Menu

Batı Ege halka arz helal mi? Borsacıların gündeminde: Batı Ege GYO katılım endeksine uygun mu?

Batı Ege halka arz helal mi? soruları araştırılıyor. Borsa İstanbul yatırımcıları yatırımları kapsamında çeşitlendirmek istediği hisseleri için Batı Ege GYO’yu gündemine aldı. Aylar önce Sermaye Piyasası Kurulu’ndan onay almak için kolları sıvayan Batı Ege GYO sonunda onayı aldı. Yatırımcıların gözdesi haline gelen dev şirketin hisseleri 3 TL’den satılırken haram mı helal mi olduğu araştırılıyor. Peki, Batı Ege halka arz helal mi?

Batı Ege halka arz helal mi? Batı Ege halka arz helal mi? soruları gündemde. Borsa İstanbul yatırımcıları emlak devinin halka arzına katılmak için süreci yakından takip ediyor. Milyonlarca kişinin yatırımlarını katladığı ve cebindeki Türk Lirasını değerlendirdiği Borsa İstanbul için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) aylar önce yaptığı başvuru üzerine gerekli onayı alan Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı halka arzına ilişkin detaylar netleşti. İşte güncel bilgiler ve talep toplamaya ilişkin detaylar…

Borsa İstanbul yatırımcıları Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı halka arzını heyecanla bekliyor.

BATI EGE HALKA ARZ HELAL Mİ?

Batı Ege GYO halka arzı katılım endeksi şartlarını karşılamıyor. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) tarafından belirlenen kriterleri karşılayamayan Batı Ege GYO bu çerçevede katılım endeksi ve haram helal hassasiyeti olan yatırımcıların ilgisini çekmiyor. Borsa İstanbul’daki hisseler için haram helal ya da katılım endeksi hassasiyeti bulunan vatandaşlar 30 Kasım – 1 Aralık tarihlerinde talep toplayacak olan enerji devi Çates Elektrik Üretimi değerlendirebilir.

BATI EGE GYO KATILIM ENDEKSİNE UYGUN MU?

Batı Ege halka arzı katılım endeksine uygun değil. Yatırımcısına toplamda 290 milyon lotu eşit bir şekilde pay edecek olan gayrimenkul devi İMKB tarafından belirlenen katılım endeksi şartlarını karşılamıyor. Böylece katılım hassasiyeti olan vatandaşların yatırımlarını başka bir hissede değerlendirmesinin daha doğru olduğu belirtildi.

BATI EGE GYO KİŞİ BAŞINA KAÇ LOT DÜŞER?

Batı Ege GYO toplamda 290.000.000 lotu eşit dağıtım yöntemine göre pay ediyor. Böylece yatırımcılar bakiyeleri kadar değil, katılımcı sayısına göre lot alacak. BEGYO koduyla işlem görecek olan Batı Ege GYO’nun hisselerinin tanesi ise 3 TL’den satılıyor.

Halkarz.com tarafından yapılan olası lot dağıtımına göre Batı Ege GYO kişi başı en az 41, en fazla 97 lot düşer. İşte tahmini lot dağıtımı:

– 2.1 Milyon katılım ~ 97 Lot (291 TL).
– 2.5 Milyon katılım ~ 81 Lot (243 TL).
– 2.9 Milyon katılım ~ 70 Lot (210 TL).
– 3.3 Milyon katılım ~ 61 Lot (183 TL).
– 3.7 Milyon katılım ~ 55 Lot (165 TL).
– 4.1 Milyon katılım ~ 50 Lot (150 TL).
– 4.5 Milyon katılım ~ 45 Lot (135 TL).
– 4.9 Milyon katılım ~ 41 Lot (123 TL).

BATI EGE HALKA ARZ HANGİ GÜN?

Gayrimenkul devinin halka arzı 30 Kasım – 1 Aralık olarak belirlendi. Böylece Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da işlem görmesi planlanan Batı Ege’nin halka arzı sadece 2 gün sürecek. Yatırımcılar 09:00 – 17:00 saatleri arasında halka arz kapsamında taleplerini iletebilecek.

NOT: Batı Ege GYO sahipleri hakkında bilgi sahibi olmak için buraya tıklayarak hazırladığımız haberi okuyabilirsiniz.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir