Menu

MTV HİZMET BEDELİ NEDİR? Araç sahiplerini çıldırtan uygulama: MTV hizmet bedeli var mı?

Türkiye’de yaşanan 6 Şubat depremleri nedeniyle vatandaşlardan ekstra vergi alınacağı söylentileri sonrasında Hazine ve Maliye Bakanlığı Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre araç sahiplerinden iki defa MTV alınacak. Karar kapsamında araç sahipleri bir yıl içerisinde toplamda 4 defa Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemiş olacak. Fakat ödeme yapmak isteyen vatandaşlar MTV hizmet bedeli diye bir engelle karşılaştı. Bu kapsamda da MTV hizmet bedeli nedir sorgusu gündem oldu. Peki MTV hizmet bedeli var mı? İşte detaylar…

MTV hizmet bedeli nedir? MTV hizmet bedeli var mı? soruları araç sahipleri tarafından merakla araştırılıyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcunu ödemek isteyen araç sahipleri sisteme giriş yaptıklarında hizmet bedeli ödemesiyle karşılaştı. MTV ödemelerinde bugüne kadar ekstra komisyon ve aracılık ödemesi yapmayan vatandaşlar ilk defa böyle bir durumla karşılaştıkları için tepki gösterdi. Konuya ilişkin internet ortamındaki sitelerde şikayetler oluşturuldu. Bazı vatandaşlar 70 lira hizmet bedeli, bazıları ise 15 lira hizmet bedeli uyarısıyla karşılaştı. Hal böyle olunca arama motorlarında detaylar sürekli araştırılır oldu.

HİZMET BEDELİ OLMADAN VERGİ DAİRESİNDEN ÖDEME YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

MTV HİZMET BEDELİ NEDİR?

ivd.gib.gov.tr adresinden MTV ödemesi yapan vatandaşlar herhangi bir hizmet bedeli ile karşılaşmıyor. Fakat bazı kurumlar aracılık yaptığı için masraflarını vatandaşlara yansıtıyor. Kısacası MTV HİZMET BEDELİ adı altında komisyon ödemesi alıyor.

NOT: e-Devlet aracılığıyla ya da kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılan İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) sitesinde herhangi bir komisyon ya da hizmet bedeli ödenmiyor. Araç sahiplerinin MTV ödemesi yaparken bu durumu göz önünde bulundurması gerekiyor.

MTV HİZMET BEDELİ VAR MI?

MTV hizmet bedeli diye bir şey yok. Konuya ilişkin sikayetvar.com/mtvodemewebtr adresinde şikayet oluşturulsa da vatandaşların hizmet bedeli dolandırıcılığına karşı yanık olması gerektiği belirtildi. Hizmet bedeli ödemesi sadece aracı kurumlar tarafından alınıyor. Vatandaşlar internet ortamında şu tür şikayetlere verdi:

Telefondan hızlıca MTV ödemesini gerçekleştireyim diye aramada ilk çıkan girdiğim devlete ait sandığım sitede 1661 TL olan borcumun üzerine 199 TL’lik ek kesinti gerçekleştirildi. İnteraktif vergi dairesinde de kesinti yapılıyor sanıp başta sorgulamadım ama girdiğimde kesinti yapılmadığını fark etti…

MTV online ödeme diye bir şirket mi nedir ama harbi şirket. Devlet mecburi 2 taksit deprem MTV ‘sini ödediğim halde hem onu hem de 70 TL haksız işlem ücreti kesti. Bu haksız kazancın iadesini tarafıma tekrar ödenmesini talep ediyorum. Yoksa Tüketici Hakları Hakem Heyeti’ne şikayetçi olacağım.

MTV ödemesin de yanlış ödeme aldı. Şüpheli işlem.! Merhaba siteyi kontrol etmeden ne yazık ki işlem yaptım plakanın son bir rakamı hatalı olduğunu fark ettim yazılan t. C. İse doğru sistem buna rağmen ödeme yapmama izin verdi. Hangi aracın MTV ödedim bilmiyorum.

Motorlu taşıtlar vergi ödemem için arama motorumda ilk sırada çıkan siteye girdim, bu siteden 1 adet MTV ödemesi gerçekleştirdim. Ancak ödememin hizmet bedeli ile ödendiğini fark ettirmeden yapan benden 126.28 TL hizmet bedeli olarak alındığını sonradan fark ettim. Bu konuda açıklama vs olmalıydı. Helal etmiyorum. Bu firmanın ödememi derhal iade etmesini istiyorum. Yapılan tam anlamıyla insanın zafiyetinden faydalanarak haksız kazanç sağlamaktır.

Mtvodeme.web.tr 85 TL hizmet bedeli almış. Bugün MTV öderken fark etmedim ama 85 TL hizmet bedeli kesilmiş paramın geri iadesini istiyorum. Aratılınca en üst sıralarda çıkan bir sayfanın bunu yapması çok saçma ve resmen 85 TL işlem ücreti ne demek az para mı ben paramın geri iadesini istiyorum

mtvodeme.web.tr den aracımın MTV sini ödedim. Sonra e devletten kontrol edince oradaki miktardan daha fazla bir kesinti olduğunu gördüm. Ödeme ekranında ek bir ücret olduğu belirtilmemişti. Aradaki bu farkın tarafıma yatırılmasını talep ediyorum. Bana bilgi verilmeden veya ek kısmında hizmet bedeli …

13.07.2023 te motorlu taşıtlar vergi ödemem için arama motorumda ilk sırada çıkan siteye girdim, bu siteden 1 adet MTV ödemesi gerçekleştirdim. Ancak ödememin hizmet bedeli ile ödendiğini fark ettirmeden yapan bu firmanın ödememi iade etmesini istiyorum.

Kaynak: sikayetvar.com/mtvodemewebtr

Derleme: emlakpost.com

Beğen  2
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)
  1. Avatar