Menu

Kış gelmeden kontrolünüzü yapın! Eviniz bir kabusa dönüşmesin…

Kışın soğuk ayları etkisini göstermeden evinizdeki su sızdırmalarını bulun. Aksi takdirde küf ve mantar sorunu sağlığınızı bile etkileyecek kadar ilerleyebilir.

Bir evde küflenmeden çatlamış temele ve çürüyen kirişlere kadar çok sayıda korkutucu yapısal sorun bulunabilir . Peki ev müfettişlerinin kanını kaynatan şey gerçekten nedir?

Olympia, WA’daki Cameo Ev Denetleme Hizmetleri’nin sahibi Larry Stamp , “Evinize en çok zarar verecek üç şey su , su ve sudur ” diyor .

Sonuçta bu “korkutucu yapısal sorunların” çoğu sudan kaynaklanıyor. Kalıba dökmek? Su için vazgeç. Çatlak temel mi ? Bunun birçok nedeni var ama en önemlisi su. Peki çürüyen kirişler? Neredeyse kesinlikle su.

Neme bağlı hastalıklardan endişeleniyorsanız lisanslı bir ev müfettişini aramanızı öneririz . Ancak suyun endişelenmeye değer olup olmadığından emin değilseniz, evinizin risk altında olup olmadığını anlamanın bazı yollarını burada bulabilirsiniz.

1. TUVALETİ SALLAYIN

Tuvaletiniz bir yandan diğer yana mı kayıyor? Sadece hareketli bir tabandan bahsetmiyoruz. Aradığınız şey  , sadece birkaç milimetre bile olsa, zeminde gerçek bir harekettir . Bu çok tehlikeli bir kaç milimetre. Berkeley, CA’da bir ev müfettişi olan Jay Marlette’e göre  bu, “tuvaletin tabanında alt zemine zarar veren yaygın, yavaş bir sızıntıya” işaret edebilir.

2. BANYO DÖŞEMELERİNİ İNCELEYİN

Duşun etrafındaki fayansları kontrol edin: İnce, siyah çizgilerle gösterilen derz dolgusu eksik mi? Marlette, suyun bu küçük çatlaklardan banyo duvarlarına ve alt zeminlere kolayca sızabileceğini söylüyor. Fayanslara sertçe vurun. Ortaya çıkan sesin tiz olması gerekir; değilse, ya döşeme hiçbir zaman düzgün bir şekilde yapıştırılmamıştır ya da yapıştırıcı gevşemiştir. Her iki durumda da bu, mevcut veya yaklaşmakta olan bir sızıntının kesin bir işaretidir.

3. KİR VE AHŞABIN TEMAS ETMESİNE İZİN VERMEYİN

Washington Eyalet Üniversitesi’nde eğitmen olan Stamp, öğrencilerine tahta ile toprağın (veya ağaç kabuğu ile çakılın)  asla  birbirine temas etmemesi gerektiğini öğretiyor. İnşaatçılar her zaman ikisi arasında en az dört inçlik bir mesafe sağlamalıdır, hatta daha fazla olmamalıdır. Toprak ıslanır ve ıslak kalır; tahta ıslak kalamaz, yoksa çürümeye başlar.

4. YAPRAKLARINIZI DEĞERLENDİRİN

Evinizi çok fazla çalılık veya ağaçla çevrelediğinizde  evinizi su girme riskiyle karşı karşıya bırakabilirsiniz. Bahçenizi yenilemeyi düşünüyorsanız, nitelikli bir peyzaj mimarıyla anlaştığınızdan emin olun. Önemli miktarda bitki örtüsü olan bir ev satın aldıysanız, bitkiler ile eviniz arasında yeterli açıklık olup olmadığını bir müfettiş kontrolüne yaptırdığınızdan emin olun; aksi takdirde Stamp, bunun yüksek neme ve çürümeye neden olabileceğini söylüyor.

5. KAPILAR İLE ZEMİN ARASINDAKİ BOŞLUĞA BAKIN

Ne kadar açıklık var? Kapılarınız halıya çok yakın kesiliyorsa kapalı bir odayı ısıtmak havayı nemlendirebilir.

Stamp, su buharının “duvarları içten dışa doğru çürütebileceğini” söylüyor. “Bu büyük bir mesele. Bu büyük, çok büyük bir anlaşma.”

Halınızın hacmine ve yüksekliğine bağlı olarak yaklaşık yarım inç boşluk bırakmayı planlayın.

6. TAVANA BİR EL FENERİ TUTUN

Sızdıran bir tavanı işaret eden belirgin kahverengi renkli kabarcıkları çıplak gözlerinizle görme şansınız yüksektir . Ancak yeni satın alınmış ve yakın zamanda boyanmış bir evdeyseniz veya satın almayı düşündüğünüz bir evdeyseniz, bunlar o kadar görünür olmayabilir.

Marlette, bir el fenerini tavana eğik bir şekilde tutmanızı ve “bir çeşit şerit gibi” çarpık gölgeler aramanızı öneriyor.

Eviniz su testini geçemezse paniğe kapılmayın: Sorunun hemen ele alınması, ileride büyük yapısal hasara neden olma olasılığını azaltır. Sudan sonra hiçbir şey bir müfettişi kayıtsızlıktan daha fazla rahatsız edemez.

Marlette, “10 yıl önce şimdi yeniden piyasada olan evleri inceledim” diyor. “Göçme yapmadılar.”

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir