Menu

SİMİT SARAYI HALKA ARZ HARAM MI HELAL Mİ? Simitçi Borsa İstanbul için harekete geçti! Dmr Unlu Mamulleri halka arz caiz mi?

Türkiye’nin önde gelen simit kafe zincirlerinden Simit Sarayı Borsa İstanbul’da talep toplamak için Sermaye Piyasası Kurulu’ndan (SPK) gerekli onayı aldı. Böylece yatırımcıların radarına giren Simit Sarayı’nın katılım endeksine uygun olup olmadığı araştırılmaya başlandı. Peki, Simit Sarayı halka arz haram mı helal mi? Dmr Unlu Mamulleri halka arz caiz mi?

Eylül ayı halka arz furyasıyla başladı. Henüz ayın ortası gelmeden çok sayıda şirket talep topladı ve dahası da sırada beklemeye başladı. Bu halk azların arasında ise Simit Sarayı yer aldı. Dmr Unlu Mamulleri bünyesinde hizmet veren Simit Sarayı Eylül ayı içerisinde talep toplayacak ve işlem görmeye başlayacak. Halka arza katılmak isteyenler ise Simit Sarayı halka arz haram mı helal mi? Dmr Unlu Mamulleri halka arz caiz mi? sorularına yanıt arıyor.

SİMİT SARAYI HALKA ARZ HARAM MI HELAL Mİ?

halkarz.com’da yer alan bilgiye göre Simit Sarayı katılım endeksine uygun. IMKB tarafından belirlenen katılım endeksi şartlarını karşılayan Simit Sarayı böylece yatırımcıların gözdesi oldu. 21-22 Eylül tarihlerinde talep toplayacak olan Simit Sarayı 10,24 liradan 75.000.000 lot dağıtacak.

DMR UNLU MAMULLERİ HALKA ARZ CAİZ Mİ?

Dmr Unlu Mamulleri halka arzının IMKB tarafından caiz olduğu belirtildi. Böylece katılım endeksi şartlarını karşılayan Simit Sarayı yatırımcıların ilgisini gördü. Yatırımcılar A1 Capital Yatırım Menkul Değerler aracılığıyla iletilebiliyor. Öte yandan Borsa İstanbul’da işlem yapmaya yetkili tüm kurum ve kuruluşlar ile bankalardan DMRG hisselerini alabiliyor.

BORSA NEDİR? BORSADA NASIL İŞLEM YAPILIR?

Borsa, temelde bir fiyatlandırma mekanizmasıdır. Alıcı ve satıcılar, bir menkul kıymetin fiyatını, o menkul kıymetin gelecekteki getirisini tahmin ederek belirlemeye çalışırlar.

Borsa, yatırımcılar için önemli bir yatırım aracıdır. Borsa, yatırımcılara uzun vadeli yatırım yaparak para kazanma imkanı sunar. Borsada yatırım yapmak için, aracı kurumdan bir hesap açmanız ve bu hesaba para yatırmanız gerekir.

Borsada nasıl işlem yapılır?

Borsada işlem yapmak için, öncelikle bir aracı kurumdan hesap açmanız gerekir. Aracı kurum, borsada işlem yapmanızı sağlayan bir kuruluştur. Aracı kurumu seçerken, kurumsal kimlik bilgilerini kontrol etmeniz ve güvenilir bir kurum olduğundan emin olmanız önemlidir.

Aracı kurumdan hesap açtıktan sonra, bu hesaba para yatırmanız gerekir. Borsada işlem yapmak için, alım satım yapacağınız menkul kıymetin türünü ve miktarını belirlemeniz gerekir. Alım satım yapacağınız menkul kıymetin türüne göre, alım satım emri vermeniz gerekir.

Alım satım emri, aracı kuruma, sizin adınıza menkul kıymet alım satımı yapması için verdiğinizi gösteren bir talimattır. Alım satım emri verirken, emir türünü, emir fiyatını ve emir miktarını belirlemeniz gerekir.

Alım emri, bir menkul kıymeti satın alma isteğinizi ifade eder. Satım emri ise bir menkul kıymeti satma isteğinizi ifade eder. Emir fiyatı, bir menkul kıymeti ne kadara satın alacağınızı veya satacağınızı ifade eder. Emir miktarı ise satın alacağınız veya satacağınız menkul kıymetin miktarını ifade eder.

Alım satım emri verdikten sonra, aracı kurum bu emri borsada yerine getirir. Borsada işlemler, saat 10:00 ile 13:00 arasında yapılır.

  • Borsada işlem yaparken dikkat edilmesi gerekenler
  • Borsada işlem yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır:
  • Borsa, riskli bir yatırım aracıdır. Borsada yatırım yaparken, riskleri göz önünde bulundurmanız gerekir.
  • Borsada yatırım yaparken, yatırım yapacağınız menkul kıymetin risklerini ve getiri potansiyelini iyi araştırmanız gerekir.
  • Borsada yatırım yaparken, duygusal kararlar vermemeniz gerekir.
  • Borsada yatırım yaparken, düzenli araştırma yapmanız ve piyasa gelişmelerini takip etmeniz gerekir.

Borsada işlem yapmak, yatırımcılar için önemli bir yatırım aracıdır. Borsada yatırım yapmak için, riskleri göz önünde bulundurmanız ve yatırım yapacağınız menkul kıymetin risklerini ve getiri potansiyelini iyi araştırmanız gerekir.

Kaynak: halkarz.com * Derleme: emlakpost.com

Beğen  1
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir