Menu

Türkiye’de konut satışları geriledi! Kira fiyatlarında artış bekleniyor

Yüksek faiz oranları nedeniyle vatandaşların konutlara erişiminin zorlaşmasının kiralık daire fiyatlarında yükselişe yol açacağı öngörülüyor.

Emlakjet, Türkiye çapında emlak piyasası hakkında ocak ayına dair istatistiklerini paylaştı. Açıklanan bilgilere göre, ocak ayında ev arayan kişilerin %43’ü kiralık, %57’si ise satılık ev peşindeydi. Satılık ev fiyatlarında önceki aya kıyasla belirgin bir değişiklik olmazken, kiralık evlerde fiyat artışı dikkat çekti.

KONUT SATIŞI GEÇEN YILA ORANLA YÜZDE 17,8 GERİLEDİ

Türkiye’de ocak ayı itibarıyla konut satışları, geçen yılın aynı dönemine göre %17,8 düşüşle 80.308 olarak kaydedildi. Bu satışların en büyük dilimi 13.423 ile İstanbul’da gerçekleşti, İstanbul’u %8,4 pazar payı ve 6.709 satışla Ankara, %6,5 pazar payı ve 5.250 satışla Antalya takip etti. En düşük konut satış rakamları ise sırasıyla Ardahan’da 17, Hakkari’de 38 ve Bayburt’ta 40 olarak belirlendi.

YABANYICA SATIŞ AZALDI

Yabancı uyruklulara yapılan konut satışları, geçen yılın aynı ayına kıyasla %50,5 azalışla 2.061 oldu. Ocak ayındaki toplam konut satışlarının %2,6’sını yabancı uyrukluların alımları oluşturdu. Yabancılara yapılan satışlarda lider 747 konut ile Antalya olurken, onu 710 satış ile İstanbul ve 211 satış ile Mersin izledi.

EN ÇOK KONUTU RUSYA VATANDAŞLARI SATIN ALDI

Ocak ayında, Türkiye’den en çok konut alan yabancılar 555 konut ile Rusya Federasyonu vatandaşları oldu. Ardından İran’dan 208, Ukrayna’dan 127, Irak’tan 99 ve Kazakistan’dan alıcılar geldi.

Aynı ay içinde yapılan araştırmalar, kadınların erkeklere göre daha yoğun bir şekilde konut aradığını ortaya koydu. Kadınların konut arama oranı %61 iken, erkeklerin oranı %39 olarak belirlendi.

KİRA FİYATLARINDA ARTIŞ BEKLENİYOR

Açıklamada görüşlerine yer verilen Emlakjet Üst Yöneticisi (CEO) Tolga İdikat, başta İstanbul olmak üzere birçok büyükşehirde artan kira fiyatları sebebiyle şehir merkezlerinden şehrin çeperlerine doğru göçün yoğunluk kazandığını ve 2024 yılında da kiraların artış göstereceğini belirtti.

Son 7-8 aydır yaşanan faiz artışları konut alamayan orta gelirli vatandaşların da kiralık piyasasına yönelmesine sebep olduğunu aktaran İdikat, “Uzun vadede artacak olan bu talebe yönelik bir arz sıkıntısı yaşanacağını öngörüyoruz. Buna ek olarak kiralık konutlarda yaşanacak olan arz talep dengesizliği ve bu dengesizliğin yüzde 60 ila yüzde 70 arasında bir fiyat artışına neden olacağını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Beğen  
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Etiketler
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

<