Menu

Hırsızlık riski altında mısınız? Evinizin kolay bir hedef olduğunun 7 işareti…

Ev kalbin olduğu yer olabilir ama aynı zamanda değerli eşyalarının da olduğu yerdir. Ve hırsızlar bunu çok iyi biliyor. Bu basit gerçek, her evi hırsızlığa karşı potansiyel bir hedef haline getiriyor.

FBI’ın suç verilerine ilişkin son raporlarına göre, konutlardan her yıl 463 milyar dolardan fazla değerde eşya çalınıyor ve yalnızca 2022’de 847.522’den fazla hırsızlık olayı rapor ediliyor. Bu, Amerika’da yaklaşık olarak her 22,6 saniyede bir hırsızlık olayı anlamına geliyor.

Her ne kadar herhangi bir mahallede zorla izinsiz girişler yaşanabilse de, ailenizi ve eşyalarınızı haneye tecavüz tehlikesinden korumak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Hırsızların evinize girip girmemeye karar verirken neleri aradıklarını anlamak için emlak ve güvenlik uzmanlarıyla konuştuk. FBI’ın suç verilerine ilişkin son raporlarına göre, konutlardan her yıl 463 milyar dolardan fazla değerde eşya çalınıyor ve yalnızca 2022’de 847.522’den fazla hırsızlık olayı rapor ediliyor. Bu, Amerika’da yaklaşık olarak her 22,6 saniyede bir hırsızlık olayı anlamına geliyor.

Her ne kadar herhangi bir mahallede zorla izinsiz girişler yaşanabilse de, ailenizi ve eşyalarınızı haneye tecavüz tehlikesinden korumak için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Hırsızların evinize girip girmemeye karar verirken neleri aradıklarını anlamak için emlak ve güvenlik uzmanlarıyla konuştuk.

İşte evinizin kolay bir hedef olduğunun yedi işareti ve bunu nasıl değiştireceğinize dair en iyi tavsiyemiz.

1. ALARM SİSTEMİNİN EKSİKLİĞİ

Bir alarm sistemi kurmak evinizi korumanın önemli bir ilk adımı olabilir. Ancak son istatistikler Amerikan evlerinin %75’inin güvenlik sistemine sahip olmadığını ve hırsızların bu mülkleri hedef alma ihtimalinin %300 daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor.

Rental Real Estate CEO’su Ryan Nelson , “Konu sadece elektronik alarmlarla ilgili değil” diyor. “İlk günlerimde kiralık mülklerimden biri neredeyse soyuluyordu. Bir köpeğin bile potansiyel davetsiz misafirleri caydırabileceğini kısa sürede öğrendim. Daha sonra bu mülk için kapsamlı bir alarm sistemine yatırım yaptım ve fark gece ile gündüz gibiydi.”

2. POSTALARIN BİRİKMESİ

Hırsızlar için kolay bir hedefin başka bir işareti mi? Evde kimsenin görünmediği evler. Postalar, paketler veya yerel reklamlar kapının eşiğinde birikmeye başladığında boş bir mülk açıkça ortaya çıkıyor.

Nelson, “Bunu ele veren küçük şeyler (toplanmamış postalar, dağınık bahçe)” diyor. “Postaları birisinin toplaması veya uzun süre devamsızlık sırasında bir bahçe hizmeti tutması bu sorunu çözebilir.”

3. AŞIRI AĞAÇ VEYA ÇALI ÖRTÜSÜ

Çoğumuz evimizi çevreleyen sağlıklı bahçelere sahip olmayı seviyoruz, ancak görünen o ki, çok fazla bahçeye sahip olmak gibi bir şey var.

Teksas’taki Austin TX Realty’den Bailey Moran , “Yemyeşil çevre düzenlemesi güzel görünse de hırsızları da gizleyebilir” diyor. “Çalıları kesilmiş tutun ve pencere ve kapıların görüş hattını iyi tutun. Müşterilerimden biri, aşırı büyümüş çalılar zorla girme girişimini gizlediğinde bunu zor yoldan öğrendi.”

4. ESKİ KAPILAR VEYA PENCERELER

Evinize giriş noktaları söz konusu olduğunda (örneğin pencereler ve kapılar), onları daima kilitli tutmanın önemli olduğunu zaten biliyorsunuz. Ancak ev sahipleri aynı zamanda bu açıklıkların yapısal olarak hırsızlığa karşı savunmasız olmadığından da emin olmalıdır.

Ninebird Properties CEO’su Mark Buskuhl , “Zayıf kapılar ve pencereler hırsızlar için kolay bir hedeftir” diyor. “Sürgü kilitli ve güçlendirilmiş metal çerçeveli güçlü, dayanıklı kapılara yatırım yapmayı düşünün. Ayrıca pencerelerinizi güvenlik filmi ile güçlendirebilir veya pencere çubukları takabilirsiniz.

5. DIŞ MEKAN AYDINLATMASI YOK

Bir hırsızlığa karşı en iyi kılıf? Evinizi çevreleyen karanlık. Ancak otomatik dış mekan ışıklarını evinizin ve mülkünüzün etrafına stratejik olarak yerleştirerek bunu önleyebilirsiniz.

Buskuhl, “Hırsızlar, görülme riskini artırdığı için dış cephesi iyi aydınlatılmış evlerden uzak durma eğilimindedir ” diyor. “Geceleri dış mekan ışıklarınızı açık tuttuğunuzdan veya hareket sensörlü ışıklar taktığınızdan emin olun. Ayrıca akıllı ampuller kullanabilir ve bunları bir zamanlayıcıya ayarlayarak evde birinin olduğu yanılsamasını yaratabilirsiniz.

6. KAMERA EKSİKLİĞİ

Eve zorla girme vakalarının endişe verici bir kısmı çözülmeden kalırken (FBI’a göre neredeyse %89 ), çözülen suçlara neredeyse kesinlikle güvenlik kamerası görüntüleri yardımcı oldu. Ancak bunun da ötesinde, iyi yerleştirilmiş kameralar, hırsızların evleri gözetlemesi sırasında da önemli bir caydırıcıdır.

Buskuhl, ” Güvenlik kameraları hırsızları caydırmanın ve zorla girme durumunda kanıt sağlamanın harika bir yoludur” diyor. “Geleneksel CCTV kameralarını tercih edebilir veya evinizin dışında bir etkinlik olduğunda telefonunuza uyarı gönderen akıllı kapı zili kameraları gibi daha yeni, daha uygun fiyatlı seçenekleri tercih edebilirsiniz.”

7. İZOLE EDİLMİŞ ÖZELLİKLER

Evinizin güvenliğine yönelik en önemli risklerden biri, özellikle diğer komşular ve işletmelerle olan ilişkisi nedeniyle konumudur.

Her ne kadar sonradan bu konuda pek bir şey yapamasanız da, ev alışverişi yaparken bunu dikkate almanızda fayda var . Eviniz uzun bir yolun sonundaysa veya yakınlarda komşu yoksa, bu listedeki her önleyici tedbiri ve hatta bazılarını almak isteyeceksiniz.

Buskuhl, “Yakalanma şansı daha az olduğundan izole evler hırsızlar için birincil hedeflerdir” diyor. “Böyle bir yerde yaşıyorsanız evinizin güvenliğini artırmak için güvenlik kameraları ve hareket sensörlü ışıklar takın.”

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir