Menu

TARKİM BİTKİ KORUMA HALKA ARZ KAÇ LOT VERİR? Tarımın parlayan yıldızı talep topluyor! Tarkim haram mı helal mi?

Özellikle yabancı yatırımcının yoğun ilgi gösterdiği Borsa İstanbul, adeta yatırımcı istilası altında. Vatandaşlar yatırımlarını değerlendirmek için büyük bir iştahla Borsa İstanbul’daki hisselere yönelmiş durumda. Başta enerji hisseleri olmak üzere tarım ve çiftçilikle ilgili hisseler de büyük kıymet görüyor. Bu minvalde Tarkim Bitki Koruma Sanayi ve Ticaret A.Ş., önümüzdeki günlerde talep toplayacağını duyurdu. Peki SPK’dan onay alan Tarkim Bitki Koruma halka arz kaç lot verir? Tarkim haram mı helal mi?

Borsa İstanbul herşeye rağmen yatırımcıların gözdesi olmaya devam ediyor. Bir dönem cazip olan KKM programından çıkan vatandaşlar büyük bir iştahla yatırımlarını borsaya taşıyor. Böylece yastık altı paralar, EYT tazminatları derken Borsa İstanbul’a giren şirketler rekor üstüne rekor kırdı. Öyle ki İzdemir Enerji’yi satın almak için bırakılan talep sayısı 5 milyonu aştı. Hal böyle olurken Borsa İstanbul’daki tüm şirketler değer kazanıyor. Ağustos ayında gerçekleştirilen halk arzların ardından şimdi de Eylül furyası başladı. İlk halka arzı duyurulan ise Tarkim oldu. Peki, Tarkim Bitki Koruma halka arz kaç lot verir? Tarkim haram mı helal mi? Tüm detaylar haberimizde…

TARKİM BİTKİ KORUMA HALK ARZ KAÇ LOT VERİR?

TARKİM BİTKİ KORUMA HALKA ARZ 5.000.000 LOT VERİR. Türkiye’nin önde gelen firmaları arasında yer alan Tarkim Bitki, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından gerekli onayları aldı ve talep toplama için adeta gün sayıyor. Eylül ayı içerisinde yatırımcıların taleplerini toplaması ve bir kaç gün içerisinde ise halka arz sonuçlarını duyurması beklenen Tarkim, hisselerini ise 107,50 TL’den satışa sunacak. Borsa İstanbul Yıldız Pazar’da TARKM koduyla işlem görmesi beklenen Tarkim’in hisseleri eşit dağıtım yöntemine göre pay edilecek.

TARKİM HARAM MI HELAL Mİ?

Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş’nin aracılık ettiği Tarkim hisseleri katılım endeksine uygun değil. Bu nedenle katılım endeksi hassasiyeti olan vatandaşların yatırımlarını başka bir hissede değerlendirmesi daha uygun olacaktır.

Tarkim fonun yüzde 50’sini makine, ekipman alımı ve inşaat işlerine ayıracak.

Yüzde 25’i kısa vadeli borçların ödenmesine,

Yüzde 25’i ise işletme sermayesine aktarılacak.

TARKİM HALKA ARZ SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Borsa yatırımcılarının yoğun ilgi gösterdiği Tarkim, 5-6 Eylül tarihlerinde belirli saatler aralığında talepleri topladı. Halka arz yoluyla değil de hisse alım yoluyla lot dağıtan TARKM, toplamda 2 lot dağıttı. Bazı yatırımcılar ise sadece 1 lot alabildiğini belirtti.

Kaynak: halkarz.com * Derleme: emlakpost.com

Beğen  2
Mücahit DERE
Yazar

10 yıla yakın süredir keyifle tecrübe edindiğim sektörde Diriliş Postası, Süper Haber, İhlas Holding Yayın Grubu (Türkiye Gazetesi – TGRT Haber) gibi çok sayıda kıymetli markada faaliyet gösterdim. Halihazırda SEO, Discovery noktasında çalışmalarım devam ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir