI NEDEN GÜNDEMDE?

Konakçı 10 Ağustos 2023 tarihinde Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile karşılıklı giriştiği tartışma nedeniyle gündemde. Özdağ’ın kendisine yönelik sözlerine sessiz kalmayan Konakçı, şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bana hakaret edip iftiralar atan, Japon menşeili Ümit Özdağ isimli provokatöre ederi miktarınca (3 kuruşluk) davayı avukatlarım aracılığı ile açmış bulunmaktayım.”

ÜMİT ÖZDAĞ HALİL KONAKÇI’YA NE DEDİ?

Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ, İmam Halil Konakçı için şu ifadeleri kullanmıştı:

“Referandum ile Türklüğü kanıtlanmış Hatay’ın çoğunluğu Arap diyerek BAAS rejiminin bile geri çektiği iddialara destek oluyor, Hatay Fransızlarda kalsaydı da ezan Arapça okunsaydı diyor. Sen bir de Cezayirlilere anlat bunu. Ve bu Türk devleti ve Milletine düşman, Hz. Muhammed, Hz. Meryem ile evlenecek diyen adamı (lafın gelişi) 5 polis memuru koruyor. Oysa hak ettiği İstiklal Mahkemesinde yargılanmak. (Kaynak: yeniakit.com.tr)”

Derleme: emlakpost.com – Mücahit Dere

Beğen  1
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir