Menu

‘Yabancı uyruklu ülke vatandaşlarına satış yok’

Sosyal medyada yayılan görüntülerde bir esnafın yabancı ülke vatandaşlarına satış yapmayı reddettiği görüldü.

Henüz hangi ilde olduğu belirlenemeyen bir afiş sosyal medyanın gündemine oturdu. Kısa sürede çok sayıda paylaşım alan ve viral olan afişte esnafın yabancı ülke vatandaşlarına satış yapmayı reddettiği görüldü.

Sosyal medyada büyük takdir toplayan afişte şu ifadelere yer verildi:

“Yabancı uyruklu ülke vatandaşlarına satışımız yoktur. Lütfen rahatsız etmeyiniz. Fenomen otomotiv ve inşaat”

YABANCIYA SATIŞLAR ZİRVEDE

Türkiye’de yabancı ülke vatandaşlarına konut satışları ciddi derecede artış gösterdi. Özellikle Orta Doğu ülkelerinde yaşayan insanların Türkiye’yi Avrupa ve ABD’ye yolculukta bir geçiş noktası olarak görmesi nedeniyle konut satışı karşılığında vatandaşlık alımları rekor sayılara ulaştı.

Ülke ekonomisine ise yüksek oranda döviz girdisi gerçekleştiren satışlar emlak sektöründe de istihdam sağladı.

Bu durum ülkemideki çok sayıda vatandaşı artan fiyatlar nedeniyle rahatsız ederken sozcu.com.tr’den Emre Deveci’nin haberinin derlendiği dunya.com’da yabancılara konut satışlarının rekor seviyeye ulaştığında dikkat çekildi.

Türkiye’deki taşınmazlardaki satışları kısıtlayan düzenlemeyi kaldıran Mütekabiliyet Yasası’nın yürürlüğe girdiği 2012 yılından 2023 yılının Mart ayı sonuna kadar yabancı ülke vatandaşlarına yapılan konut satış sayısı 357 bin 343’e ulaştı.

Aradan geçen süre farkında yeni verilere henüz ulaşılmamışken satış rakamının yarım milyonu aşmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

Yabancılara konut satışı ve kiralamaları nedeniyle gayrimenkulden menkul değerlere kadar başta araba olmak üzer çok sayıda kalemin etkilendiği görülüyor.

* Kaynak: sozcu.com.tr, dunya.com *

Derleme: emlakpost.com – Mücahit Dere

Beğen  1
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir