Menu

KİRAM NE KADAR OLDU (EKİM 2023)? Kiracılarla mal sahiplerini ilgilendiren gelişme: Ekim ayı kira zam oranı yüzde kaç?

Kiram ne kadar oldu (Ekim 2023)? sorusu Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Türkiye’de kirada oturan milyonlarca vatandaşı ve mal sahiplerini yakından ilgilendiren Eylül ayı enflasyon oranları günün erken saatlerinde belli oldu. TÜİK’in verilerine göre Eylül ayı enflasyon oranı yüzde 5,06 olarak açıklandı. Böylece kiralara yapılacak zam oranları da netleşti. Kiracı vatandaşlar ise Ekim ayı kira zam oranı yüzde kaç? sorusunun yanıtını araştırıyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayını kapsayan enflasyon rakamını açıkladı. 3 Ekim Salı günü belli olan oranlara göre enflasyon yüzde 5,06 olarak gerçekleşti. Bu durumda memur, emekli memur 3 aylık zamları ile Ekim ayı kira zammı rakamları netleşti. Kirada oturan vatandaşlar ise kiram ne kadar oldu (Ekim 2023)? sorusuna yanıt aramaya başladı. Peki, Ekim ayı kira zam oranı yüzde kaç? casino siteleri

KİRAM NE KADAR OLDU (EKİM 2023)?

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Eylül ayı enflasyonu yüzde 5,06 olurken yıllık bazda ise 67,22 olarak gerçekleşti. Bu kapsamda Ekim ayında geçerli olacak kira zammı da netleşti.

Adalet Bakanı Tunç daha önce yaptığı açıklamada kira zamlarının yüzde 25 olarak sınırlı kalacağını duyurmuştu. Bakan Tunç açıklamasında şu ifadelere yer vermişti:

“Kira artışına yüzde 25 sınırlama getiren düzenleme 1 Temmuz 2023 tarihinden itibaren bir yıl süre ile geçerli olacak. Meclis bayramdan sonra toplandığında düzenleme yasalaşacak.”

EKİM AYI KİRA ZAM ORANI YÜZDE KAÇ?

1 Temmuz 2024 tarihine kadar yenilenen sözleşmelerde kiracıya yüzde 25’in üzerinde zam yapılamayacak.

  • Mevcut Kira Bedeli: 12 bin TL
  • Kira Artışı Yapılacak Ay: Ekim 2023
  • Girdiğiniz Artış Oranı: %25
  • Kira Artış Tutarı: 3000 TL
  • Aylık Yeni Kira Tutarı: 15 bin TL

Derleme: emlakpost.com

Beğen  2
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir