Menu

Kahve tüccarı iflas başvurusu yaptı!

Dünyanın en büyük kahve tedarikçilerinden Mercon Coffe Group, kredisinin tükendiğini ve iflas başvurusu yaptığını duyurdu.

Reuters tarafından görülen bir belgeye göre, dünyanın en büyük kahve tüccarlarından biri olan Mercon Coffee Group, “olağanüstü zorlu çalışma ortamı” olarak tanımladığı koşullar nedeniyle ABD’de iflas korumasına başvurdu.

ŞİRKETİN MALİ DURUMU ZARAR GÖRDÜ

Brezilya, Vietnam ve Orta Amerika dahil olmak üzere tüm büyük üretim bölgelerinde faaliyet gösteren Mercon, müşterilerine gönderdiği bir mektupta, son yıllarda pandemi sırasında yaşanan lojistik aksama, Brezilya’daki don ve kuraklık, fiyat dalgalanmaları ve küresel ısınma gibi sorunların yaşandığını belirtti. Artan faiz oranları bir araya gelerek şirketin mali durumuna zarar verdi.

Mercon İcra Kurulu Başkanı Oscar Sevilla tarafından imzalanan mektupta şirket, kredi verenlerin “kredi anlaşmalarını uzatmamayı tercih ettiğini, bunun da işletme sermayesi koşullarının aşırı derecede sıkılaşmasına yol açtığını” söyledi.

ABD’nin New York Güney Bölgesi İflas Mahkemesi’nin mahkeme belgeleri, Mercon ve birçok ülkedeki iştiraklerinin toplam 363 milyon dolarlık borcu olduğunu gösteriyor.

En büyük alacaklılar arasında Mercon’un faaliyet gösterdiği ülkelerdeki birçok bankanın yanı sıra Brezilya, Orta Amerika ve ABD’deki ticaret şirketleri de yer alıyor.

Avrupa, Asya ve ABD’de satış faaliyetleri bulunan kahve tüccarının mali sorunlar yaşadığı söylentileri son saatlerde bazı piyasa katılımcıları arasında dolaşmaya başladı.

Yorumlar, Nikaragua’dan gelen, ülkenin en büyük kahve ihracatçısı CISA Exportadora’nın kapılarını kapattığı yönündeki haberlerin ardından geldi. CISA, Mercon’un bir yan kuruluşuydu.

KREDİ LİMİTLERİ ARTIRILAMADI, MALİ DURUM ZORA GİRDİ

Nikaragua hükümeti yaptığı açıklamada, CISA’nın faaliyetlerini askıya alması ve iflasından haberdar olduğunu, bunun “sadece Nikaragua’da meydana gelmediğini” ve ülkenin mevcut ekonomik durumuna “yabancı” olduğunu ekledi.

Hükümet, Nikaragua kahvesinin satışını ve ihracatını sağlamak için kahve sektörünün yanı sıra yabancı ülkelerle birlikte çalıştığını söyledi.

“CISA Exportadora’nın ticari ve mali taahhütlerini yerine getirmesini sağlamak için yapmamız gereken her şeyi yasalarımıza ve anayasamıza uygun olarak yapıyoruz” dedi.

Konunun hassasiyeti nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen bir komisyoncu, Reuters’e Mercon’un, özellikle Hollanda bankası Rabobank ile olan ticari operasyonları için kredi limitlerini genişletme konusunda başarısız olmasının ardından zor bir mali durumda olduğunu söyledi.

Rabobank, Mercon’un müşteri olduğunu doğruladı ancak durum hakkında daha fazla yorum yapmaktan kaçındı.

Mercon mektupta “açık sözleşmelerle ilgili kusursuz bir süreç sağlamak” için müşterilerle birlikte çalışacağını söyledi.

Mercon’dan bir kaynak, şirketin stokları olduğunu ve iflas koruması altında çalışmaya devam edeceğini, kahveyi depolarından alıp alıcılara göndereceğini söyledi.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir