Menu

MALATYA DEPREM KONUT KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK? Depremzedeler hala bekliyor: Yeşilyurt, Akçadağ, Yazıhan, Doğanşehir deprem konutları ne zaman teslim edilecek?

Malatya deprem konut kuraları ne zaman çekilecek? Türkiye’de toplamda 11 ilde yıkıcı etkiye yol açan 6 Şubat depremleri sonrasında çok sayıda vatandaşın çadırlarda yaşayışı sürüyor. 50 binden fazla insanın vefat ettiği ve toplamda 14 milyon kişinin etkilendiği yıkıcı depremlerin şiddeti 7,7 ve 7,6 olarak kayıtlara geçmişti. Afetin ardından insanlar çadırlara yerleştirilirken kısa sürede enkaz kaldırma çalışmaları da başlatılarak yeni konutların inşaasına hız verildi. Peki depremden en çok etkilenen Malatya’da deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Yeşilyurt, Akçadağ, Yazıhan, Doğanşehir deprem konutları ne zaman teslim edilecek?

Malatya deprem konut kuraları ne zaman çekilecek? Yeşilyurt, Akçadağ, Yazıhan, Doğanşehir deprem konutları ne zaman teslim edilecek? soruları merakla araştırılıyor. Türkiye’de 6 Şubat 2023 yılında yaşanan ve 11 ilde yıkıcı etkiye yol açan 7,7 ile 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından vatandaşlar yerleştikleri çadırlarda yaşamlarını sürdürmeye devam ediyor. Enkaz kaldırma çalışmalarının hızla başlaması ve yeni konutların inşa edilmesi ise halen devam ediyor. TOKİ’nin bölgede yürüttüğü geniş çaplı operasyonlar hızla devam etse de bütün konutların inşasına yetişmek özellikle bölgedeki eleman eksikliği nedeniyle zorlaşıyor. Hal böyle olunca konut inşaaları yavaşlıyor. Malatyalı vatandaşlar ise deprem konutlarının ne zaman teslim edileceğini ve kuraların ne zaman çekileceğini öğrenmeye çalışıyor.

MALATYA DEPREM KONUT KURALARI NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

Malatya genelinde deprem konutları teslimatı sürüyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) deprem bölgesinde ihya ve inşa çalışmalarına devam ediyor.

Malatya’da TOKİ tarafından temeli atılan kalıcı deprem konutlarının inşası hızla sürüyor.

TOKİ’nin sosyal medya hesabından Malatya’da hızla yükselen deprem konutlarına ilişkin video paylaşıldı.

Video ile yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

“Depremden etkilenen şehirlerimizin yeniden ihya ve inşası hızla devam ediyor. Malatya’daki deprem konutlarımız etaplar halinde teslime hazır hale gelmiş olup, devam eden konutlarımızın teslim aşamasına gelmesi için de çalışmalar hızla devam ediyor. Vatandaşlarımızı sağlam ve güvenli yuvalarına bir an evvel kavuşturmak için gayretle çalışıyoruz.”

YEŞİLYURT, AKÇADAĞ, YAZIHAN, DOĞANŞEHİR DEPREM KONUTLARI NE ZAMAN TESLİM EDİLECEK?

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, son olarak İkizce kontlarını yapmış olduğu ziyarette, TOKİ kurasının bu ay içerisinde yapılacağını söyledi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Çınar açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“6 Şubat depremlerinden sonra ilçemizdeki barınma sorunun giderilmesi, vatandaşlarımızın taleplerinin çözüme kavuşturulması ve yeni planlamalar üzerine Sayın Bakanımıza ve beraberindeki heyete taleplerimizi sunduk. Bilindiği üzere 6 Şubat depremlerinden hemen sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla İkizce Mahallemizde yapımına başlanan ve bu ay içerisinde yapılacak kura çekimleriyle hak sahiplerine teslim edilmeye başlanacak olan TOKİ Konutlarının yanı sıra depremden etkilenen kırsal bölgelere yapılacak köy evleri de teker teker tamamlanıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Sayın Mehmet Özhaseki’nin katılımıyla yapımı tamamlanan köy evlerinin anahtarları hak sahiplerine teslim edilmişti. Devletimizden Allah razı olsun, sözü verilen konutlar teker teker teslim ediliyor.”

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir